Serwer NAS własnej roboty. Jakie wybrać dyski 2,5 cala?

Drodzy,

lata nie byłem na tym forum. Miło mi do Was wrócić. Do rzeczy.

Planuje stworzyć własny serwer nas oparty o:

  • Hardware: Raspberry Pi 4
  • Software: OMV 4/5
  • Dyski: 2x HDD 2TB 5400 2.5" spięte w Raid jako mirror dla bezpieczeństwa danych.

Pytanie do Was, które dyski 2,5" polecacie, aby nie padło mi to wszystko po tygodniu. Co myślicie o tego typu ofertach, gdzie dyski pochodzą z rozbiórki? Przykład poniżej

Pozdrawiam,
Vatri

To ma działać w RAID 0 czy RAID 1 ?

RAID nie zabezpiecza danych tylko zabezpiecza dostęp do danych :slight_smile: Dane zabezpieczenia backup :slight_smile:

To jest loteria :slight_smile:

Wygląda ok. Jednak - trzeba takiego dysku poużywać intensywnie przez miesiąc. Jeśli nie padnie to potem do NAS-a :slight_smile:

RAID 1

Januszek dzięki za odpowiedz.

Jak wygląda żywotność SSD vs HDD?

WD Red, Seagate ironwolf, może też być WD Blue.

SSD są lepsze o ile nie planujesz zapisywać na nich ogromnych ilości danych, ale są też dużo droższe, przynajmniej te porządne.

Seagate to padaki, przynajmniej raz na rok wymieniam jeden dysk w NAS z 4 dyskami z RAID5.

SSD to raczej do SQLi, gdzie ważne są I/O, do składowania danych średnio się nadają. Potrafią padać jak muchy, nawet te pro przy dużych zapisach danych.

Kupiłem te Seagaty, aby ciąć koszty. Zobaczymy jak długo podziałają. Mam je spięte jako fizyczny Raid 1 przy użyciu obudowy unitek y-3371, więc jak ewentualnie padnie jeden, to dane pozostaną na drugim dysku

To co zauważyłem, to, że potrafią mi się mocno grzać przy obciążeniu.

@roobal

jeszcze mam Twoje GG :slight_smile: Uczyłeś mnie jakieś 10-12 lat temu obsługi Ubuntu.

Tak? Co to jest GG😃

Ten wpis został oflagowany przez społeczność i został tymczasowo ukryty.