Serwer - Jakie najlepsze oprogramowanie?

Otóż zakupiłem sobie komputer na chłodzeniu pasywnym, Procek 2,8 na płycie GigaByte (Chyba), używany, 256 MB RAM, Dysk 160 GB, Karta graf i dźwiękowa zintegrowana. I mam problem z doborem oprogramowania, komputer chcę wykorzystać pod serwer… własne pliki, strona www, i oczywiście kolejka ściągania na noc… w domu aktualnie mam 4 kompy pod TP-Link TD-W8901G trzy siedzą na Wi-FI a jedne na kabel Ethernet (czy jakoś tak). Jeden Stacjonarny na kabel, drugi stacjonarny na Wi-FI a reszta to laptopy. Serwer chciałbym podpiąć też pod kabel. Pytanie: Jakie oprogramowanie aby sterować serwerem, który będzie zamknięty w szafie przez wszystkie kompy wpisując jedynie hasło, ma to być coś na zasadzie pulpitu zdalnego.

Jak nie chcesz konsoli to może vnc ? xD

Co to jest to VNC? Wszystko oprócz konsoli bo z tego to jestem ciemny.

Jest taki programik o nazwie Ultra VNC pozwala na sterowanie komputerem przez neta. Nie ma żadnej konsoli itd masz okienko i widzisz normalnie pulpit kompa do którego się podłączysz ;]

Przeczytałem na Wiki :stuck_out_tongue:

To mi się podoba ;p

Widze, że na większość platform systemowych jest.

To teraz pytanie jaki system?

Mam już zakupionego Windowsa XP Professional. To chyba nic innego mi nie pozostaje jak tylko go wykorzystać. W dodatku już rozpakowany :frowning: chyba serwer na tym systemie oprę bo dużo kasy wydałem, a tak to głupio aby leżał gdzieś.

XP pod serwer to “złom” stawiaj na linuxie ^^

Dokładnie jaka dystrybucja i jak to ma się do udostępniania plików? Może jakiś poradnik albo coś w tym stylu? Jakiś link bo w google ciężko znaleść. Co polecacie?

Ja bym ci polecił debiana może jest coś nowszego, ale się nie orientuję. Co do ftp http to spróbuj apache jest bardzo prosty i jest do niego sporo poradników na necie ^^

A Ubuntu 9.10 w wersji Serwer to tylko konsola? A i coś słyszałem o Mandrivie ona jest dla prostych ludzi… bez konsoli? Może się wypowie ktoś kto zna te dystrybucja. A w takiej sytuacji jak mogę sprzedać Windowsa XP rozpakowanego a nie instalowanego? Pewnie stracił już sporo na wartości.

No niestety stracił / co do twojej wypowiedzi all linuxy mają konsole tego nie zmienisz ;p

Chodzi o to że niektóre posiadają środowiska graficzne.

No niestety xp stracił na wartości po rozpakowaniu.

Jeśli chcesz możesz postawić i na nim serwer ja postawił bym na linuxie ale jak już kupiłeś xp to postaw na nim szkoda sprzedawać od razu i tracić na tym kase ^^

Do każdego Linuksa możesz zainstalować środowisko graficzne i nie jest to trudne. A większość dystrybucji ma je zintegrowane na nośniku instalacyjnym (można je zainstalować wraz z systemem, chociaż nie trzeba).

Ja polecam ze swojej strony Debiana, jest łatwy do ogarnięcia ogólnie ale tu dystrybucja jest najmniej ważna i najmniej jest ważne czy będziesz go konfigurował przez VNC czy przez SSH w trybie tekstowym (konsoli), ponieważ cała konfiguracja zarówno systemu jak i serwerów wszelkiego rodzaju opiera się na edycji plików tekstowych.

Wszystko znajdziesz w sieci, jak skonfigurować Debiana, serwer WWW Apache, na serwer FTP polecam ProFTPd. Co Ci będzie potrzebne:

Potrzebna jest żeby zainstalować system. Bo przez SSH nie sformatujesz dysku, nie połączysz się też raczej z partycją bez systemu. Potem rzeczywiście można wyjąć.

Ja miałem na myśli wyjęcie karty po instalacji systemu, poza tym system może być zainstalowany chociażby na dysku w innym komputerze (Linux to nie Windows, że przywiązuje się sterownikami do sprzętu). Jest jeszcze możliwość uruchomienia systemu z pendrive i wpakowanie do RAMu ale to mało wygodne w przypadku restartu systemu, chyba że sesja byłaby zapisywana na dysk, np. Puppy Linux takie coś oferuje i robi zapis co 10 minut automatycznie.

Co do instalacji przez SSH, da się to zrobić ale byłoby z tym trochę zabawy :wink:

EDIT: Tak rzuciłem jeszcze raz okiem, że karta graficzna też jest zintegrowana, wcześniej jak czytałem to zdawało mi się, że tylko dźwiękowa jest zintegrowana (ehh zmęczenie daje znać o sobie), więc karta i tak pozostanie w komputerze ale i tak jest zbędna do samej obsługi serwera :wink:

Pozdrawiam!