Sieć wifi w domu - netia


(Czarny Kijek) #1

Postaram się jak najkrócej przedstawić moją sytuacje. Chce zmienić internet na Netię (6 MB/s na lini TP). W domu są 2 komputery - oddalone od siebie dość znacznie (ok. 15 metrów, 1 na parterze, drugi na piętrze, po drodze dobrych kilka ścian, więc sygnał nie będzie miał lekko). Chciałbym mieć w domu internet bezprzewodowy (bo ciągnięcie kabla do tych 2 kompów będzie bezsensownym rozwiązaniem), więc prawdopodobnie będę potrzebował router WiFi i... no właśnie, na tym moja wiedza się kończy. Ktoś mi wytłumaczy jak to wszytko rozwiązać? Jaki sprzęt potrzebny itd.

Zrobiłem mały schemat, tak dla ułatwienia pracy :slight_smile: Chciałbym raczej, żeby podłączenie było na lini nr 1, bo dwójka nie jest moją własnością, zaznaczyłem ją raczej tylko informacyjnie.

20h8tqr.png

Z góry dzięki za pomoc.


(Kylek) #2

W telegraficznym skrócie:

1) Kupujesz router wi-fi z wbudowanym modemem ADSL (annex A).

2) Podłączasz router do gniazdka telefonicznego, z którego "płynie" Internet.

3) Za pomocą oprogramowania routera (najczęściej prostego kreatora) wprowadzasz parametry techniczne, hasła, nazwy użytkowników, itp. tworząc tym samym sieć.

4) Łączysz router kablem z komputerem, albo po prostu uruchamiasz wi-fi na laptopie i już powinno śmigać.


(Niejan) #3

cześć!. Też przechodzę do netii od nowego roku ,i zamówiłem u nich także Router WiFi Pirelli 125 - 99 zł.

Mają teraz w promocji ,nie wiem czy w tej cenie kupisz inny router.

pozdrawiam - niejan .


(krzysiekx) #4

kupi, kupi

http://allegro.pl/listing/search.php?string=router&from_showcat=1&category=4413


(Czarny Kijek) #5

Dzięki panowie. Teraz sprawa routera.

http://allegro.pl/item800630776_tp_link ... trada.html - znalazłem coś takiego, tylko w sumie trochę drogo... Nie ma nic tańszego? http://allegro.pl/10856_access_point.ht ... 6&order=bd - tutaj są tańsze, ale nie widze w opisach zmianki o ADSL.

A karta sieciowa jaka? Wolałbym PCI niż USB - tutaj coś takiego: http://allegro.pl/item799906958_karta_w ... 20dbm.html - będzie dobre?


(Don Elte) #6

Nie lepiej na USB? Imho lepsze, wygodniejsze. W razie czego (na przykład przyjdzie kolega z laptopem) to podłączasz i śmigasz od razu. Podłączysz z tyłu obudowy i nie będzie przeszkadzał w niczym. Polecam takie rozwiązanie.


(Czarny Kijek) #7

Hmm... a jak z obciążeniem procesora? Czytałem, że PCI jest 'lżejsze' a komp ma konfiguracje dość słabą. Jeśli USB, to coś takiego nada się: http://allegro.pl/item811325232_tp_link ... ntena.html ?

I co z tymi routerami, lepiej Netii sprzęt czy osobno kupić? http://www.ceneo.pl/1357146 - coś takiego się nada? Nie wiem jeszcze co z wejściami WAN - RJ45 lub RJ11? Czym się różnią, z którym mam wziąć modem?


(krzysiekx) #8

RJ11 to zwykły kabel telefoniczny.Do netii musisz mieć RJ11 i router na kabel RJ11.

Co do routerów to dobry jest http://allegro.pl/item806355491_router_tp_link_td_w8901g_neostrada_netia_wys24h.html i trochę tańszy od modelu w8910g.Karta wifi usb którą podałeś powinna być dobra.

A propopopo routera który daje Netia: szukałem informacji na jego temat w google i nic konkretnego nie znalazłem.Moim zdaniem kupić osobno router, dorzucić kilka złotych i mieć sprawdzony router.


(Czarny Kijek) #9

No właśnie, też szukałem i też niczego nie znalazłem. Więc raczej zdecyduje się na swój modem. No i kwestia kabla - tylko RJ11 tak? Bo ten DLink ma bardzo dobre opinie, ale to RJ45 mi kompletny mętlik teraz zrobiło...


(krzysiekx) #10

Tak do Netii tylko RJ11

Jak masz teraz podłączony internet?


(krzysiekx) #11

Tak do Netii tylko RJ11

Jak masz teraz podłączony internet?


(Czarny Kijek) #12

Teraz mam prywatnie radiowy internet (od kompa kabel do anteny na zewnątrz).


(krzysiekx) #13

A to nie mam pojęcia jak teraz jesteś podłączony.

Ale w każdym razie jeśli kupisz router do Netii - ADSL Annex A będziesz miał to podłączone mniej więcej tak:

Kabel od telefonu do routera z modemem - podłączenie do komputera kabelkiem lan + drugi komputer przez wi-fi


(Czarny Kijek) #14

Hola, hola :smiley: Kabel z telefonu do routera, z routera bezprzewodowo na całą chatę (a przynajmniej tak to sobie wyobrażałem, bo do kompa mam dobrych kilkanaście metrów). Prawdopodobnie dokupię antenę większą, na wypadek jakby był zbyt słaby sygnał.


(Don Elte) #15

Parę dni temu testowaliśmy z kumplem sprzęt od TP czyli livebox i wifi pod usb. Odległość mojego kompa od routera ponad 20m przy czym 3-4 ściany na drodze (inne mieszkanie całkiem). O dziwo (!) śmigało bardzo dobrze, ta sama prędkość jak przy kompie w tym samym pokoju co router, a sprzęt od nich do najlepszych nie należy. Także proponowałbym wstrzymać się z dodatkową anteną, bo jeszcze okaże się, że niepotrzebnie kasę wydałeś :wink: Dokupisz jak wyjdzie, że faktycznie jest słabo. No chyba, że Ci kasy nie szkoda. Mnie tam by było.

Z routerów i kart dokładnych modeli nie polecę, ale na pewno dobry wybór to producent D-Link czy Linksys. Miałem z nimi do czynienia i żadnych problemów.


(Czarny Kijek) #16

D-Linka DIR-300 bym wziął, ale znowu to RJ45... A co do anteny, to miałem właśnie taki sam zamiar, czyli dokupić jeśli będzie potrzeba, bo mi też szkoda kasy :smiley:


(Golden Finger) #17

czarnykijek , twój problem, to nie Netia, a sieć bezprzewodowa w domu, więc:

Zmień tytuł, by był związany z problemem, korzystając z przycisku EDYTUJ, inaczej temat zostanie przeniesiony :arrow: do śmietnika

Zapoznaj się TYMI informacjami.


(krzysiekx) #18

Tutaj gdzieś czytałem że d-linki są bardziej awaryjne niż tp-linki.A co do tej anteny to kup sobie router, a jak nie będzie wystarczającego zasięgu to dopiero antene.


(Czarny Kijek) #19

http://www.e-wlan.pl/index.php?p131,tp-link-td-w8901g - Router

http://www.e-wlan.pl/index.php?p97,tp-l ... wn551g-box - Karta

http://www.e-wlan.pl/index.php?p350,tp-link-tl-ant2408c - Antena

wybrałem taki zestaw - co sądzicie?


(krzysiekx) #20

Router dobry dla laika, sam taki mam i nie narzekam karta i antena też dobre.