Serwer na linux oraz 8+ dodatkowych HDD na dane

(toshi) #1

Witam

Długo się zastanawiałem, do którego działu dać ten wątek, ale wypadło, że tu, więc nie bijcie za lekko :wink:

Otóż, mam nawet dosyć wydajny (dostępowy) serwerek postawiony na linuxie, który obsługuje 4x SATA (już pozajmowane) ale aktualnie się obija... Chciałbym podłaczyć do niego troche dodatkowych dysków, które mi leżą w szafie i się kurzą. Myślałem, czy nie podłączyć ich poprzez adaptery SATA2USB lub SATA2LAN, jednakże nie znalazłem żadnych satysfakcjonujących mnie adapterów. Albo drogie albo z obudową, której nie potrzebuję.

Nie potrzebuję mieć żadnego RAID, chociaż może być. Poszczególne dyski mogą być widziane osobno, bo nie robi mi to wielkiej róznicy.

Streaming... czemu nie, płakać nie będe. ;p

Serwer ma spełniać zadanie zarówno jako maszynka dostępowa do neta jak i serwer plików dla sieci domowej (max 5 kompów) oraz ściągaczna nowych filmów, ale miałem tego nie pisać... Myślałem też nad jakaś chmurką, ale... chyba tego nie wykorzystam, przynajmniej do czasu ładnej obsługi smartfonów z androidem.

Dyski są różnej pojemności, z interface SATA.

Macie jakieś ciekawe pomysły jak to ze sobą zgrać?

Pozdrawiam

Toshi.

(Stasiakk) #2

Najwydajniejsze i chyba najbardziej rozsądne było by zamontowanie dodatkowego kontrolera SATA na PCI-E, te tańsze mają obsługe 4 dysków, ale RAID software, najlepiej zrobić RAID/LVM pod Linuxem. W przypadku droższych kontrolerów z RAID sprzętowym należy zwrócić uwagę czy będzie działał przy danej dystrybucji…

(toshi) #3

Wydajność nie jest tutaj kluczową sprawą, jednakże była by plusem.

Nie do końca rozumiem zasadę działania RAID, więc nie chcę się na siłę cisnąć w coś, czego nie rozumiem.

Rozejżę się za kontrolerami na PCI/PCI-E jak sugerowałeś. A czy są jakieś alternatywy dla tego typu rozwiązania?

Jeśli chodzi o samą konfigurację tego wszystkiego pod linuxem, to mam nadzieje, że sobie poradzę.