Sektor rozruchowy

W czasie instalacji Mandrivy pojawiło sie okno z pytaniem , gdzie umieścić program rozruchowy ,ew. czy zapisac na dyskietce . Zostawiłem ustawienia domyślne tzn. chyba, zapisz w sektorze MBR’’ czy jakoś tak inaczej .

Teraz czytając różne posty znalazłem w nich coś takiego , że Windows przy reinstalacji usuwa informacje o znalezionych na dysku instalatorach innych systemów.

O co tu chodzi ?Jak dobrze pamiętam to instalator Linuxa zmniejszył partycję systemową i utworzył nowe dla siebie ,czy są bezpieczne? , bo

w tej chwili zanosi sie u mnie na format Wind ,i czy w związku z tym będę potem miał kłopot z uruchomieniem Mandrivy ?

Dane na partycji linuksowskiej są bezpieczne, Windows wyczyści tylko sektor MBR czyli lilo zniknie i będziesz musiał sam naprawić

Dzięki , w tym linku była mowa o naprawie LILO w MDK , analogicznie w mojej Mandrivie ?

Chyba tak, Mandriva wyrosła z Mandrake’a.

No i wykrakalem . Jestem po reinstalacji XP,nie mam dostępu do Mandrivy ; oczywiscie próbowałem w/g wskazówki powyżej :F1,rescue , re-install Boot Loader ,program coś znalazł , cos doinstalował -na koniec: ,Your system is ready on/mnt’’, ale po restarcie kaplica - uruchamia się Wind.Cos jest zupełnie zwalone?

Uruchom Linuksa z pierwszej płyty instalacyjnej. Takie cudo, jak Mandriva ma na pewno jakiegoś klikanego kreatora do przywracania bootloadera albo przynajmniej uruchamiania systemu na dysku.

To rzeczywiście cudo, bo nic sie nie daje zrobić. Zerknij wyżej,co zrobiłem i jaki był efekt.Próbowałem też z konsoli z tego poziomu komendami : lilo-v ;lilo;sbin/lilo ; /etc/lilo.conf - to mi odpowiadało : no such…itd ;lub command not found.

Przecież to jest naprawdę prosta operacja. Wątpię, żeby instalator Mandrivy nie miał opcji przywracania bootloadera…

Sprawdzona metoda to LiveCD > zamontowanie partycji > chroot > instalacja menedżera w MBR.

to jest rzeczywiscie bardzo prosta operacja - F 1 ; wpisuje rescue ; zaznaczam re-install LILO ; potem otrzymuję informację , że ,Your system is ready’’, restartuję i otwiera mi się Windows. Gdzies mi wpadło w ucho to { chroot}.Jest jakis wymog co do rodzaju Live CD?Mam Knoppix 4.0 Live w tej chwili tylko, wystarczy?Co to znaczy ,zamontowanie partycji’‘i ,chroot’’?A mandrive miałem tylko na jednej płytce . :frowning: no i miała odzyskiwacza ale skutek j.w.