Serwer FTP - brak możliwości odczytu i zapisu w niektórych folderach

(Kedziorki) #1

Witam. Proszę o pomoc osoby, które mają doświadczenie w połączeniach FTP. Postawiłem serwer FTP FileZilli w sieci lokalnej. Dodałem w nim użytkownika oraz przydzieliłem istniejący już folder z zawartością w środku (foldery i pliki), po czym nadałem pełne prawa do operacji w tym zasobie na plikach i folderach dla tego użytkownika. Według wszelkich prawideł powinienem mieć po zalogowaniu po ftp możliwość zarówno przeglądania jak i tworzenia i kasowania plików i folderów w tym folderze. I tu rzecz dziwna: jest tam sporo folderów i w kilku folderach mogę robić wszystko a w kilku otwiera mi foldery ale nie widzę w nich zawartości i nie mogę nic w nich utworzyć (ani folderów ani plików). Wyskakuje przy próbie utworzenia “_450 Internal error creating the directory”. _Jak to możliwe, że traktowane jest to tak wybiórczo? Do jednych folderów mam pełny dostęp a do innych wogóle, w tym samym zasobie? Dodam, że jestem jedynym administratorem tych kompów - żeby wykluczyć udział osób trzecich :slight_smile:

(bachus) #2

Dziedziczenie uprawnień na poziomu systemu plików?

(Kedziorki) #3

No jak dziedziczenie jak opisałem, że wszystkie te foldery są na tym samym poziomie? Poza tym nie nadawałem im żadnych szczególnych uprawnień. Jedyne uprawnienia (zresztą maksymalne) do całego zasobu nadane zostały w FileZilli na cały ten zasób czyli na wszystkie foldery z tego samego poziomu.

(Kedziorki) #4

Ma jeszcze ktoś jakieś propozycje?

(bachus) #5

Nie bardzo, bo nie podajesz żadnych informacji (OS, struktura plików, chociaż log wklej który generuje filezilla przy tym błędzie). Powodów może być kilka:

• jakiś proces Windowsa blokuje (lockuje) - np. program antywirusowy,
  • jak wspomniałem, nie ustawiłeś poprawnie uprawnień (Filezilla chodzi chyba jako SYSTEM, dawno nie używałem),

Jak wspomniałem, nie podajesz logów. Ja bym pewnie zaczął od pełnego dostępu z dziedziczeniem do głównego folderu filezilli dla SYSTEM (albo sprawdź z jakimi uprawnieniami startuje filezilla). 

(Kedziorki) #6

Co do OS to jest to Windows Server 2008 R2. Filezilla nie generuje żadnych logów, które wskazywałyby na jakieś “inne zachowanie”. Generuje standardowe logi przy wejściu w zasób FTP. Próbowałem dostać się po ftp zarówno z komputera z systemem windows jak i linux i zachowanie jest identyczne więc wadliwe działanie klienta ftp odpada. Jak już wspomniałem wszystkie foldery w tym zasobie dziedziczą maksymalne uprawnienia. W przypadku prostego udostępniania plików - jestem w stanie robić te wszystkie operacje zdalnie na wszystkich folderach i plikach w tym zasobie a po połączeniu po ftp jest miszmasz. Z tego co sugerujesz nie zajrzałem tylko w logi McAfee’go, ale to byłoby dziwne żeby wpuszczał mnie do jednych folderów a do innych nie.

(bachus) #7

Nie, nie jest to dziwne - w danej chwili program antywirusowy może robić "locka’ na folder/plik. Wyłącz program antywirusowy, spróbuj. Logi w filezilli są, na 100% pokazuje powód odmowy dostępu (450). Próbowałeś z klienta trybu pasywnego/aktywnego? Zacznij od trybu pasywnego w kliencie ftp.

(Kedziorki) #8

Poradziłem sobie w inny sposób, chociaż chciałem za pomocą FileZilli. Dodałem wbudowaną w Windows Server funkcję serwera FTP. Chciałem uniknąć uwierzytelniania na poziomie domeny stosując FileZillę ale wypróbowałem już chyba wszystko co mi do głowy przychodziło i problemu nie rozwiązałem. Na wbudowanym w serwer narzędziu działa bez zastrzeżeń w każdym folderze, ale muszę się uwierzytelniać kontem domenowym.