Sieć bezprzewodowa w 4 piętrowym hotelu

(Serwis) #1

Witam drodzy użytkownicy.

Mam następujący problem i proszę o poradę.

Chciałbym w hotelu udostępnić internet każdemu klientowi mieszkającemu w naszym budynku.

Hotel jest czteropiętrowy, połączenie z internetem chciałbym rozpocząć od parteru.

Budynek ma z 30 metrów wysokości długości również z 30-40m. Szerokości z 20 metrów

Jaki sprzęt polecalibyście mi do wykonania takiego połączenia w całym hotelu?

Jakie rozwiązanie sieciowe?

Dziękuje i czekam na odpowiedź. W razie dodatkowych pytań odpowiem.

Pozdrawiam.

(Bor1904) #2

Pierwsze to zleciłbym to wszystko firmie zajmującej sie wdrażaniem sieci WLAN.

Jeden AP w zaokrągleniu powinien obsłużyć po jednym piętrze w górę i w dół oraz w zależności od grubości ściań między pokojami od 2 do 3 ścian.

(tu należało by zrobić pomiary chociażby amatorskie z jakimś netstumblerem)

Jak przewidujesz pojedynczych gości na pokojach dobijających się do neta to wystarczy coś do użytku domowego czyli np mocno uwielbiane (czyt. tanie TP-Linki), a jeżeli masz duży ruch w tym sporo "biznesmenów" to coś bardziej przemysłowego Cisco Aironet albo coś takiego kalibru.

Warto pomyśleć nad zabezpieczeniami : PSK WPA2 większe bezpieczeństwo ale czesc starych urządzeń nie bedzie obsługiwanych, WPA - niebezpieczeństwo złamania sieci i wyciek danych. Zawsze jest jeszcze EAP ale to raczej zbyt dużo pierdzielenia z każdym klientem.

Kolejna sprawa to zarządzanie jakością usług , QoS - podział pasma, kolejkowanie ?

Cenowo bardzo zależy czy już jest jakieś okablowanie położone w budynku.

Nie licząc okablowania to urządzenia tanie będą łącznie kosztować ok 1300 PLN (duże przybliżenie), a drogie to nawet naście tysięcy.

Tak czy owak polecam zlecić to komuś kto sie na tym zna.

pzdr

(Serwis) #3

Dziękuje bardzo za wyczerpującą wypowiedź.

Można by było połączyć antenami kierunkowymi tak żeby nie ciągnąć okablowania?

Wszystko bezprzewodowo? Wyszło by to drożej czy taniej?

(Bor1904) #4

Wszystko można :slight_smile:

Wszystko bezprzewodowo wyjdzie najprawdopodobniej taniej ale sieć najprawdopodobniej straci bardzo wiele na jakości i przepływności oraz problemy z płynnym roamingiem, ale jak to by funkcjonowało w praktyce musisz zapytać kogoś mądrzejszego ode mnie :wink:

pzdr