Sieć mieszana-nie ma dostępu do kompa podłączonego bezprzewo

Miałem dwa komputery podłączone do neostrady poprzez Router Edimax AR-7024 kablem (skrętką). Wszystko działało i działa między nimi idealnie - łączą się z internetem i między sobą. Ostatnio podłączyłem trzeci komp bezprzewodowo wpinając do routera acces point z anteną, a po stronie odbiorczej po kolei antena, black box i po kablu(skrętce) do kompa. Jeśli chodzi o łączenie z internetem to na wszystkich kompach jest OK, lecz nie ma pojęcia co zrobić, żeby ten trzeci komputer był w sieci z tymi dwoma pierwszymi. Jak zkonfigurować sieć? Próbowałem przez kreatora, ale ten trzeci komputer nie jest dostępny z dwóch pozostałych. Zielonego pojęcia nie mam jak to ugryźć.

czy ten access point to czasem nie router bezprzewodowy i ma firewalla? i IP jest przypisane przez DHCP przez ten access point? jeśli tak to za za NATem, czyli jakby w dwóch różnych podsieciach…

czy na komputerach stacjonarnych i tym połączonym bezprzewodowo masz ustawione IP z tej samej sieci (ta sama podsieć i maska)?? jesteś w stanie wykonać ping ze stacjonarnego na bezprzewodowy i odwrotnie??

być może że tak masz jak wyżej opisał kolega.

Nie ma jakby , albo się jest w tej samej sieci albo nie :slight_smile:

Przede wszystkim sprawdź adresy IP na wszystkich komputerach, adresy IP wewnętrzne powinne być z tej samej puli.

:okulary:

Ten acces point to AWAP608, więc nie router.W komputerach połączonych kablem mam ustawiony IP z tej samej grupy, maskę, bramę i preferowany serwer DNS taki sam, a komputer połączony bezprzewodowo ma zaznaczoną opcję “uzyskaj adres IP automatycznie” i inny preferowany serwer DNS niż tamte. Gość który mi w tym pomagał powiedział, że tak musi być, ale biorąc pod uwagę, że to nie działa jak bym chciał, to nie dowierzam w jego wiedzę. Nie siedzę w tym temacie głęboko, ponieważ od niedawna zainteresowałem się budową sieci, ale mogę powiedzieć tylko tyle, że w nadawczym AP jest ustawiony IP 192.168.11.48, a w odbiorczym (black box) IP (LAN) 192.168.1.100, IP(WAN) 10.0.0.15. Natomiast komputery na kablu mają IP odpowiednio 10.0.0.5 i 10.0.0.10.

Jak widać, adersy powyżej są z jednej puli.

Te adresy należą do innej puli, innej sieci i to są dwie sieci:

pierwsza to 192.168.11.0

druga to 192.168.1.0

jedynie WAN ma adres, który pozwala łączyć się z internetem.

Spróbuj w pierwszym kroku ustawić na komputerze z połączeniem bezprzewodowym statyczny adres z puli 10.0.0.X w Połączenie Sieciowe -wybierz własciwości. W “Protokół ineternetowy TCP/IP” - wlaściwości - W zakładce “Konfiguracja alternatywna”. Po wpisasniu IP maska sama się wpisze, DNS nie wpisuj. Sprawdź poleceniem ping dostęp do Bramy i pozostałych komputerów.

Możesz również sprawdzić czy komp połączony bezprzewodowo będzie miał połączenie z Netem jeśli wpiszesz mu adresy podobnie jak te połączone kablem.

Zwasze możesz powrócić do poprzedniego adresownia czyli DHCP.

:okulary:

Myślę, że pawelr87 miał rację z tym NAT-em. Jak wszedłem do tego black boxa to okazało się, że Może on pracować w jednym z trzech dostępnych trybów:

Gateway

Bridge

Wireless ISP

Obecnie jest ustawiony na Wireless ISP, a jak zdołałem się dowiedzieć, to tylko w Bridge funkcja NAT jest wyłączona. Myślę, że jak wyłączę NAT na black boxie, to problem zniknie, ponieważ kompy na kablu nie widza tego za NAT-em w black boxie połączonego radiowo. To tak samo jakby próbować założyć serwer na swoim kompie który łączy się z netem przez router z NAT-em - nie będzie on widoczny przez inne kompy z neta ponieważ NAT ich nie przepuści. Jedyny problem w tym, że AP nadawczy i AP odbiorczy nie są takie same, więc nie wiem czy da się ich ustawić żeby pracowały bez NAT .