Serwer przez webserv ip publiczne

(Tumusxd) #1

Witam.. Odrazu mowie że na sieciach zbytnio się nie znam.

Posiadam router tp-link wr1043nd(z zainstalowanym openwrt Backfire) i laptop połączony przez wifi do tego routera. Internet biore z "radiówki"(nie wiem jak to się fachowo nazywa.. male kwadratowe pudełku na dachu na takim pałąku xD)

Zachciało mi się zrobić własny serwer za pomocą webserv.. Ale niestety router przydziela publiczny ip. Gdy jestem podłączony do routera przez wifi (używając cmd i ipconfig /all) pokazuje mi ip 192.168.1.116

No to coś tam poczytałem o przekierowywaniu portów itp .. i tak nie działało nic.

Sprawdziłem więc jakie ip idzie do routera.. odłączyłem kabel od routera i podłączyłem pod laptopa.. ip to 10.10.0.164 .. więc też publiczne.. Czy jest jakaś możliwość uruchomienia serwera na moim laptopie ? ominięcia jeszcze tego adresu 10.10.0.164 ?

Sory za troche dziwne wytłumaczenie sprawy ale po prostu nie znam fachowych nazw

(roobal) #2

Mylisz adresy :slight_smile: W obu przypadkach masz adresy prywatne, od ISP nie dostajesz w ogóle publicznego IP, jest to częsta praktyka w wielu sieciach. Jedynym obejściem jest wykupienie publicznego IP, o ile ISP takie coś oferuje w swoich usługach.

Druga sprawa, to warto rozważyć sens stawiania domowego serwera, jeśli ma służyć do testów, to nie ma problemu, ale jeśli chcesz udostępniać coś publicznie, to bierz pod uwagę, że powinieneś mieć odpowiednie łącze z sensowną przepustowością wysyłania, radiówka raczej tego nie zapewni, niewspominając, że przy trudnych warunkach atmosferycznych łącze może być niestabilne. Moim zdaniem lepiej zainstalować w jakiś nawet tani prywatny wirtualny serwer (VPS), koszt będzie prawdopodobnie taki sam, a jakość będzie znacznie lepsza.

Pozdrawiam!

(Tumusxd) #3

Dzięki za odpowiedż :wink: serw miał raczej służyć do testów bota na gg. W necie jest ładnabiblioteka do gg w php.