Serwer FTP z logowaniem kilku użytkowników

Witam :slight_smile:

Na wstępie zaznaczam, że googlowałem, ale nieskutecznie jak widać, skoro się tutaj pytam :slight_smile:

Otóż chcę “dorwać się” do serwera FTP. Nie musi być duży - tak 200-500mb spokojnie wystarczy, bo to ma być “dysk internetowy” bardziej, niż typowy serwer, ale ze względu na ograniczenia w szkole w sieci komputerowej pozostaje jedynie ftp (wszelkie e-dyski i rapidy są zablokowane).

O co chodzi?

Mianowicie o dość prostą strukturę folderów, gdzie każdy z użytkowników (dosłownie max. 10 osób, ale liczę na 4-6) będzie miał dostęp wyłącznie do własnego folderu (tak max. 50mb na głowę, w zależności od userów) + “udostępnianego” (max. 100mb, też w zależności od ilości użytkowników). No, i administrator, który będzie miał wtyczkę do wszystkiego :smiley:

No i do rzeczy. Wszystkie darmowe serwery pełniły jedynie funkcję pojedynczego folderu, do którego miał dostęp jeden przydzielony użytkownik.Ja potrzebuję jak pisałem wyżej - kilka folderów + jeden “share”. Owszem, można by założyć kilka takich darmowych serwerów, ale wtedy administracja jest utrudniona i to znacznie.

Myślałem o shellu - ale wtedy jak założyć tam serwer (zakładając że mam shella 100mb, który na początek może by wystarczył, shell na Linuksie, z możliwością “eftepowania”)

I poradźcie jak i co zrobić. Jakie wyjście będzie optymalne i nie specjalnie skomplikowane, chociaż nie boję się klepania configów etc :slight_smile: W jaki sposób to zorganizować? Może kupić jakiś tani serwer ftp (taki 1gb na przykład) i tam coś działać, a może shella kupić? A może coś darmowego? Zakładając, że mamy do wydania na prawdę niewiele na rok - ok. 20-30zł rocznie, po prostu więcej nie chcemy (ściepa narodowa :smiley: ), bo może się nie udać, nie wypali plan, ludziom się odwidzi, etc.

Poradźcie :slight_smile:

PS. Jak napisałem w złym dziale, przepraszam, proszę o przeniesienie :slight_smile:

To są groszowe sprawy (mówię o powierzchni dyskowej) i może któryś z Twoich znajomych ma serwerek np na Linuksie z którego odstąpi Ci “kawałek”. Co oferuje rynek tego niestety nie wiem.

Pozdrawiam

Znaczy się kwestia finansowa nie jest w zasadzie problemem, miejsce dyskowe też, tylko po prostu potrzebuję samego serwera, zdecydowanie shella i na nim ftp - tylko jak go założyć? Ale to się jeszcze zrobi. Generalnie chodzi o to, aby ktoś mi rozjaśnim na czym to polega, czym tro się je, takie zakładanie serwerka ftp, etc.

Ale Ty chcesz postawić serwer na własnym komputerze czy wolisz na serwerze firm trzecich? Z Shelli nigdy nie korzystałem, bo nie miałem takiej potrzeby, więc nie wiem czy da radę tam postawić własny serwer FTP ale myślę, że nie powinno być problemu ale może są serwisy, które już oferują taką opcję.

A u siebie na kompie możesz postawić np. ProFTPd , przekierować port na serwer, jeśli masz dostęp do routera lub poprosić admina :slight_smile:

Pozdrawiam!

Generalnie wolałbym na serwerze firm trzecich.

Tylko pamiętajcie, że to ma być na Linuksie. Nie chcę Windowsa - kwestie osobisto - techniczne :slight_smile: