Serwer na Linuksie

Potrzbuje informacji na temat linuksa musial by spelniac moje oczekiwania

mianowicie:

-Był by to komp który by posiadal procesor intel celeron 1.1 512mb sdram dysk 80 gb z 2 kartami sieciowymi 1-sza podpieta pod ruter a 2-ga pod switch-a kierowal by on uzytkownikami podpietymi pod niego i mozna by wejsc na niego przez lan.

  • posiadał by Firewall , serwer FTP i Htttp , proxy , podział pasma.

prosze o szybka odpowiedz bo zostalo mi niewiele czasu tylko do konca czerwca.

Każda dystrybucja, po odpowiednim wyborze pakietów i konfiguracji się do tego mniej lub bardziej nadaje, ale osobiście radziłbym Debiana, Slackware lub (trudniejsze) Gentoo.

Miałem serwerek na Slackware na sprzęcie AMD-K5 300 MHz, 32 MB RAM, jakaś stara grafika i HDD 4,3 GB. Był to serwer samby i firmowej www. Wszystko pięknie śmigało (po mniej więcej 4 miesiącach ciągłej pracy dysk umarł ze starości)

Gentoo jest “trudniejsze” ale czy lepsze?

Wszystko jest kwestią gustu, główna zaleta gentoo polega na kompilacji wszystkich programów ze źródeł, dzięki czemu działają stabilniej i nieco szybciej, ale jeśli dopiero zaczynasz pracę z Linuksem to nie polecam Gentoo, bo instalacja jest zdecydowanie trudniejsza.

a czy Slackware nie padnie na moim kompie info o nim napisalem wyzej bo z Debianem kombinowalem ale cos niewyszlo nie laczy sie z serwerami lustrzanymi jak chce zkonfigurowac APTe a jak pomijam to i loguje sie na root to pisze ze login nie prawidlowy.

Złączono Posta : 16.06.2006 (Pią) 12:11

A czy Slackware jest bezplatny?

A czy Google gryzie?

no dobra pobralem tego Slackware z strony http://www.slax.org/download.php i bootuje i wszystko ladnie ale jak go zainstalowac i skonfigurowac na serwer?

ja bym ci polecił NND http://nnd.freesco.pl/

jak to mówią dobre bo polskie :slight_smile:

a tak szczerze to miałem przez pare miesięcy serwerek na NND i jestem jak najbardziej zadowolony :slight_smile:

na stronie jest wszystko opisane i jak instalować i konfigurować

dodam ze komp na którym chodził to celeron 333 dysk 20 GB i 256 ramu :mrgreen:

może zajrzyj tutaj:

http://forum.slackware.pl/

Z NND jest tak ze jak sie zbootuje to jest do wpisania jest login i haslo wpisuje login tak jak pisze wyzej root ale jak chce wpisac haslo to klawiatura nie chce pisac mozna tylko nacisnac enter i no i wyskakuje ze nieprawidlowy login

:o To co pobrałeś, to jak sama nazwa wskazuje, nie Slackware, tylko SLAX. A to jest różnica. Duża różnica. Kliknij w mojego userbara, to trafisz na stronę Slackware.

no i pobralem slackware-a wszystkie 4 cd ale mam GRUBa z smothwalla mianowicie wyskakuje mi przy starcie na calym ekranie kolo siebie napisy “GRUB” i jest lipa

Niepotrzebnie. Dwie ostatnie to źródła. No, na 3 chyba jakieś dodatkowe pakiety są. Do celów serwerowych wystarczy 1 CD.

Co do problemów z GRUBem, przekonfiguruj go i jeszcze raz zainstaluj w MBR, czy gdzie go tam masz.

a jak tego GRUBa przekonfigurowac skoro smothwall sam go zrobil

Ręcznie.

man grub , Google i grub+konfiguracja , jest wiele możliwości.

udalo mi sie pominac GRUBa programem Paragon Drive Backup ale jest to co z debianem smothwallem i ipcop-em mianowicie jak wpisuje nazwe uzytkownika hasla sie nieda wpisac i pisze ze nieprawidlowy login

Jak wpisujesz hasło, to nic się nie pojawia. Po prostu wpisz je i klepnij enter.

Czy jest latka polska slackware-a ?,bo na google nie moglem znalesc.Jak juz sie ma zainstalowanego slackware-a to jak zkonigurowac na nim serwer?

Złączono Posta : 24.06.2006 (Sob) 10:38

Dobra zrobie tak jak ktos mi pomoze skonfigurowac serwer na slackware-rze

to dam mu potem haslo do mojego ftp

A Google pytałeś? Może spróbuj wpisać slackware+polonizacja.

Mi to kilka kilka minut zajęło.

Po pierwsze,t o s konfigurować, po drugie, jaki serwer? WWW? Poczty? Plików? Drukarek?

Czy Ty sam wiesz co chcesz osiągnąć?