Sieć bezprzewodowa w 4 piętrowym hotelu

Witam drodzy użytkownicy.

Mam następujący problem i proszę o poradę.

Chciałbym w hotelu udostępnić internet każdemu klientowi mieszkającemu w naszym budynku.

Hotel jest czteropiętrowy, połączenie z internetem chciałbym rozpocząć od parteru.

Budynek ma z 30 metrów wysokości długości również z 30-40m. Szerokości z 20 metrów

Jaki sprzęt polecalibyście mi do wykonania takiego połączenia w całym hotelu?

Jakie rozwiązanie sieciowe?

Dziękuje i czekam na odpowiedź. W razie dodatkowych pytań odpowiem.

Pozdrawiam.

Pierwsze to zleciłbym to wszystko firmie zajmującej sie wdrażaniem sieci WLAN.

Jeden AP w zaokrągleniu powinien obsłużyć po jednym piętrze w górę i w dół oraz w zależności od grubości ściań między pokojami od 2 do 3 ścian.

(tu należało by zrobić pomiary chociażby amatorskie z jakimś netstumblerem)

Jak przewidujesz pojedynczych gości na pokojach dobijających się do neta to wystarczy coś do użytku domowego czyli np mocno uwielbiane (czyt. tanie TP-Linki), a jeżeli masz duży ruch w tym sporo “biznesmenów” to coś bardziej przemysłowego Cisco Aironet albo coś takiego kalibru.

Warto pomyśleć nad zabezpieczeniami : PSK WPA2 większe bezpieczeństwo ale czesc starych urządzeń nie bedzie obsługiwanych, WPA - niebezpieczeństwo złamania sieci i wyciek danych. Zawsze jest jeszcze EAP ale to raczej zbyt dużo pierdzielenia z każdym klientem.

Kolejna sprawa to zarządzanie jakością usług , QoS - podział pasma, kolejkowanie ?

Cenowo bardzo zależy czy już jest jakieś okablowanie położone w budynku.

Nie licząc okablowania to urządzenia tanie będą łącznie kosztować ok 1300 PLN (duże przybliżenie), a drogie to nawet naście tysięcy.

Tak czy owak polecam zlecić to komuś kto sie na tym zna.

pzdr

Dziękuje bardzo za wyczerpującą wypowiedź.

Można by było połączyć antenami kierunkowymi tak żeby nie ciągnąć okablowania?

Wszystko bezprzewodowo? Wyszło by to drożej czy taniej?

Wszystko można :slight_smile:

Wszystko bezprzewodowo wyjdzie najprawdopodobniej taniej ale sieć najprawdopodobniej straci bardzo wiele na jakości i przepływności oraz problemy z płynnym roamingiem, ale jak to by funkcjonowało w praktyce musisz zapytać kogoś mądrzejszego ode mnie :wink:

pzdr