Sieć domowa - czy powiadamiać dostawcę internetu?

(Afghan) #1

Witam. Mam internet radiowy, antena na dachu jest także routerem i sygnał już z niej idzie kablem UTP, który wpiąłem do router TP-Link TL-WR543G i teraz na jednym łączu chodzą dwa komputery. I mam takie pytanie, czy teraz mam o tym powiadamiać swojego dostawcę internetu? wiem że w ich cenniku jest wpis że każdy dodatkowy komputer na tym samym łączu to dodatkowo trzeba płacić.

(Kiperek) #2

Jeżeli tak jest napisane w cenniku to TEORETYCZNIE powinieneś ale to zależy jedynie od ciebie czy ich powiadomisz gdyż nie mają oni jak sprawdzić ile komputerów jest w Twojej sieci. To już sam sobie odpowiedz na pytanie czy chcesz być uczciwy i więcej płacić czy "przemilczeć" pewne fakty.

Pozdrawiam

(Tompyk) #3

Jeżeli na zewnątrz sieci będziesz miał 1 IP a reszta będzie za NATem z zakresu 192.168.X.X to zgłaszać nie musisz ale jeżeli będzisz chciał mieć 2 IP zewnętrzne to wtedy tak. Router z tego co na szybko doczytałem robi NATa na Twojej sieci więc wg mnie nie musisz

(Mihau X64) #4

A co pisze w umowie którą zawarłeś z dostawcą internetu? Bo ja na przykład mam wyraźnie napisane w umowie: 1 zewnętrzny IP (możliwość podłączenia 3 komputerów w ramach umowy) Ode mnie tylko zależy czy chcę to zrobić sam czy też płacić UPC za każdy podpięty komputer i ich router.. Wybrałem opcję rozbudowy sieci na własną rękę lata mijają i nikt się nie czepia :wink:

P.S. przeczytaj uważnie umowę

(Pawllo2525) #5

ok