Sieć domowa - jakie urządzenia?

Witam. Przy okazji kapitalnego remontu mieszkania postanowiłem zbudować sieć wg schematu poniżej

Schemat%20sieci.jpg

Proszę o pomoc przy wyborze sprzętu, który musi być w “CENTRALCE” (w rozsądnych cenach)

Dodam od razu, że nie interesują mnie urządzenia typu All-In-One (netia spot, livebox itp). Wychodzę z założenia jedno urządzenie - jedna funkcja (osobno modem adsl, osobno router, osobno switch(e), Wifi AP).

Dodatkowo zależy mi na tym, żeby każde urządzenie wpięte w sieć miało inne IP.

Powiększony schemat TUTAJ

Z tego obrazka nie da się nic przeczytać :))

post poprawiony - na końcu link do powiększonego schematu

Nie podałeś też jakie masz fundusze / jaką chcesz mieć przepustowość lan, oraz czy masz karty gigabitowe. Co do tego ap, jeśli mieszkanie jest duże, możesz mieć problem jeśli będzie on w rogu mieszkania.

fundusze to powiedzmy ok 1500 zł na same urządzenia (nie liczymy kabli, wtyków, gniazdek w ścianach itp) chociaż jakby wyszło mniej też bym się nie obraził. Kartę Giagbit’ową mam tylko w jednym urządzeniu, więc wg mnie wystarczy standard 100 Mb/s. Jeśli chodzi o AP to chcę go wyprowadzić poza centralkę ze względu na jej umiejscowienie we wnęce ściennej, gdzie grubość ścianek wynosi ok 20-25 cm, a co za tym idzie możliwe problemy z zasięgiem nawet w niewielkim mieszkaniu - w tym wypadku ok 55 m^2.

Za tyle miałbyś zapas i przy gigabitowej sieci (łącznie z wtykami, gniazdkami w ścianach, oraz kablem :P). Nie skomentuję tej kwoty, ale imo jak na mieszkanie jest to o wiele za dużo.

Oczywiście, chcąc wykorzystać cały transfer, musisz mieć karty na obu urządzeniach. Chyba, że będziesz używać kilku połączeń z urządzeniem gigabitowym na raz. Jeśli nie chcesz kupować kart sieciowych (które mógłbyś kupić i za 20zł sztuka, a przy twoich funduszach wystarczyło by ci jeszcze na drugiego xbox’a :P)

Przede wszystkim potrzebujesz switch’a.

Niby mógłby być 12port (10klientów + ap + router), lecz już miałbyś wszystko zajęte, więc rozbudowa jest kosztowna. Więc tutaj proponuję 16 np :arrow: D-Link DES-1100-16 / OPIS

Później jakiś modem, oraz router. Tutaj mógłbyś wziąć router adsl (wychodzi taniej, bo modemy są mało popularne), ale musisz wymieniać router przy zmianie sieci. Więc jeśli chcesz osobne urządzenia to nie będę ci tego zabraniać.

Router proponuję taki :arrow: TL-WR1043ND / OPIS, ma on port usb, co może ci się kiedyś przydać (np możesz podłączyć pena / dysk usb / hub’a usb). Można go użyć też zamiast ap. Ma on odkręcaną antenę więc możesz podmienić antenę na mocniejszą.

Co do modemu. Przede wszystkim musisz znać anex w jakim masz łącze. Jeśli używasz kabla tp masz a, jeśli netii b. Więc odpowiednio trzeba dobrać modem, np:

:arrow: D-Link DSL-320B (anex a) / OPIS

:arrow: D-Link DSL-321B (anex b) / OPIS

Na koniec ap (proponuję pierw sprawdzić tą w routerze). Zasięg powinien być znośny. A co do cen ap, jest nawet gorzej niż w wypadku modemów. Urządzenia połączone są w cenie samego ap (bądź niewiele się różnią).

Reasumując, całość jakieś 500zł + jakieś 100zł na kabel (200m powinno ci wystarczyć, ale musisz pomierzyć (każde urządzenie osobny przewód do switcha) np tutaj masz 300m (końcówka i tak pewnie będzie niezdatna do użytku KLIK). Jakieś 50 na gniazdka / wtyczki / osłonki. Wychodzi jakieś 650zł. Masz 850 zapsu :stuck_out_tongue: Zmieniając na gigabit, wyszło by cie na switch jakieś 2x tyle + karty do urządzeń 20-30zł sztuka. Reszty nie musiałbyś zmieniać.

Oczywiście zawsze warto poczekać na opinie / propozycje innych.

przeliczyłem wczoraj ten sprzęt z (drobnymi zmianami: router kablowy D-link + AP D-Link) i z przesyłkami wyszło mi 950 zł (w tym kabel, zaciskarka, wtyki i gniazdka na ściany). Czekam teraz na dalsze propozycje :slight_smile: