Sieć Ubuntu Vista

Witam

Jak w temacie chciał bym stworzyć sieć po miedzy Ubuntu <-> Vista x64. Komputery są podłączone do rutera przez WiFi.

Oba komputery mogą połączyć się z routerem oraz internetem. Lecz nie wiem jak ustawić by np. wymieniać pliki lub zagrać w grę przez sieć. Połączając np. Vista<->Vista wszystko jest ok. A jak to zrobić w Ubuntu :expressionless: ?

Pozdrawiam

snake_1985 , nazwij temat konkretnie, bez dziwnych znaczków.

Zainstaluj w Linuksie pakiet samba4. Wtedy możesz skonfigurować “połączenie” obu systemów.

Mogę trochę więcej informacji proszę jak to zrobić albo gdzie poszukać te ustawienia w Linux-ie

http://www.google.pl/search?hl=pl&sourc … =&aq=f&oq=

Co do udostępniania plików. W synapticu lub innym menedżerze pakietów instalujesz pakiet “samba” (pociągną się pewnie jeszcze jakieś zależności). Potem przystępujesz do konfiguracji samby. Wrzucam tutaj mój plik konfiguracyjny, który umożliwia każdym użytkownikom w sieci lokalnej przeglądanie i otwieranie udostępnionych zasobów, ale zabrania im zapisu. Zaczynamy od tego, że trzeba otworzyć plik konfiguracyjny samby. Wpisujemy w kondoli

sudo gedit /etc/samba/smb.conf

, podając hasło. Po otworzeniu zaznaczasz wszystko i w zamian wklejasz to:

[global]

workgroup = GRUPA_ROBOCZA

server string = dth

security = user

browseable = yes

available = yes

force user = nobody

force group = nogroup

public = yes

writable = no

create mask = 0777

directory mask = 0777

obey pam restrictions = Yes

passdb backend = tdbsam

passwd program = /usr/bin/passwd %u

passwd chat = *Enter\snew\sUNIX\spassword:* %n\n *Retype\snew\sUNIX\spassword:* %n\n *passwd:*password\supdated\ssuccessfully* .

syslog = 0

log file = /var/log/samba/log.%m

max log size = 1000

dns proxy = No

panic action = /usr/share/samba/panic-action %d

invalid users = root

Potem klikasz prawym na folder który chcesz udostępnić i w zakładce uprawnienia ustawiasz dla grupy Inni dostęp do katalogu na dostęp do plików i na koniec zastosuj uprawnienia do zawartych plików. Potem w zakładce udostępnij udostępniasz i w konsoli wpisujesz

sudo /etc/init.d/samba restart

aby uruchomić ponownie sambę. Spod Visty chyba nie trzeba tłumaczyć jak się połączyć z innymi kompami bo one sa widoczne. Jesli udostępnisz coś w Viście i chcesz się do tego dostać z poziomu Ubuntu to w przeglądarce plików wpisujesz

smb://adres_ip/

gdzie adres ip to ten przydzielony przez router komputerowi z którym się łączysz. Dla ciekawości napiszę, że

smb://127.0.0.1/

pokazuje zasoby odostępnione przez Ciebie samego. Można to sobie dodać jako zakładkę w menedżerze plików. Mam nadzieje że wyjaśniłem dość prosto. Generalnie albo zrozumiesz co za co odpowiada w pliku konfiguracyjnym, albo wklejasz gotową i działającą konfigurację (co polecam na początek). Dość ciekawa dyskusja na ten temat: http://forum.ubuntu.pl/showthread.php?t=69909 no i oczywiście wujek Google podany wyżej.

Uprzedzam jedynie, że implementacja DXPlay(od sieci) jest popsuta w ostatnich wydaniach WINE. Kto jednak powiedział, że gry kończą się na tych dostępnych jedynie na Windows/Maka/Konsole/Automaty/Gadżety?

Dziękuje za pomoc :smiley:

komputery są widoczne w otoczeniu sieciowym. Lecz pojawił się kolejny problem.

W Ubuntu wybieram jakiś folder robię udostępnij pokazuje się coś takiego

Za to na jak chce weść na pliki z Visty komunikat

Lecz mino ostatniego komunikatu po naciśnięciu OK mam jakiś dostęp do plików

[global]

workgroup = GRUPA_ROBOCZA

server string = dth

security = SHARE

browseable = yes

available = yes

force user = nobody

force group = nogroup

public = yes

writable = no

create mask = 0777

directory mask = 0777

obey pam restrictions = Yes

passdb backend = tdbsam

passwd program = /usr/bin/passwd %u

passwd chat = *Enter\snew\sUNIX\spassword:* %n\n *Retype\snew\sUNIX\spassword:* %n\n *passwd:*password\supdated\ssuccessfully* .

syslog = 0

log file = /var/log/samba/log.%m

max log size = 1000

dns proxy = No

panic action = /usr/share/samba/panic-action %d

invalid users = root

Zapomniałem, że obecnie mam wyłączone udostępnianie. Teraz wkleiłem ten sam plik, ale ze zmienionym jednym polem “security = SHARE”