Sieć domowa na dwóch routerach

Witam!

Od niedawna mam Netię 6mb, i pojawił mi się problem z połączeniem, bo mój start router co chwilę się rozłączał i zanim się znów połączył mijało pół godziny do nawet dwóch godzin… Zastąpiłem go innym routerem, który powiedzmy że działa ok, ale nie ma WiFi które jest mi niezbędne… Na szczęście mam też router TP-Linka TL-WR340G, który ma Wifi, ale znowu nie ma modemu… tzn ma wejście WAN (rj-45) i 4 wyjścia LAN i antenkę WiFi…

Chcę połączyć to tak:

Router pentagram będzie działał jako modem, i z niego po kablu będzie podłączony np jeden PC… Kolejnym kablem chcę przesłać internet do Routera TP-Link…

Nie wiem tylko jak to wszystko skonfigurować…

Jak ustawię w TP-Linku PPPoE, to każe mi wpisywać login i hasło od Netii… Jak wpiszę, to on i tak nie może się połączyć z Pentagramem w wyniku czego nie mam internetu…

No więc druga opcja… ustawiam Dynamic IP, i nic się nie dzieje… Pisze ciągle “Obtaining network parameters…” i nic… Nie wiem jeszcze czy nie muszę czegoś wpisać w pole “Host name” (wg instrukcji ma zostać puste… )

Poradźcie mi co ja mam z tym fantem zrobić, żeby mi działał internet na WiFi bo mnie już nerwy noszą i zaraz coś się o ścianę rozbije…

kabel między routerami krosowany ?

Router pentagram w nim ustaw konfiguracje do neti . Z niego z gniazda LAN puść kabel do tplinka do gniazda WAN . W tplinku ustawa w ustawieniach WAN że adres pobiera dynamicznie z routera pentagrama , no i po kolei w zakładce DHCP Settings włącz dynamiczne nadawanie IP dla komputerów , wifi zakładka w niej wpiszesz hasło do radiowej sieci i powinno działać .

A nie masz ustawione DHCP na obydwóch urządzeniach?

Jeśli tak to w jednym musisz je wyłączyć.

Z tym się zgodzę.

Lepsze rozwiązanie według mnie to na pentagramie wyłączyć całkiem serwer DHCP (nie będzie problemów, gdy na obu routerach będzie adresacja z tej samej puli adresów, czyli np 192.168.1.xxx), a na TP-Linku w sekcji WAN ustawić statyczne IP.

Wtedy na pentagramie IP TP-Linka wystawić do DMZ, nie będzie trzeba robić przekierowań portów na dwóch routerach.

Po takiej konfiguracji wszystkie komputery podpinasz do TP-Linka i wszystko ładnie działa.

A wg mnie najlepsze (i sprawdzone) będzie ustawienie routera pentagram w tryb bridge, na TP LINKU ustawiasz PPPoE, LAN Pentgram -> WAN TP LINK, kompy podłączasz do TP LINKA i hula jak Stefan.

Chyba, że MUSISZ mieć podłączony komp do routera Pentagram to wtedy jest ciężej.

Coś nam tutaj ściemniasz :stuck_out_tongue:

Czyżbyś uważał, że łączenie dwóch routerów, z których każdy ma na LAN’ie tę samą klasę adresową jest poprawne?

Przecież jeśli połączysz port LAN jednego z portem WAN drugiego, ten drugi będzie miał zarówno na WAN’ie jak i na LAN’ie tę samą klasę adresową, a to nie ma prawa zadziałać.

Toffik12456

Jeśli masz możliwość, skonfiguruj sprzęt, jak zaleca T00kson (ja również uważam, że to najlepsze rozwiązanie).

Jeśli nie masz takiej możliwości router Pentagram skonfiguruj pod Netię, natomiast router TP-LINK skonfiguruj na Dynamic IP - pamiętaj jednak, że w takiej konfiguracji routery muszą posiadać różne klasy adresowe. Przykładowo jeśli Pentagram ma adres 192.168.1.1 to adres TP-LINKA ustaw na 192.168.2.1 - to wszystko.

W sumie to przy takim połączeniu nie ustawiałem nigdy obu routerów w tej samej klasie adresowej.

Jeżeli faktycznie nie zadziała (nawet w przypadku ustawienia różnych adresów IP z tej samej klasy) to przepraszam za wprowadzenie w błąd.

W przypadku konfiguracji na Pentagramie połączenia z ISP, dalej będę się trzymał wersji, że wygodniejsze do zarządzania jest ustawienie na WAN’ie TP-Linka IP na sztywno - nie będzie problemów z przekierowaniami portów.

Już wszystko gra!

Na początku jak włączałem Dynamic IP to pisało “Obtaining network parameters…”

Tego dnia lekko się wkurzyłem na to, i zostawiłem to… następnego dnia z rana podszedłem do tego od nowa, i kapłem się że oba routery mają tą samą pulę IP… Pentagram ma 192.168.1.100 a TPLINK ma 192.168.1.1… No i pojawiał się też problem w ogóle z logowaniem niekiedy… na TPLINKU zmieniłem pulę na 192.168.2.1, i od razu się połączył z tamtym i nie ma żadnych problemów z logowaniem :wink:

Teraz tylko muszę znaleźć jakieś opcje co do podziału łącza na WiFi bo siorka jak na YT siedzi to mi strasznie transfer psuje :stuck_out_tongue_winking_eye:

Dzięki wszystkim za pomoc :wink: