Siec publiczna WiFi

Witam,

mam takie pytanie dot. względów prawnych. Mianowicie ktoś z mojego bloku ma niezabezpieczoną totanie sieć WiFi, i teraz tak: Czy jest to legalne, jeśli ja podłączę siędo takiej niezabezpieczonej sieci i zacznę kożystać z jego Internetu? Mowie jeszcze raz: jest to siec niezabezpieczona, po prostru jakby otwarta.

Nie jest to zgodne z prawem, gdybyś się do takiej sieci podłączył. Pamiętam, że w jednym z czasopism IT o tym czytałem.

To jest nielegalne i to że się połączysz i to że ktoś posiada nie zabezpieczoną sieć też. Obowiązkiem jest zabezpieczać podobno :roll:

Aha, czyli np. jezeli ktos ma automatyczne łączenie i akurat trafi na taką sieć to można powiedzieć, że podświadomie działa nielegalnie ;]

moim zdaniem, jeśli sieć jest zabezpieczona np WEP, WPA, itp, jeśli się połączysz z nią, łamiąc hasło, sprawa jest oczywista, łamiesz prawo. Jeśli sieć nie jest zabezpieczona, to można twierdzić, że jest to sieć publiczna. Łącząc się z nią nie łamiesz żadnych zabezpieczeń.

Powoli, ostatnio czytałem materiał prawnika. Jeżeli sieć jest niezabezpieczona to możesz korzystać z niej dowoli ile chcesz. Prawo mówi że jeżeli ktoś niezabezpieczenie internetu to zgadza się na upublicznienie(udostępnienie osobom trzecim). I za to nikt Ci nie może zarzucić przestępstwa.

Przestępstwo jest tylko wtedy gdy złamiesz hasło dostępu.

Osobiście wałkowałem już ten temat na forum, jak znajdę ten temat to udostępnie

Ja tam mało sieci widziałem co byś się podłączył i od razu byłby Internet(wiele nie śmigam z laptopem).

Kilkadziesiąt znalazłem co dostawałeś IP z DHCP 2xx(końcówka) i lokalne skanowanie działało ale Internet NIE, a tu wystarczy tylko poskanować zmienić MAC i IP i masz jak złoto Internet.

RESMAN w Rzeszowie czy też nawet mamy jeden nadajnik na ratuszu w naszym Głogowie Młp.(też RESMAN) jest zabezpieczony przez WPA-PSK z kluczem TKIP(po co? a no żebyś jakiś ludek znający się na rzeczy nie kradł haseł do kont bankowych czy innego typu ludzikom co akurat sobie z tego hotspota korzystają).

I w ogóle RESMAN to w głogowie ma chyba największe zabezpieczenia z wszystkich ISP(tych komercyjnych też) :slight_smile:

Przeważnie to tutaj wpisanie ARP, jeden admin na parę nadajników PPPoE, paru na AP blokuje inne niż wpisane MACi.

Ile trzeba przejść żeby z RESMANa skorzystać

Mam podobny problem.

Korzystam z sieci, która jest otwarta. Nie wiem czy jest darmowa czy nie. Po prostu: mam lapka z kartą sieciową i wykrył sieć, połączył się i internet wolny bo wolny, ale czasami jest. Sprawdzałem z innymi kartami sieciowymi i też chodzi.

I teraz pytanie jak dowiedzieć się anonimowo czy ta sieć jest domyślnie otwarta i darmowa, czy może admin nie umie nawet dać filtrowania MACów.

I drugie pytanie czy do mnie należy obowiązek dowiedzieć się czy ta sieć jest bezpłatna?

Z tego co słyszałem, to jest jakaś nowelizacja, która karze za nieuprawnione korzystanie z sieci. Rozumiem, że jak wejdzie to w życie to będę MUSIAŁ się dowiedzieć czy sieć jest darmowa.

Doszukałem i ta nowelizacja to:

http://orka.sejm.gov.pl/proc6.nsf/opisy/458.htm

Czyli nie muszę stosować łamania haseł i MAC spoofingu żeby podpaść bo jest “lub”.

Ustawa została podpisana przez prezydenta i pewnie niedługo wejdzie w życie.

Zatem JAK MOŻNA ANONIMOWO DOWIEDZIEĆ SIĘ KTO JEST WŁAŚCICIELEM sieci? Pytanie po sąsiadach odpada, jeszcze jakiś złośliwy doniesie, i będę miał wizytę BSA z policją.

inet.dysk , ciebie to mało obchodzi czy “admin” potrafi zabezpieczyć sieć czy nie. Skoro nie ma zabezpieczeń to znaczy ze jej admin wyraża zgodę na jej udostępnianie. Prawo jak narazie się nie zmieni więc się nie musisz martwić

System podłącza się automatycznie tylko do tych sieci które są zapisane jako “Ulubione” które najpierw trzeba dodać na listę.

Co do używania cudzych niezabezpieczonych sieci to spodobało mi się takie stwierdzenie: “To że ktoś zostawi otwarte drzwi do swojego domu, to nie znaczy że możemy do niego wejść…”

Co do pogrubionego to się nie zgodzę bo wiele razy mi się samo podłączało do jednej sieci(nie udostępnia za free, ale daje adres z DHCP i lokalne skanowanie działa).

Co do tego stwierdzenia to jak najbardziej na miejscu :stuck_out_tongue: A mi się przypomniało jakaś prezentacja Microsoftu o SP2 :smiley: I firewallu ;p Że zostawimy samochód pod hipermarketem z kluczykami w stacyjce i oczywiście jest szansa, że samochód będzie jak wrócimy, ale jest większe prawdopodobieństwo, że ktoś wykorzsta okazję.

Słowo w słowo tego na powiedziałem, więc w cytat nie mogę ująć.