Serwer Domowy - Jaki system?

Witam wszystkich!

Chciałbym postawić serwer domowy do wymiany plików, czyli na serwerze trzymałbym np. zdjęcia, dokumenty i tego typu rzeczy. Ewentualnie jeśli można, to skonfigurować chciałbym żeby każdy ze swojego komputera mógł drukować. Dodam, że posiadam trzy komputery w domu podłączone poprzez router D-Link. Jeden PC i dwa Laptopy (łączą się poprzez wi-fi).

Więc, mam pytanko… na jakim systemie operacyjnym najlepiej postawić taki serwer? Raz w życiu miałem styczność z Linuxem (dystrybucja Ubuntu) no i nie mam pojęcia jak się to wszystko konfiguruje. Może ktoś zna jakiś poradnik czy coś? (najlepiej po polsku ;)).

Pozdrawiam i myślę, że ktoś mi pomoże :wink:

Może coś z darmowego?

Np. Ubuntu Server Edition? http://www.ubuntu.com/products/whatisub … veredition

Z miłą chęcią, tylko że ja nie mam zielonego pojęcia o konfiguracji Ubuntu. Jakaś pomocna strona, forum czy coś takiego - z instrukcjami. Bo sam bym nie dał sobie rady. Dla mnie może być nawet Windows (cena nie gra roli). Ważne, żeby było proste w konfiguracji :wink:

Ale po co płacić, jak wszystko możesz ustawić w Ubuntu.

Wystarczy, że ściągniesz/ lub przeczytasz poradnik ( instrukcję ) i bedziesz wiedział co i jak… Linux nie jest wcale taki trudny, tylko mieć chęć, żeby poznać…

http://www.google.pl/search?q=Ubuntu&ie … =firefox-a

Jeśli bedziesz miał problem z skonfigurowaniem, zawsze możesz napisać na forum Ubuntu lub po prostu tutaj coś skrobnąć…

Fajną sprawą jest zakup dysku sieciowego który dobrze poszłuży do tych celów

:slight_smile:

Hmm… dysk sieciowy dobra sprawa. Ale posiadam dość dobry komputer w domu który tylko stoi. Więc wymyśliłem sobie że zrobię server domowy na dane. Zainstalowałem dzisiaj Ubuntu Server i dalej nie wiem co robić. Jakieś komendy muszę wpisywać, nie wiem jak mam ten server teraz ustawić. Masakra…

masz nero ??

jak tak to wchodzisz:

Nero Digital->Nero MediaHome i u możesz zrobić sobie serwer

Licencje wykupioną mam, ale nie korzystam z niego. Wolę Ashampoo :wink: A wracając do tematu, to czym cechuje się ten server w nero? Jak to działa?