Sempron 1.6GHz >> Athlon x2 2.5GHz bez zmiany chłodzenia

Cześć,

do niedawna miałem procesor AMD Sempron 1.6 używany z boxowym chłodzeniem i maksymalna temperatura pracy osiągała 50 stopni C.

Zmieniłem procesor na AMD Athlon x2 4800+ 2.5GHz, nie zmieniając chłodzenia (użyłem pasty Revoltec Thermal Grease Diamond).

Obydwa procesory mająTDP 65W.

Problem : temparatura pracy procesora dochodzi do 70stopni, a w stresie nawet 100 stopni. Ewidentnie chłodzenie nie daje rady.

Pytanie : użyć innej pasty czy wymienić chłodzenie?

Jeśli chłodzenie to proszę polećcie mi jakieś, zestaw nie będzie rozbudowywany więc wystarczy jeśli chłodzenie ogarnie ten procesor.

Dzięki z góry!

Na takim samym procku podkręconym do 2.9 GHz siedzi u mnie AAB Cooling Super Silent P1 za niecałe 50 pln.

Temperatury od 32 do max 54 w stresie.

Dscf4489.jpg

Serdeczne dzięki za tę odpowiedź, takiej konkretnej oczekiwałem.

Właśnie zamówiłem to chłodzenie, pasta jest w zestawie.

Dzięki!

ja miałem BOX chłodzenie do AMD Athlon 64x2 2.5ghz i na tym kręciłem go do 2.9Ghz, więcej nie mogłem ze względu na płytę główną z ograniczeniami. Procesor działał tak przez kilka ładnych lat ale, wymieniłem na Intela Core2Duo 2GHz, który też na Box stabilnie działa na 2.6Ghz, ale znowu ograniczenia płyty głównej, spokojnie bym go na 3Ghz ustawił na tym boxie. Intel @2.6Ghz jest dużo wydajniejszy niż AMD @2.9Ghz, wiem co mówię. :wink:

Więc widzę tu trzy możliwości:

  1. źle nałożona pasta

  2. źle założone chłodzenie

  3. przegrzany CPU lub złe odczyty temperatury.

Co mówi palec na coolerze jak ma 100 stopni ??

Podczas wysokich temperatur radiator nie był gorący;; tak więc sprawdziłem pastę tzn. usunąłem starą i dałem jej mniej.

Poprzednim razem był jej nadmiar tzn. na radiatorze widać było jak zebrał się jej nadmiar dookoła. Tym razem posmarowałem cieniutko na procesorze pokrywając powierzchnię b cienko na 3/4 powierzchni aby po docisku pasta nie wypłynęła dookoła.

Podsumowując: problem był w zbyt dużej ilości pasty. Teraz temperatura w sporzynku 41"C, w stresie 55"C.

Wniosek: Boxowe chłodzenie do AMD Sempron 2800+ daje radę dobrze schłodzić AMD Athlon x2 4800+.