Serwer na linux oraz 8+ dodatkowych HDD na dane

Witam

Długo się zastanawiałem, do którego działu dać ten wątek, ale wypadło, że tu, więc nie bijcie za lekko :wink:

Otóż, mam nawet dosyć wydajny (dostępowy) serwerek postawiony na linuxie, który obsługuje 4x SATA (już pozajmowane) ale aktualnie się obija… Chciałbym podłaczyć do niego troche dodatkowych dysków, które mi leżą w szafie i się kurzą. Myślałem, czy nie podłączyć ich poprzez adaptery SATA2USB lub SATA2LAN, jednakże nie znalazłem żadnych satysfakcjonujących mnie adapterów. Albo drogie albo z obudową, której nie potrzebuję.

Nie potrzebuję mieć żadnego RAID, chociaż może być. Poszczególne dyski mogą być widziane osobno, bo nie robi mi to wielkiej róznicy.

Streaming… czemu nie, płakać nie będe. ;p

Serwer ma spełniać zadanie zarówno jako maszynka dostępowa do neta jak i serwer plików dla sieci domowej (max 5 kompów) oraz ściągaczna nowych filmów, ale miałem tego nie pisać… Myślałem też nad jakaś chmurką, ale… chyba tego nie wykorzystam, przynajmniej do czasu ładnej obsługi smartfonów z androidem.

Dyski są różnej pojemności, z interface SATA.

Macie jakieś ciekawe pomysły jak to ze sobą zgrać?

Pozdrawiam

Toshi.

Najwydajniejsze i chyba najbardziej rozsądne było by zamontowanie dodatkowego kontrolera SATA na PCI-E, te tańsze mają obsługe 4 dysków, ale RAID software, najlepiej zrobić RAID/LVM pod Linuxem. W przypadku droższych kontrolerów z RAID sprzętowym należy zwrócić uwagę czy będzie działał przy danej dystrybucji…

Wydajność nie jest tutaj kluczową sprawą, jednakże była by plusem.

Nie do końca rozumiem zasadę działania RAID, więc nie chcę się na siłę cisnąć w coś, czego nie rozumiem.

Rozejżę się za kontrolerami na PCI/PCI-E jak sugerowałeś. A czy są jakieś alternatywy dla tego typu rozwiązania?

Jeśli chodzi o samą konfigurację tego wszystkiego pod linuxem, to mam nadzieje, że sobie poradzę.