Serwer - jak zaczac, jakie programy...?

Witam, chcialbym kupic serwer, lub jako taki utworzyc na innym kompie, lecz jestem nieco zielony w tej kwestii - musze jednak to zrobic… Moja prosba brzmi o przyblizenie mi kwestii zakladania serwerow, czy tez operacji na tych kupionych-profesjonalnych, czyli:

-co trzeba zainsalowac ( jakie programy sa konieczne),

jak monitorowac ruch,

-jak zakladac maile,

-jak sie wybiera adres serwera ( jak to sie wszystko odbywa),

-co z ochrona??

-wreszcie jakie sa standardy…

Dziekuje z gory za pomoc, a posta puszczam w tym dziale, gdyz serwer ten bedzie dotyczyl moich stron WWW, wiec oscyluje to mysle w granicach webmasteringu…

Najlepiej zacznij od poczytania książki Linux Internet Server. Jest tam bardzo ładnie opisane wraz ze zdjęciami opisującymi pokazane jak co robiś i wszystkie podane zagadnienia są tam opisane

a co z twoimi wlasnymi doswiadczeniami - jakies porady itp???

kubik , doświadczenie trzeba samemu zbierać, bo tylko wtedy się przydaje. Napisz może najpierw do czego ten serwer jest ci potrzebny, co chcesz na nim uruchamiać i generalnie wszystko, co możesz napisać na ten temat. Bo serwer to nie GG, że “chcę mieć i napiszcie jak to zrobić”. :wink:

kubik proszę poprawić posty; na Forum używamy polskich znaków w pisowni; używając opcji Zmień.

chce zalozyc serwer, na ktorym bede umieszczal strony WWW ktore pisze, oraz udostepnia maile - jak to sie zwykleczyni… bede chcial wykorzystac PHP, mysql etc. To chyba standard. To wszystko…

jak kupujesz serwer, to zasadniczo nic już na nim instalować nie musisz, natomiast kwestia zarządzania serwerem zależy od narzędzi udostępnionych przez dostawcę serwera (dotyczy to również zakładania kont email czy ftp), odnośnie adresu, musisz zakupić domenę, lub skorzystać z jakiejś darmowej (darmowe są przeważnie mniej intuicyjne, dłuższe i brzydsze)

mozesz mi polecic jakies firmy sprzedajace servery - dobre za interesujaca cene… i dajace w zamian dobre narzedzia do jego zarzadzania…

niemiałem styczności z firmami oferującymi płatny hosting, powiedz jednak jaką kwotą dysponujesz, powiedz czy potrzebujesz baz danych (jeśli tak to jakich) to może coś się uda polecić, ew. ile powierzchni dyskowej mogą zawierać te Twoje strony

mialem na mysli kupienie calego pudla i trzymania go w domu… oczywiscie Mysql i php to podstawa, natomiast kasa to w granicach 2500-3000zl

Proszę dostosować się do moich zaleceń i poprawić posty - ostatnia szansa.

przepraszam, ale niestety nie moge tego zrobic - windows na ktorym pracuje jest w wersji francuskiej, a nie moge zmienic liter, bo nie korzystam sam z tego stanowiska komputerowego… z gory wiec przepraszam…

kubik czekaj bo troche zakręciłeś… chcesz postawić serwer tzn. dokładniej?

  1. Wykupic miejsce na juz istniejącym?

home.pl? mają dobre serwery…

  1. Kupić sprzet i postwaić u siebie w domu?

a co w takim razie z łączem? to że kupisz sam serwer jako sprzęt niezałati problemu…

  1. I na jakim systemie? Na windowsie?

Jeśli tak to windows 2003 nadaje sie do tego znakomicie, XP w zasadzie też ale trzebaby było odblokować ilość zapytańnnn do serwera itp.

Lubie byc niezaleznym, dlatego wole miec cos c nalezy do mnie, wiec myslalem nad kupnem wlasnego serwera (caly sprzet trzymac w domu)… Myslalem o windowsie lub o linuksie, a jesli chodzi o lacze, to mam lacze 100mbit/s

sporo ciekawych rzeczy możesz przeczytać tutaj: http://forum.optymalizacja.com/index.php?showforum=45

i tutaj: http://www.webhostingtalk.pl

Dziekuje - mam jeszcze jedno pytanko: tworzac strony internetowe i je sprzedajac jakie rozwiazanie polecalibyscie najbardziej (chcac oferowac klientom jednoczesnie domene i miejsce na serwerze na ich strone www) - kupno wlasnego serwera, czy tezinne rozwiazanie?

kubik szczerze? to taki biznes musiałbys naprawde dobrze zaplanować, piniewaz konkurencja jest bardzo duża, a skoro pytasz o takie błache sprawy na forum to marnie to widze…

Pomyśl bardziej jak dotrzeć do ludzi i jakie dać “promocje” bez tego dlaeko niezajedziesz…

w Polsce zrobienie strony kosztuje w granicach 700 zl, za granica 3-5 razy tyle, wiec na prawde nie ma co tu duzo rozmyslac, a schemat dzialania takich firm znam, jednak caly czas nurtuje mnie problem z umiejscowieniem… Pytalem wiec o rozwiazania jak np serwery dedykowane itp… ale ok

łącze 100mbit… z takią przepustowością spokojnie możesz serwer zakładać tylko że jesli z jakiś przyczyn twój dostawca nawali na jakiś czas to lipa.

lepsze firmy oferujące serwery mają podłączenie do kilku niezaleznych dostawców i dzięki temu ich uptime zbliża się do 100%.

dużym plusem tego że ma się własny serwer jest to że masz go za darmo i konfigurujesz jak tylko chcesz.

natomiast jesli chodzi o wygodę to lepiej jest wykupić hosting u jakiejś dobrej firmy