Sieć lokalna z IBM-em z 89


(Atm700) #1

Witam. Mam kilka komputerów w domu i rozpoczynam budowę sieci lokalnej i jest jeden mały problem: IBM PS/1 z Windows 3.1, a chciałbym go też podłączyć. Jak by ktoś nie wiedział co to jest :arrow: http://www.8-bit.interbit.com.pl/index.php?id_komp=128 . Ktoś mi kiedyś mówił że takie "cudo" idzie podłączyć pod sieć lokalną hmm... tylko jak?


(Mihau X64) #2

Daj sobie lepiej na looz :-s


(Atm700) #3

na luz se dam z Amigą i Atari :wink:


(Daghda) #4

Hm, zdećko mało RAM - poważnie, to się nadaje do muzeum :wink: Sieć mógłbyć podłączyć poprzez port szeregowy, ale wierz mi - krew by Cię zalała, gdybyś usiłował na tym coś “wydębić” w sieci.


(Atm700) #5

Po prostu potrzebny mi dostęp do plików z tej machiny piekielnej do mojego zwykłego PC-ta


(Daghda) #6

No, to niestety - szeregowy port i heja :smiley:


(Atm700) #7

No i właśnie tu jest problem ten cudak nie ma portu szeregowego za to ma dwa miejsca na jakieś dodatkowe płyty.


(Daghda) #8

Grzebałem w archiwum firmowym - do tego cudaka fakt, były karty zewnętrzne, ale każdy puka się w czoło - będzie problem jak ■■■■■■■. Co do dysku - nie pamiętam, co to miało w środku - nie da się go wyjąć, etc?

EDIT:

E, tam jest (powinien być) modem dial-up 2400/bps: jest pięć wolnych slotów 16-BIT.


(Atm700) #9

To coś ma dysk 30MB ale żaden z moich kompów go nie wykrywa.


(Daghda) #10

Y, to nie wiem - zabierz dysk do jakiegoś dużego sklepu komputerowego, może coś doradzą. U mnie lipa, ten sprzęt dostał klasę “złom” - bo był kiepskim pomysłem Big Blue.


(Atm700) #11

Tylko u mnie nie ma “dużego sklepu komputerowego”. Jeśli u ciebie ten sprzęt dostał klasę “złom” to dobrze że nie wiesz co mam w domu…


(Mrooveq) #12

powinieneś mieć sloty dla kart rozszerzeń ISA ośmio- lub szesnastobitowe (takie czarne, toporne, brzydkie). jednoczęściowe są 8-bitowe, dwuczęściowe (z przediałkiem) są 16-bitowe.

w taki slot wkładasz kartę sieciową na ISA i wszystko hula. jedyny problem może być ze sterownikami do karty sieciowej pod win 3.1, ale to jak będziesz zdobywał kartę, to zwróć na to uwagę. aaa, na takiej karcie zworkami ustawia się ręcznie przerwanie (IRQ), adres wejścia-wyjścia (I/O) i czasem DMA. musisz to ustawić na takie, jakie są wolne w systemie, tam nie ma plug-and-play :wink:

jeszcze rok temu miałem taką kartę sieciową, ale robiłem porządki wiosenne i chyba się pozbyłem wszystkiego czego nie używałem dłużej niż trzy lata.

ps - sieci komputerowe to wbrew pozorom nie jest wynalazek ostatnich lat. ethernet i tcp/ip są starsze niż niektórzy internauci :wink:


(Atm700) #13

:lol: Dziękuje! !!


(Mrooveq) #14

jak możesz, to zrób fotki płyty głównej i tego dysku, chętnie zobaczę antyka (nie mów na niego złom - jeśli działa to jest antykiem! :slight_smile: )


(Daghda) #15

Potwierdzam, wcześniej w wyedytowanym poście napisałem, że tam są porty 16-bitowe ISA. Niestety, gdyby nie to, że u nas w Big Blue mają małe “muzeum” i mają te karty, ale jest zerowa szansa na ich pozyczenie :confused:


(Atm700) #16

Twardziel:

dsc00005sm8.jpg

dsc00006vi1.jpg

Te sloty wyglądają tak:

dsc00007hz9.jpg

Środeczek:

dsc00008hh1.jpg

Całość:

dsc00012xz2.jpg

Podczas pracy:

dsc00013na5.jpg

dsc00014vi2.jpg


(Mrooveq) #17

noooo piękne ISA’y. piękny zabytek, fajnie że jeszcze działa. dziwnie się to ogląda, wiedząc że własny telefon komórkowy ma więcej ramu niż ten komputer dysku twardego :wink:


(Atm700) #18

Mam więcej takich zbytków w domu (Amiga, Atari, Bosman, Comodore) ale żaden inny nie jest w standardzie PC więc raczej nie podłączę ich do sieci lokalnej.


(Mrooveq) #19

ja mam atari xl 80 w domu, ale nie myślałem o podłączaniu go do Internetu :wink:

teoretycznie jakby sobie skonstruować interfejs podłączany w miejsce np joysticka, to pewnie by się dało :wink: