Serial ATA II a płyta główna z Serial ATA (dysk twardy)

Witam.

Pytanie może trywialne, lecz wolę się upewnić.

Chcę kupić trzeci dysk do PC-ta (konfiguracja poniżej).

Płyta główna Gigabyte GA-8IPE1000-L z dwoma portami SATA.

Obecnie dyski twarde mają interfejs SATA wersja SATA II.

Czy taki dysk mogę podłączyć do mojego PC-ta ? (zgodność gniazda interfejsu)

Myślę o zakupie np. tego Samsunga.

Powinno być dobrze, jeśli będzie problem to wystarczy przestawić zworkę na SATA I.

McDracullo : Dzięki. Jaką zworkę ? Na płycie głównej nie ma.

Czy ta zworka jest przy gniazdach na twardym dysku ?

Będę musiał to zobaczyć w sklepie.

Tak.

Jeśli nie chcesz przestawiać zworki to wystarczy że Twoja płyta będzie obsługiwała NCQ i wtedy nie będzie prędkości jak na SACIE I 150 tylko 300 :slight_smile:

WSZtm

Co ma jedno do drugiego,NCQ i kontroler sata to dwie różne sprawy.

Poczytaj,zanim coś napiszesz.

Będę musiał sprawdzić, ale specyfikacja płyty mówi tylko o interfejsie SATA, więc wątpię …

Cytat z Wikipedii :

Dysk twardy z NCQ nie używa tego trybu, jeśli kontroler sprzętowy lub sterownik kontrolera nie obsługują NCQ. Kontrolery sprzętowe drugiej generacji SATA będą posiadały obsługę NCQ w standardzie.

Nasuwa się pytanie : Czy jest sterownik do SATA obsługujący NCQ ?

jego nie słuchaj bo nie wie co pisze. samsungi i seagate maja zworke która można ustawić na sata i bezie Ci działał ten dysk bez problemu, jak to jest z innymi firmami to nie wiem ale seagate i samsung bez problemu ci pójdą

zworka jest na gniazdach dysku twardego

grzesiek82

Ja nie wiem co pisze ? Chyba Ty. Gdzie ja napisałem że te dyski nie posiadają zworki ? Lub nie można jej przestawić ?

Chłopie poczytaj trochę w google.

Maryś

Poza tym u Ciebie SATA II pójdzie.

Dla grzesiek82 :

http://forum.idg.pl/index.php?setskin=1 … opic=29411

Poczytaj sobie cały topic.

I Ty nie pisz głupot dopóki czegoś nie sprawdzisz.

SATA ma prędkość 1.5 Mb/s

SATA II ma prędkość 3 Mb/s

Jak mam to rozumieć ?

Spokojnie Panowie. Spróbujmy podsumować temat.

Fizycznie jeśli chodzi o interfejs to jest to kontroler (port) SATA.

Natomiast są dwie wersje SATA-1 (150MB/s) oraz SATA-2(300MB/s).

Obecne transfery dysków twardych sięgają do 80 MB/s więc SATA-1

w zupełności wystarczy.

Druga kwestia : Ażeby móc wykorzystać NCQ dysku twardego potrzebny jest sterownik

interfejsu SATA obsługujący NCQ (kontroler SATA-2 ma w standarcie).

Dysk twardy z NCQ i SATA-2 nie będzie trudno podłączyć do SATA (obsługującego SATA-1)

to już Koledzy pisali o zworkach.

Odwróćmy jednak pytanie :

Skąd wziąć sterowniki do kontrolera SATA płyty GA-8IPE1000-L

obsługujące SATA-2 ? (a może samo NCQ ?)

Jeśli mój wywód zawiera błędy to proszę o sprostowanie.

Może masz Xp ze zintegrowanymi sterownikami do SATY :slight_smile: jeśli nie to szukaj na stronie producenta. Jeśli nie będziesz mógł znaleźć…( bo nie będzie ) i dysk nie pójdzie… to zmieniasz zworkę na SATA I i leci bez sterowników :slight_smile:

Generalnie rzecz ujmując różnice między SATA I a SATA II są niezauważalne w komputerze biurowym. Co innego gdyby był to serwer.

Na stronie Gigabyte nie znalazłem nowych sterowników

związanych z obsługą SATA-2. Pozostanę przy zmianie zworki

dysku twardego.

Dziękuję Wszystkim za dyskusję.

WSZtm

Myślę że nie chcesz załapać zakazu pisania,tak więc radzę zastanów się co piszesz.

Z Twoich wypowiedzi trudno cokolwiek zrozumieć.

Bo z ostatniej wynika że dla kontrolera(dysku) sata II są potrzebne sterowniki,natomiast już do sata I nie ma takiej potrzeby.

Technologia NCQ nie wymaga dodatkowych sterowników,warunek,aby z tego korzystać musi obsługiwać to płyta główna i dysk.

zobacz jeszcze w biosie bo mamy w sumie podobna płytę i u mnie był problem z dyskami sata.pomogło dopiero po wgraniu nowego biosu i teraz jest tam opcja priorytetu dysków.wczesniej nie dało rady z sata bomiałem jeszcze dysk na ata i na silę mi za każdym razem startowało z ata

a jesli dysk ma sata 2 i niema kolejkwania rozkazów jest taka mozliwośc czy każdy z sata2 ma to kolejkowanie? rozumiem że wystarczy że dysk ama kolejkowanie i już będzie działał na płycie z sata1? tylko skąd niby takapłyta ma obsłużyć ncq jak pojawiło sie to przy sata2 dopiero

Dysk twardy z NCQ nie używa tego trybu, jeśli kontroler sprzętowy lub sterownik kontrolera nie obsługują NCQ. Kontrolery sprzętowe drugiej generacji SATA będą posiadały obsługę NCQ w standardzie.

…lub sterownik kontrolera

Z tego cytatu (Wikipedia) wynika, że powinny być sterowniki do kontrolera obsługujące NCQ.

dzięki bo z wypowiedzi WSZtm nie wiedziałem już o co chodzi

Po zastanowieniu się, stwierdziłem, że nie koniecznie tak musi być.

No cóż … analiza własnych stwierdzeń też jest potrzebna.

Maryś jedno jest pewne samsungi i seagaty maja zworkę któa jak przestawisz na sata1 to dysk będzie działał, wiem bo sam mam seagata a jak z innymi firmami to nie wiem. seagaty maja zasilanie na sata nie na molex więc albo masz na zasilaczu sata zasilanie albo przejściówke na zsilanie molex-sata Ci dadzą

grzesiek82 Dzięki. Moja konfiguracja - jak w podpisie.

Ten dysk 60GB to Seagate ST360021A, zaś 160GB Samsunga SP1614C.

Teraz potrzebuję dysk twardy 300-320GB. Możecie coś polecić ?

Złączono Posta : 06.04.2007 (Pią) 15:15

Założe raczej nowy temat o wyborze dysku.

Dysk sata I nie potrzebuje sterowników. Wiem bo testowałem I i II. Bynajmniej na Maxtorze jest to nie potrzebne.