Sieć bezprzewodowa w budynku

Szukam rozwiązań jak zrobić sieć WiFi w budynku dla takich dwóch opcji: budynek parterowy, szeroki; oraz normalny blok czteropiętrowy powiedzmy z czterema klatkami. Jak efektywnie zrobić sieć aby każdy miał dostęp? Czy da się to zrobić z wykorzystaniem jednego AP i jednej porządnej anteny? Czy trzeba stosować kilka AP i anten? Przy zasotosowaniu kilku AP jak zrobić, aby to ciągle była ta sama sieć (to samo SSID itd.)?

tak da się potrzebny porządny router radiowy przy szerokim budynku jednopiętrowym umieszczasz router pośrodku budynku żeby każdy był od niego w jednakowej odległości to poprawi parametry sygnału a przy budynku piętrowym najlepiej gdzieś na środkowym piętrze jeszcze wszystko zależy od grubości ścian i trzy przy budynku niema jakiś urządzeń które wytwarzają zakłócenia elektromagnetyczne do tego antena z dużym zyskiem jakaś dookólna coś koło 37db zysku i powinno być dobrze a i nie zapomnij o kodowaniu sieci radiowej. No i jak będziesz kupował routera to jakiegoś z zewnętrzną anteną przykręcaną proponuje jakiegoś delinka lub linksysa.

W Budynku polecił bym zastosować wzmacniacze Sieci Wifi i dobre anteny nie warto oszczędzać coś takiego np. http://www.wirelesslan.com.pl/urzadz.php?kat=21

No właśnie a gdzie najlepiej taką antenę postawić, aby w całym bloku można było złapać sygnał na przyzwoitym poziomie (mam na myśli dookólną, a największą jaką znalazłem to 23 dBi)? Czy w kartach sieciowych trzeba zmieniać anteny ???

Mowa o innych jednostkach, wikipedia i db, dbi poczytaj.

23dbi w budynku ? :smiley: Przecież taka antena ma coś lekko ponad 1.5m długości ^^ 19 dbi to ja mam na dachu i sieje na jakieś 20km, bo kiedyś daliśmy fake SSID z nr. gg i typek napisał ,a był 19km w linii prostej i to dość w niedogodnym umiejscowieniu ;p także musiał mieć mocną antenę kierunkową i w miarę wycelowaną ku antenie na moim dachu.

Ja myślę, że DOBRA wewnętrzna 12dbi+DOBRE kierunkowe przy kompach(jakby był kiepski sygnał) by wystarczyło-1 klatka ;p

Jeszcze kwestia o jakich budynkach mówimy, bo skoro Ty o bloku z czterema klatkami to raczej wewnątrz jedna antena nawet z bardzo dużym zyskiem by raczej podupadała-nie wypromieniuje antena i pionowo i poziomo-nie na taki obszar.

Nie lepiej by było anteną z sąsiedniego budynku “oświetlić” ten blok ? :smiley:

A jakby taką dookólną wystawić za okno żeby sygnał rozchodził się mniej więcej po ścianie bloku? Tylko i tak pewnie zwykła karta sieciowa nie zdoła wyłapać sygnały bez podłączenia np. anteny kierunkowej wystawionej za okno na tą samą stronę bloku co jest dookólna wystawiona? Jednym słowem ciężka kombinacja żeby zrobić w bloku dobrze WiFi. Tak torszkę szpetnie by wyglądało jak z kilku okien wystają anteny:)

W bloku to ogólnie najlepiej podłączyć jakiegoś DSLa i kabelkami śmigać :] W bloku jak to bywa, znjadzie się paru kumpli to odrazu jest LAN do gry no i po kablu to można przedzierać nawet GigaBajty.

No z tą anteną na ścianie to nie głupi pomysł, ale nie wiem jak to będzie działać, ponieważ przy WiFi nie idą Ci fale prosto jak idzie tylko najlepiej potrzebują “trochę” miejsca, strefa Fresnela(wikipedia), najbliższych klientów to pewnie i podepniesz na standardowych antenkach bez ceregieli, innych no to anteną zewnętrzną no ale to już najwyżej kto się bardziej tym ciekawi pewnie będzie śmiał, albo powie, że pomysłowe ^^.

No wiadomo po kablu to zawsze jest najlepiej, ale tu chodzi o to że ostatnio się zastanawiałem jakby to zrobić sensownie w wykonaniu WiFi. Zauważ, że nie zawsze administracja pozwala na ciagnięcie kabli np. po klatce itd. Ciekaw jestem czy ktoś zrobił sensownie WLAN w bloku? Ja niestety nie mam nikogo znajomego.