Serwer multimedialny i synchronizacja automatyczna

Witam serdecznie,

Posiadam Media Center PC w salonie, do którego podłączony mam TV i kino domowe. Wszystko na Windows 7.

Drugi TV planuję w sypialni podłączony do Media Center Extender.

Posiadam również laptopa w przyszłości może tableta.

Dodatkowo wraz z żoną posiadamy smartfony (HTC pod Windows Mobile 6.5 w przyszłości może zostanie zmieniony na Androida oraz iPhone).

Wszystkie urządzenia mają dostęp do sieci (wifi, kabel) / internetu.

Chciałbym zrobić z Media Center w salonie dodatkowo swego rodzaju serwer multimedialny, który tworzyłby ogromną bazę danych moich plików (filmy, mp3, zdjęcia itp.) Które synchronizowałoby się automatycznie ze wszystkimi urządzeniami, które z każdego urządzenia mógłbym zarządzać (usuwać, edytować pliki).

Serwer posiada dysk 1,5TB przeznaczony na pliki, laptop czy telefony nie posiadają takich zasobów, dlatego też chciałbym, żeby nie wszystko synchronizowało się, że tak to określę “fizycznie”? Tzn. chciałbym mieć możliwość wybrać które pliki mają być fizycznie na urządzeniu (kliencie), np. chciałbym żeby telefony posiadały fizycznie jedynie kopię mp3 i zdjęć, natomiast laptop wszystkie najnowsze pliki do określonej ilości. Chciałbym również mieć możliwość stworzenia swego rodzaju prywatnego VOD, a w zasadzie MOD (Multimedia on Demand), dzięki któremu jeśli dany plik nie znajdowałby się na urządzeniu z którego aktualnie korzystam, wystarczyłoby kliknąć, a plik ściągnąłby się automatycznie.

To co powyżej opisałem jest całością, której pewnie nie osiągnę. najważniejsze jest, żeby Media Center było serwerem, laptop mógł z tego korzystać, ze względu na mniejszą przestrzeń dyskową stworzyć dla laptopa wspomniane już MOD ;p oraz synchronizacja mp3 z telefonem (Windows Media 6.5) byłaby mile widziana.

Pozdrawiam,

Szymon.

Nie korzystam z “media center”, więc nie wiem co i jak.

Jeśli rozchodzi się o samo udostępnienie, to co powiesz na technologię zwaną DLNA??

Można w sieci udostępniać multimedia (filmy, muzykę, zdjęcia). Dużo urządzeń wspiera to.

Osobiście posiadam takowy serwer DLNA i ujdzie jak na moje wymagania. Laptop go widzi z win 7, tv, ps3 również. Z tego co mi wiadomo telefony, blue-ray, dekodery itp posiadają taką technologię.

Teraz tak doczytałem to wszystko na windows’ie jest, więc wgraj aby sobie aplikację uruchamiającą taki serwer i po sprawie.

Zobacz tutaj:

toshiba-regza-rv733g-dlna-jak-podlaczyc-t455461.html

A co z automatyczną synchronizacją? Chciałbym, żeby wszystko co mam było w jednym miejscu, tj. Media Center PC w salonie. Może być też w innych miejscach np. na laptopie, ale jeżeli coś np. nowe zdjęcia przekopiuje z aparatu na laptopa, to te powinny automatycznie przekopiować się na serwer którym jest Media Center PC. Następnie jeśli zienie im nazwę, przeniosę do innego folderu, to na serwerze one również powinny zmienić nazwę / przenieść się, tak, żeby się nie powielały, gdy je przerobie (gdziekolwiek), one również zostaną zaktualizowane na serwerze.

Szukam w zasadzie czegoś w rodzaju protokołu IMAP dla poczty e-mail, w kliencie można stworzyć, przerobić, usunąć, przenieść, te wszystkie czynności zapisywane są od razu na serwerze i po synchronizacji innego klienta z serwerem wszystkie zmiany wprowadzone w kliencie nr 1 pojawiają się automatycznie w kliencie nr 2.

Media Center i problem który tu poruszam to w zasadzie dwie różne sprawy. Media Center posiada swoją bibliotekę multimediów, którą konfiguruje się w programie, tzn. ustawiam folder i tyle.

Media Center Extender też korzysta z biblioteki Media Center PC w salonu, czyli Media Center PC to serwer, a Extender to klient.

Tak ja wspomniałem powyżej to aby serwer który obsługuje każde nowe urządzenie praktycznie. Co do synchronizacji nie mam zielonego pojęcia, nigdy to mnie nie interesowało.