Sempron 3000+ Podkręcanie

(Sildre) #1

Witam

Poszukuje rady co do tego jak podkrecic w/w procesor. Przewertowalem juz poradnik ze strony egielda.com.pl

jednak u mnie w biosie ustawienia wygladaja innaczej przez co nie bardzo wiem co mam zrobic.

Przechodzac do konkretow, oto specyfikacja sprzetu:

Plyta Glowna: Gigabyte GA-M61P-S3

Procesor: Sempron 3000+ Manila (chlodzenie boxowe)

Pamiec: 1) 1gb DDR2 Kingston 2) 512 DDR2 Kingsoton

Zasilacz: HuntKey 300W

Karta Graficzna: GeForce 7600GT

Brak dodatkowych coolerow.

Jesli chodzi o opcje w biosie to wyglada to tak:

CPU Frequency (MHz)

PCIE Clock (MHz)

Robust Graphic Booster (Disable/Enable)

VGA Core Clock +1%

CPU HT-link Voltage

Chipset Voltage Control

DDR2 Voltage Control

CPU Voltage Control

Jakies sugestie ? Z gory dziekuje

(Michal Kolatek) #2

Będąc w biosie wcisnołeś CRTL+F1?

Dopiero jak tego użyjesz objawią się w biosie dodatkowe funkcje do oc.

CPU Frequency (MHz)

od 200 ciągniesz w górę

CPU HT-link Voltage

Chipset Voltage Control

DDR2 Voltage Control

CPU Voltage Control

to chyba wiesz do czego służy

po Crtl+F1 pewnie pokaże się opcja zmiany mnożnika HT 1-5, i przestawianie timingów ramu.

(Sildre) #3

to co opisalem pojawilo sie wlasnie PO wcisnieiu F1 z tym ze nie ma poza tym nic (tzn nie widze nigdzie HT, nie liczac napiecia no i MaxMemory Clock tez cos nie moge zlokalizowac) zastanawiam sie wiec czy poprostu podciagac CPU Frequency i tylko to czy tez moze to + PCIE Clock ?

Nawiasem mowiac... jest ktos w stanie okreslic mniej wiecej ile mozna podkrecic ten procesor przy mojej konfiguracji ?

(klopas) #4

jaki masz bios? award/phoenix czy może AMI ?

(Sildre) #5

Award

(Darth ReX) #6

A NB- link czy jakoś tak, w każdym razie Hyper transport może mieć w nazwie coś z NB...

(Sildre) #7

Niestety nie ma w opcjach OC nic przypominajacego NB-Link

jedyne dostepne opcje to te wypisane dlatego wlasnie jestem w kropce i nie bardzo wiem co podciagac

bo poza CPU FREQUENCY i PCIE Clock reszta to napiecie :confused:

Na czuja zrobilem tak:

Podnioslem CPU Frequency z domyslnych 200 na 210MHz

i PCIE Clock z domyslnych 100 na 110MHz

Zmienilem tez CPU Voltage Control z domyslnego Normal na 1.5500V

Rezultat jest taki: 031412d4942fee64m.jpg

No i w gruncie rzeczy nie wiem czy to jest odpowiednie postepowanie i teraz powinienem tylko zwiekszac powoli CPU Frequency i PCIE Clock czy tez moze jakos innaczej?

(Darth ReX) #8

Napięcia NIE PODBIJAMY do póki nie pojawią się problemy ze stabilnością. Ja na napięciu default (1,4 V) mam 2160 MHz, więc obniż je.

Co do H-T, to popatrz w opcjach, jak trafisz w jakąś, w której się ustawia np. 200, 400, 600 itd, to jest to nasza zguba. Jak sobie nie poradzisz to daj zdjęcie Biosu.

PS. Przewertuj instrukcję, tam są opisane wszystkie opcje biosu :wink:

(Sildre) #9

Wlasnie przewertowalem calutka instrukcje i nie ma tam ani slowa o HT nie liczac CPU HT-link Voltage wychodzi na to ze owej zguby poprostu nie ma. Moze to kwestia wersji biosu?

Ciekawi mnie w takim wypadku czy podkrecanie poprzez podniesienie wartosci CPU Frequency I

PCIE Clock jest wystarczajaca (a co wazniejsze poprawna) zmiana. Procek jak widac na screenie delikatnie pelznie w gore pytanie jednak czy wszystko aby napewno jest ok :slight_smile:

Wpadlo mi jeszcze do glowy wykorzystanie programu EasyTune

On jest gdzies na plytce dolaczonej do plyty glownej i z zalozenia ma byc to program do oc

Do plytki dorwe sie jednak dopiero w niedziele tak wiec poki co pozostaja mi dywagacje na temat tego czy obecny sposob podkrecania jest wlasciwy #-o

W dniu 11.05.2008 , o godzinie 15:58 został dopisany post przez Galvaire

Dopadlem sie do Easy Tune 5 jest tam cos takiego jak RATIO wynoszace 8

Czy aby przypadkiem nie jest to HT ? Przy obecnych ustawieniach ktore zmienilem w biosie

tak to wyglada w Easy Tune: 292949dbdf0a5ad2m.jpg

Moze ktos sie orientuje, bo bawilem sie tym programem co ewentualnie nalezalo by podkrecic korzystajac z niego ?

(Michal Kolatek) #10

To jest mnożnik procesora.

Przestaw tą opcję

Zakładka: ADVENCED CHIPSET FEATURES

K8 <-> NB HT Speed

na np 2x i zobacz jak w CPU-Z zmieni się HT Link.

Programami nie podkręcaj, prędzej szkód narobisz przez prog niż bios.

(Sildre) #11

@Tobi nie mam takiej opcji. Niestety. Sprawdzalem wszelkie opcje w biosie + przeczytalem wzdluz i wszerz cala instrukcje. Nie ma nigdzie ani slowa o HT nie liczac napiecia. Opcje OC odblokowane po wcisnieciu ctrl+F1 daja mozliwosc jedynie jak juz wyzej napisalem zmiany CPU HT-link Voltage

poza tym nic. No coz... brak mi koncepcji juz.

(Darth ReX) #12

To jak możesz, to zapodaj zdjęcia z biosu.

(Michal Kolatek) #13

Musisz to mieć, jest na fotach z testu

http://www.in4.pl/recenzje.htm?rec_id=4 ... tr_numer=3

Lub zaktualizuj bios płyty.

(Darth ReX) #14

Szukaj tej opcji, to jest to.

(Sildre) #15

W advance chipset features nie mam tej opcji. To w takim wypadku oznacza ze mam zwyczajnie w siecie bios wymagajacy updatu i po tym zabiegu wszystko powinno sie znalesc :slight_smile:

Wypada wiec teraz poczytac co nie co o aktulizacji biosu gdyz nigdy nie mialem watpliwej przyjemnosci sie w tym babrac a nie specjalnie chcialbym cos skopac :slight_smile: Gdyby (odpukac) nadal byly jakies problemy, znow zaczne marudzic :wink:

(Darth ReX) #16

Najpierw ściągnij ze strony producenta bios. Może będziesz takim szczęśliwcem, jak ja i będzie on możliwy do zainstalowania w windowsie (jak na mojej płytce) :wink: