Sieć przewodowa&wi-fi - pomocy

Witam, chciałbym założyć sieć w domu.

Posiadam Internet z sieci kablowej Promax Amator.

Modem Motorola SB5100

Chciałbym aby mój komputer stacjonarny był połączony za pomocą kabla (skrętki) i jednocześnie chciałbym mieć sieć wi-fi żebym miał internet na laptopie w dowolnym miejscu w domu.

Na laptopie i komputerze stacjonarnym zainstalowany jest WinXP

Komputer stacjonarny i laptop rzadko są włączone w tym samym czasie.

Zależy mi na tym żeby na komputerze stacjonarnym nie stracić prędkości łącza gdyż stacjonarny komputer będzie używany do ściągania i p2p, natomiast laptop tylko do przeglądania internetu, sprawdzaniu maili, używaniu komunikatorów.

Pytania:

  1. Czy jest to możliwe? Nie chodzi mi o możliwość prawną (choć nie zaszkodzi wiedzieć) lecz o kwestię techniczna, czy nie jest to blokowane przez dostawcę.

  2. Jaki router będzie najlepszy?

  3. Jak taką sieć zmontować i skonfigurować?

  4. Czy jak router będzie w jednym pokoju to czy będę miał zasięg w innym pokoju po drugiej stronie domu?

  5. Czy jest możliwe założenia hasła na sieć wi-fi, żebym tylko ja miał do niej dostęp?

Proszę o pomoc

Witam sąsiada :wink:

Mam internet z Promaxu - domatora

  1. Tak, możesz dzielić łącze ale tylko w obrębie domu na tyle stanowisk ile chcesz.

  2. Ja korzystam z Dlink DI-524UP

  3. Demonstracja: Mała sieć domowa w Windows XP

  4. Tak. Mi router wyrabia na 2-3 piętra w bloku.

  5. To raczej jest obowiązkowe :wink: :arrow: WPA

Jeśli chodzi o jednoczesne podłączenie komputerów do sieci to dzięki routerowi nie będzie problemów, natomiast jeśli chodzi o łącze to tyko w przypadku gdy na jednym będziesz coś ściągać odczujesz na drugim różnice w spadku prędkości łącza.

Bardzo dziękuje za szybką odpowiedź, która wyjaśniła wiele spraw, jednak czekam na inne propozycje routerów i opinie dla porównania.