Shuttle AK12A i AMD Athlon XP

Witam,

posiadam sprzęt jak w temacie, płyta główna Shuttle AK12A z biosem 3.0 (chyba), do tego procek AMD Athlon XP, no i właśnie o to chodzi… bios pokazuje mi AMD’ka jako Athlon XP 1700+ przy taktowaniu 1466 mhz (11x133), ale za to Everest widzi go jako XP 1900+ z takim samym taktowaniem. Nie wiem, czy dać wiarę Everest’owi czy Biosowi. Swoja droga jeśli to jest naprawdę 1900+ to zmiana płyty głównej powinna mi podciągnąć taktowanie do jakichś 1596 mhz. Jakieś rady?

Z góry dzięki za pomoc,

Pozdrawiam.

Edit: Polish version.

Na początek używaj polskich znaków,opcja zmień i popraw.JNJN

Może aktualizacja biosu płyty do najnowszego.

Bios 3.0 jest najnowszy i nie ma innej wersji…

Potwierdzam to, co mówi Madafaker - mam tą samą płytę i 3.0 to najnowsza wersja BIOSu, choć pochodzi z grudnia 2003 roku.

Może procesor pochodzi z jakiejś serii przejściowej i stąd te różnice. AMD w oznaczaniu procesorów ma taką dziwną tendencję, że im nowszy, tym większa różnica między oznaczeniem a faktyczną prędkością, np. Athlon XP 2200+ ma 1.8GHz, a 3200+ ma 2.2GHz :wink:

Zmianą płyty nie podciągniesz prędkości, bo mnożnik ustawiony jest na stałe na procesorze i w przypadku Athlona XP 1700+ jest to właśnie 11x i skoro tak został wykryty przez płytę główną, to tak już zostanie.

Niektóre płyty po prostu nie są w stanie “pociągnąć” procesora z całą jego mocą (czyt. taktowaniem). W każdym razie chodziło mi o to czy to Everest ma racje czy bios… Jeśli Everest to teoretycznie zmiana płyty głównej powinna pomóc (z tego co wiem, ale nie wiem), jeśli bios to mogę co najwyżej AMD’ka podkręcić.

Wydaje mi się, że tutaj jednak Twoja płyta i BIOS ma rację. Jak już pisałem, mam taką samą płytę i wsadzony do niej procesor Athlon XP 2200+ (Thorton - model 10), czyli nowszej generacji niż 1700+ (Palomino lub Thoroughbred - modele 6 lub 8 ) i płyta radzi sobie bardzo dobrze.

Zresztą najlepiej sprawdzić “wizualnie”, czyli ostrożnie ściągnąć radiator i spisać oznaczenia - wtedy będziesz miał 100% pewności, jaki to procesor i porównać z tym, co pisze w tabeli tutaj: Lista Procesorów Athlon XP

…a potem jeszcze z tym, co dokładnie pisze w Evereście.

uhm…

Procek wziąłem od wuja, z tego co mówił wynikało, że to 2500, ale on się na kompach zna jak ja na historii… z tym, że z oznaczenia na procku wychodziło że to Barton 2500…

No to już się chyba trochę wyjaśniło - patrząc na napięcia i wartość pamięci L2, to faktycznie procesor jest z serii Barton i dlatego płyta widzi go tak, a nie inaczej. Tutaj wchodzi w grę zmiana płyty, bo płyta obsługuje FSB do 133MHz, a procesor 166MHz.

Trzeba kupić płytę z obsługą pamięci DDR - wtedy będzie można wyciągnąć pełne możliwości procesora. Na takiej płycie FSB będzie mogła mieć szybkość od 200 do 400MHz, co jest dużą różnicą w porównaniu do obecnych 133MHz :wink:

No to jaka płytę polecasz? Na SDRAM nic nie znajdę jak znam życie?

Aktualnie korzystasz z SDRAM, ale w tym wypadku procesor się “dusi”, bo nie może rozwinąć pełnej prędkości.

Procesor, który masz, pasuje do gniazda Socket A - w sklepach powinno się jeszcze dać kupić jakieś płyty do niego, np. tutaj

Całkiem spory wybór będzie na giełdzie lub na aukcjach, np. na Allegro, podając kryteria “płyta z socket A + DDR” znalazłem takie coś

Nie polecę Ci konkretnego modelu, bo to zależy, jakie chcesz mieć wyposażenie płyty i ile chcesz wydać, ale mogę powiedzieć, że lepiej jest wybrać sprzęt dobrej marki ze względu na jakość, nawet, jeśli będzie trzeba zapłacić trochę więcej.