Sieć bezprzewodowa + udostępnianie danych


(Mt Dluzniewski) #1

Witam!

W dziedzinie sieci komputerowych jestem właściwie laikiem, więc w miarę możliwości proszę o łopatologiczne wytłumaczenie tematu. :slight_smile:

Mam komputer stacjonarny, a w nim internet od UPC przez modem webstar (kabel od kablówki -> modem -> komp), sieciówka zintegrowana z płytą. W najbliższym czasie zamierzam w innym pokoju dostawić drugiego kompa. Nie mam możliwości ciągnięcia kabli, więc WiFi będzie tu chyba jedynym rozwiązaniem. Zamierzam kupić router tak, aby nie musieć włączać jednego, by na drugim był net. Dlatego prosiłbym o podanie jakichś sensownych modeli routerów o w miarę niewygórowanej cenie.

W tym miejscu pojawia się problem - o ile, jak rozumiem, jeden z komputerów będzie podłączony do routera przez kabel RJ-45, to drugi muszę wyposażyć w kartę WiFi. Czy takie coś zda egzamin? http://www.komputronik.pl/Sieci/Modecom ... ,id,32268/

Pozostaje jeszcze sprawa udostępniania danych pomiędzy komputerami. Jak je połączyć (również bezprzewodowo) aby mieć możliwość dostępu do danych z obu komputerów?

Z góry dziękuje i pozdrawiam,

cox


(system) #2

Witaj, jak nadasz komputerom identyczną nazwę Grupy Roboczej, to komputery będą widoczne w otoczeniu sieciowym. Pamiętaj tylko żeby w Zaporze Systemu Windows XP - była zaznaczona opcja "Udostępnianie plików i drukarek". Podana przez Ciebie karta jest jak najbardziej dobra. Jeżeli chodzi o router bezprzewodowy (AP) to polecam: http://www.allegro.pl/item539763033_rou ... 4h_fv.html

Pozdrawiam


(Mt Dluzniewski) #3

1)Czy z tym routerem i karta WiFi nie będzie problemu z sygnałem? Mieszkam w mieszkaniu 100m^2, komputery będą w dwóch skrajnych częściach mieszkania, a jest to blok wybudowany za czasów wojny, wiec ściany grube :). Czy sygnał bez zakłóceń będzie docierał?

2)Czy mógłbyś rozwinąć trochę tą myśl o Grupie roboczej i udostępnianiu? Trochę bardziej szczegółowo prosiłbym :). Czy to co bym miał, tzn. jeden komp LANem do routera a drugi przez WiFi wystarczy aby udostępnić drukarkę i pliki?