Sieć niezabezpieczona a prawo?

Witam!

Zastanawia mnie czy jak znajdę bezprzewodową sieć niezabezpieczoną i się do niej zaloguję czy jest to legalne? Chodzi mi o sieci w Niemczech, Belgi, Holandi, Franji, Hiszpani, Wielkiej Brytanie, Danii? Zaobserwowałem podczas mojego pobytu w tych państwach że na dzielnicach przemysłowych jest b. dużo niezabezpieczonych sieci, czasami pod firmami, czasami pod baram, restauracjami. Wiele z nich jest niezabezpieczonych, czy są one specjalnie tak robione aby osoby trzecie mogły z tego korzystać?

Wszystko zależy od tego jaki charakter ma taka sieć. Czy jest robiona np. dla klientów jakiejś firmy (wtedy jeżeli nie jesteś klientem nie powinieneś z niej korzystać), czy ma charakter ogólnorozwojowy np. w centrum miasta (wtedy sieć jest dla wszystkich).

Prawda jest taka, że jeżeli ktoś nie zabezpiecza swojej sieci to nie zależy mu specjalnie na tym, żeby osoby trzecie z niej nie korzystały.

Może nie są specjalnie tak robione, ale jeśli nie są zabespieczone to można z nich korzystać, bo ktoś kto ich nie zabezpieczy to powinie się pogodzić z tym że osoba trzecia będzie z niej korzystała. :smiley:

był już taki temat, jest to nielegalne

jak ktoś włamie się na kompa i powie , że byłeś niezabezpieczony to będzie legalne?

Poszukam tematu ale później, i poczytam, ale włamując się do czyjegoś kompa czynię różne szkody, przeglądam cudze dane, a tutaj sprawa jest troche inna, podłączam się do sieci która jest niezabezpieczona, nie wykradam danych, nie czynie żadnych szkód (poza paroma kb/s, ale nie zabieram całego transferu, czytam wiadomości, rozmawiam na skype, nie użytkuję płatnych stron, nie piszę żadnych treści, nie robię żadnych szkód), i dlaczego to miałoby być łamanie prawa kiedy wpinam się do sieci którą admin mimo możliwości zabezpieczenia (jest możliwość taka na AP, routerze) nie zabezpiecza?

A ponad to włamując się do kompa omijam zabezpieczenia, a tutaj zwykły szary użytkowanik może się podłączyć.

Nazywa to się wardriving , i nie możesz podpinać się pod czyjąś sieć - nawet jak jest nie zabezpieczona !

Są też hot-spot’y udostępniane przez np. Era - na lotniskach , w centrach handlowych itd. , korzystanie z nich jest 100% legalne i zwykle bezpłatne. :slight_smile:

Nawet nie wardriving, poprostu włam i korzystanie z zasobów sieci.

każdy za to swoje kb płaci

Dobre mamy w Polsce prawo, można (można było) auto ukraść a z internetu nie można korzystać.

Powiem wam, że na rynku we Wrocławiu oraz np. koło Politechniki Wrocławskiej istnieje niezabezpieczona sieć do której dostęp mają wszyscy i korzystanie z niej jest całkowicie legalne więc wszystko zależy od przeznaczenia sieci.

A czy to przypadkiem nie jest właśnie wardriving?

Wardriving służy wykrywaniu luk i ukazywaniu siły zabezpieczeń. Ewentualnie rysowało się jeden z 3 znaków (sieć dobrze, słabo, niezabezpieczona) i na tym KONIEC. Korzystanie ze złamanej sieci nie ma nic wspólnego z wardrivingiem i tylko kaleczy ten sport.