Sieć (PC, laptop, drukarki, internet)

Witam.

Potrzebuję stworzyć sieć w biurze. Mam 1 PC, 2 laptopy, 2 drukarki, router)

Obecnie mam skonfigurowana sieć (internet) na PC i 2 laptopy.

Potrzebuję zrobić aby drukarki były widoczne w sieci, wydaje mi się że jest to tylko możliwe gdy np PC będzie robiło za serwer i do niego będą podłączone drukarki? jakieś wskazówki?

Jeśli drukarka ma wbudowaną kartę sieciową, nie musi PC robić za serwer. A jak nie ma, można kupić jeszcze serwer wydruku - i też nie będzie potrzebne pośrednictwo PC-ta.

Rozumiem że komputer stacjonarny (laptop to też PC!) jest podłączony przewodem do routera, a laptopy bezprzewodowo bądź również za pomocą przewodów. W takim razie wystarczy podłączyć je do któregoś z komputerów (najpraktyczniej będzie do stacjonarnego), zainstalować i udostępnić w sieci.

Jak na biuro, mała ta sieć, tak samo “rozbudowane” spotyka się w domach.

Drukarki niestety nie są sieciowe,

Komputer stacjonarny jest podłączony kablem do routera (tylko on)

Czy da rade bez podłączania przewodami udostępnić drukarki laptopom?

Jak zainstalujesz drukarki w PC i w sieci udostępnisz drukarki to każdy laptop będzie miał bezproblemowy dostęp do nich :slight_smile: (przez wifi)

PS. Sieć jak u mnie w domu ^^

exevo

dokładnie o takie coś mi chodzi.

jakieś wskazówki jak to zrobić?

Konfiguruje to na stacjonarnym PC ? jak? na laptopach też? jak laptop będzie widział drukarkę przez wifi? potrzebne jakieś dodatkowe oprogramowanie?

Najpierw konfigurujesz na PC udostępnianie drukarki a potem na lapkach wyszukujesz po sieci udostępnione drukarki i konfigurujesz je podobnie jak na PC - dokładna procedura jest zależna od wersji zainstalowanego systemu.

I sprowadza się do wybrania “Udostępnij drukarkę w sieci” we właściwościach drukarki w komp. stacjonarnym (ile mam powtarzać że laptop to też PC, nawet “bardziej” PC niż komp. stacjonarny?) i dodania drukarki sieciowej (poprzez okno Dodaj drukarkę) na komp. przenośnych.

scripter1 i Kpc21

Dziękuję za pomoc

a co do pojęcia PC to rozumiem że chodzi o “Personal computer” - komputer osobisty, ale nie wiem czy jestem starej daty, czy jak, ale kiedyś były tylko same PC’ty (stacjonarne) a jak weszły laptopy to były też laptopy. Chyba każdemu kto usłyszy pojęcie PC nasuwa się obraz stacjonarnej “skrzynki”

Defakto Kpc21 ma rację że laptop to też PC ale wiemy o co chodzi komuś kto pisze “PC” i “laptop”…

Witam i proszę o pomoc.

Mam następujący problem. Sieć z trzech kompów przez D-Link DIR 300. Dwa kompy z XP Home Edition (po kablach) i laptop z Vistą Home Basic 32 bitowa (Wi-Fi). Pod kompa z XP podłączyłem drukarkę HP F735. Załadowałem stery, udostępniłem w sieci. Pozostałe kompy wyposażyłem również w odpowiednie sterowniki, dodałem do nich drukarkę (pozostałe kompy ją oczywiście widzą). Komp pod, który drukarka jest podłączona bezpośrednio drukuje bez problemu. Pozostałe, pomimo, że ją widzą nie drukują…o co chodzi …??? Jeżeli drukarkę podłączam bezpośrednio do poszczególnych kompów nie ma problemu z drukowaniem. Może ktoś z Was ma jakieś lekarstwo na tę przypadłość…? :frowning: