Sektor rozruchowy

(Cw12) #1

W czasie instalacji Mandrivy pojawiło sie okno z pytaniem , gdzie umieścić program rozruchowy ,ew. czy zapisac na dyskietce . Zostawiłem ustawienia domyślne tzn. chyba, zapisz w sektorze MBR’’ czy jakoś tak inaczej .

Teraz czytając różne posty znalazłem w nich coś takiego , że Windows przy reinstalacji usuwa informacje o znalezionych na dysku instalatorach innych systemów.

O co tu chodzi ?Jak dobrze pamiętam to instalator Linuxa zmniejszył partycję systemową i utworzył nowe dla siebie ,czy są bezpieczne? , bo

w tej chwili zanosi sie u mnie na format Wind ,i czy w związku z tym będę potem miał kłopot z uruchomieniem Mandrivy ?

(Mztswk) #2

Dane na partycji linuksowskiej są bezpieczne, Windows wyczyści tylko sektor MBR czyli lilo zniknie i będziesz musiał sam naprawić

(Cw12) #3

Dzięki , w tym linku była mowa o naprawie LILO w MDK , analogicznie w mojej Mandrivie ?

(Mztswk) #4

Chyba tak, Mandriva wyrosła z Mandrake’a.

(Cw12) #5

No i wykrakalem . Jestem po reinstalacji XP,nie mam dostępu do Mandrivy ; oczywiscie próbowałem w/g wskazówki powyżej :F1,rescue , re-install Boot Loader ,program coś znalazł , cos doinstalował -na koniec: ,Your system is ready on/mnt’’, ale po restarcie kaplica - uruchamia się Wind.Cos jest zupełnie zwalone?

(Czarno to widzę...) #6

Uruchom Linuksa z pierwszej płyty instalacyjnej. Takie cudo, jak Mandriva ma na pewno jakiegoś klikanego kreatora do przywracania bootloadera albo przynajmniej uruchamiania systemu na dysku.

(Cw12) #7

To rzeczywiście cudo, bo nic sie nie daje zrobić. Zerknij wyżej,co zrobiłem i jaki był efekt.Próbowałem też z konsoli z tego poziomu komendami : lilo-v ;lilo;sbin/lilo ; /etc/lilo.conf - to mi odpowiadało : no such…itd ;lub command not found.

(Czarno to widzę...) #8

Przecież to jest naprawdę prosta operacja. Wątpię, żeby instalator Mandrivy nie miał opcji przywracania bootloadera…

Sprawdzona metoda to LiveCD > zamontowanie partycji > chroot > instalacja menedżera w MBR.

(Cw12) #9

to jest rzeczywiscie bardzo prosta operacja - F 1 ; wpisuje rescue ; zaznaczam re-install LILO ; potem otrzymuję informację , że ,Your system is ready’’, restartuję i otwiera mi się Windows. Gdzies mi wpadło w ucho to { chroot}.Jest jakis wymog co do rodzaju Live CD?Mam Knoppix 4.0 Live w tej chwili tylko, wystarczy?Co to znaczy ,zamontowanie partycji’‘i ,chroot’’?A mandrive miałem tylko na jednej płytce . :frowning: no i miała odzyskiwacza ale skutek j.w.