Serwer VPS - nauka administracji serwerami

Witam,

 

Jestem zainteresowany bardzo profesjonalna nauką administracji serwerów. Mam jednak kilka problemów mentalnych z tym związanych. Znam linuxy bardzo dobrze, potrafie bez problemu zainstalować i obsługiwać systemy Gentoo oraz slack które mają opinie najcięższych. Ucząc się linuksa zostałem wrzucony na głeboką wodę i po wielu tygodniach nauki instalacji gentoo na komputerze nauczyłem się naprawde wielu rzeczy, jednak problem sprawia mi zrozumienie infrastruktury ‘serwera’. Przeglądając google i inne fora doczytałem się że najlepsza nauką obsługi usług sieciowych jest wkupienie serwera VPS, koszt jakby nie stanowi problemu. Problem leży w tym że jak pisałem mam mentalny problem, do czego w czasie nauki mogę taki serwer wykorzystać ? Instalacja systemu przez SSH to żaden dla mnie problem, nigdy nie zainstalowałem linuksa z graficznego instalatora i pewnie bym nie wiedział jak, jednak w consoli nie mam żadnych problemów. Chodzi mi o waszą pomoc i poradę dotyczącą własnie nauki administracji serwerem. Na takim VPS’ie co miałbym postawić ? apache ? serwer sql ? serwer poczty (nie wiem nawet czy się uda to zrobić żeby działało). Czy możecie mi pomóc rozwiązac ten problem ? Powiedzmy kupię VPS’a co mam robić ? zainstaluje system, zainstaluje serwer SQL i co z tego skoro będzie tam pusto bo nie mam żadnej bazy.

Oprócz administracji serwera warto poznać wszelkiego rodzaju protokoły sieciowe oraz podstawy sieci, bo serwery to nie tylko Apache, FTP, ale również DNS, DHCP itp. każdy korzysta z jakichś protokołów, portów itp. i taką więdzę powinno się posiadać chociażby przy rozwiązywaniu problemów, a znajomość sieci też jest przydatna przy rozwiązywaniu problemów, np. dlaczego nie można podłączyć się do SSH.

Systemu przez SSH nie zainstalujesz, chyba że chcesz instalować Gentoo w chroot. Na VPS systemy instaluje się najczęściej z gotowych szablonów, w większości przypadków dostarczanych przez dostawców VPS, szczególnie przy technologii wirtualizacji OpenVZ. Jak chcesz instalować system z ISO, to powinieneś rozglądać się za VPSami działającymi na Xen HVM, VMWare czy XenServer, większość dostawców informuje w jakiej technologii działa VPS, a sporo z nich oferuje wybór pomiędzy różnymi rozwiązaniami wirtulizacji.

Jak już wybierzesz odpowiedni serwer VPS, to możesz na nim instalować co chcesz serwery WWW, DNS, poczty, SQL czy FTP. Żeby nie mieć pustego serwera WWW czy SQL, możesz zainstalować na tym jakiś WordPress czy inną Joomle, skrypt forum, webmail itp.