Server linux, chyba sie sypnal ;(

(Bexs) #1

Na linuxie stoi internetowy server (nie wiem jak to nazwac :slight_smile: ) problem jest w tym ze od 3 dni strasznie mi zamula lacze! sprawdzilem wszelakimi skanami i nie ma zadnych trojanow i nic mi nie blokuje lacza. Server rozdziela net na rozne kompy. Dzwonilem do administracji i najpierw powiedzieli ze u nas na laczy jest strasznie duzy ruch co mnie zdziwilo bo nikt nawet strony nie odpalal :frowning: myslalem ze to jakies trojany. sprawdzilem kazdy komp w sieci i nic nie wykrylem. Do servera nikt nie ma dostepu i nikt go nawet nie uzywa, poprostu jest wlaczony i chodzi :slight_smile: potem z administracji kazali sprawdzic karte sieciowa na serverze. wg nich poqwinna chodzic na 100m a chodzi chyba na 10m - nikt nic nie zmienial i do tej pory wszystko dzialalo, ew jak sprawdzic jak jest ustawiona karta i jak to zmienic?

sorki za moj beznadziejny problem wytlumaczenia ale na linuxie znam sie tyle co nic i na sieciowych kartach tez :wink:

prosze o pomoc

(Michal) #2

Je艣li faktycznie nie ma wirus贸w, trojan贸w ani 偶aden u偶ytkownik nie obci膮偶a czym艣 sieci, na serwerze nic nie by艂o zmieniane, a provider wspomina co艣 o karcie to mo偶e znaczy膰, 偶e sieci贸wka si臋 fizycznie uszkodzi艂a i np zacz臋艂a rozsiewa膰 co艣 po sieci. Sprawd藕 sprz臋t, mo偶e spr贸buj na innej karcie.

(Bexs) #3

wymienilem karty na serverze i nadal tak samo, fakt iz teraz lampka swieci sie na 100m

juz nie mam pojecia co jest nie tak ;/ moze cos siedzi na sieci i mi blokuje, nie mam 100% pewnosci czy wszystko jest ok bo robilem scana avastem, mks virem, hijackem i bylo OK, fakt iz nie dotykalem sie servera, moze przez siec sie tam cos wpieprzylo? tylko ze ja nawet nie wiem jak na linuxie zrobic scana czegokolwiek, to bardzo stara wersja linuxa 2,4 bodajrze, co mi radzicie? co jeszcze moge ew. sprobowac?

(notka: chodzi o siec w ktorej jest kilkanascie kompow, sprawdzalem kazdy z kompow oprocz servera, no ale jak wyrzej pisalem nikt do serva sie nie tyka)

(Maslan) #4

A niewpad艂e艣 na to 偶e mo偶e to by膰 jaki艣 w艂am na serwer Linuxowy. Wbrew temu co niekt贸rzy my艣l膮 nie s膮 one zn贸w tak straznie bezpieczne. Kiedy ostatnio aktualizowa艂e艣 j膮dro 贸w serwera, jakie procesy tam chodz膮 i czy nas艂uchuj膮 na interfaceie zewn臋trznym, i czy nie wykryto ostatnio w nich jaki艣 dzi贸r. pozdrawiam!!

Z艂膮czono Posta : 23.11.2005 (Sro) 17:57

Ach鈥 j膮dro rzeczywi艣cie nie najnowsze. Ujme to tak przeinstaluj oprogramowanie na serwerze. Ale mo偶e zamiast linuxa spr贸buj FreeBSD jest moim zdaniem du偶o logiczniejsze. Do pobrania z http://www.freebsd.org a ogromna ilo艣膰 informacji jest na http://www.bsdguru.org (po polsku) i w googlu.

Raz jeszcze pozdrawiam!

Z艂膮czono Posta : 23.11.2005 (Sro) 18:00

zaloguj sie na serwer i wpisz netstat i pode艣lij tu wyniki鈥 ( To juz powinno wele powiedzie膰 co jest z twym serverem鈥