Sieć wifi w szkole

Witam, muszę sporządzić kosztorys i plan wprowadzenia wifi w szkole, i chciałbym byście mi z tym pomogli. Szkoła jest dość obszerna , posiadamy 3 piętra , o dość grubych ścianach, długość jednego korytarza to około 60-90m. Domyślam się , że 1 router nie załatwi sprawy , i trzeba by było dokupić co najmniej po 1 acces poincie na piętro ,aby każdy mógł się połączyć i sprawnie korzystać z internetu. Moglibyście polecić jakiś sprzęt o dobrym zasięgu ,albo ewentualnie przedstawić inną koncepcje?

Dodam, że tak wygląda szkoła http://galeria.lo9.szczecin.pl/wirtualny_spacer/

Dzięki i pozdrawiam

Alg.

Zwróciłbym uwagę na to, żeby dobry sygnał był w kluczowych miejscach, czyli tam gdzie jest gdzie usiąść, gdzie ludzie się schodzą… no nie wiem- w każdej szkole to inaczej wygląda- nawet kosztem tego, żeby gdzieś na drugim końcu korytarza marnie odbierało :>

Nic nie musisz skoro nie posiadasz wystarczającej wiedzy w zakresie tworzenia i zarządzania sieciami WiFi.

Plan sieci, kosztorys i budowę sieci powinna wykonać wykwalifikowana osoba pozwoli to uniknąć błędnego doboru ilościowego i jakościowego sprzętu oraz oszczędzi generowania kosztów w przypadku problemów i zapewni właściwe działanie sieci.

Bez dynamicznego podziału pasma będzie to niemożliwe do zrealizowania.

Reasumując - nie zabieraj się za coś na czym się nie znasz, oszczędzisz sobie i szkole problemów.

Nie ja zajmę się instalacją i konfigurowaniem tej sieci. Moim zadaniem jest tylko przedstawienie następujących punktów:

  1. Jaki jest plan?

  2. Ile to będzie kosztowało?

  3. Jakie będą korzyści i efekty realizacji pomysłu?

Uzyskam tutaj pomoc chociaż w podpunkcie 2?

Jestem obiema rękoma i nogami za kolegą RedGhost.

(choć nie wiem co dokładnie miał na myśli tu:“Bez dynamicznego podziału pasma będzie to niemożliwe do zrealizowania.”)

  1. Plan na pewno jest potrzebny … każdej kondygnacji… potem należy wykonać pomiary… wtedy określić ile szkoła może położyć na ten cel (szacunkowo) 5 kPLN ? 10 kPLN? 20 kPLN?

Nie wiadomo na ile jest przygotowane pod tą sieć okablowanie strukturalne i czy dostęp do Internetu będzie odpowiednio drożny gdy okaże się że nagle dojdzie 40 stanowisk w szkole (dzieciaki z mobilnymi urządzeniami - laptopy/netbooki/pda/smartfony/tab itd.).

Sprawa zabezpieczenia tego tak żeby połowa okolicy szkoły nie żerowała na tej sieci … jakiś serwer uwierzytelniający? certyfikaty? (tylko głośno myśle)

  1. Można to zrobić na 3 najtańszych AP za 50 PLN sztuka, 50m UTP cat. 5e i zlecić to konserwatorkom powierzchni płaskich - łączny koszt - >250 PLN momentami i w niektórych miejscach powinno działać znośnie… albo zainwestować w specjalistów, sprzęt np CISCO o wydajności “przemysłowej” a nie “domowej”, serwer albo dwa … oprogramowanie, pomiary i projekt , a na koniec kilka(naście) tys. do zapłaty - to jednak bardziej usatysfakcjonuje odbiorców Wi-Fi.

  2. Trochę takie dziwne pytanie … szkoła postanowiła zrobić sieć, postanowiła wydać kupe kasy i nie wie po co to robi ? … dzieci w szkole dokładnie wyjaśnią co za dobrodziejstwa niesie za sobą hot spot w szkole.

powodzenia

PS: wirtualny spacer Wam sie w wielu miejscach wysypuje … ciekawe kto projektował i wykonywał …

Powiedz po prostu, że projekt w szkole masz zrobić na ocenę :wink:

a takie rzeczy to robić powinni albo nauczyciele, albo ktoś inny zatrudniony,

ja zakładałem ap, ale tylko dla nauczycieli w klasach w ramach poprawy :slight_smile:

Dokładnie, nie macie tam informatyka? Powinien pomóc przy takim projekcie. Znaczenie będą miały takie parametry jak grubość ścian itp. Warto też się zastanowić czy w całej szkole potrzebny jest dostęp (bo i po co robić go w miejscach w których ciężko jest znaleźć miejsce żeby rozłożyć laptopa).

Owszem mam , tyle że człowiek zajmujący się serwerami nie chce z nami współpracować , bo nie ma zamiaru udostępniać uczniom serwera szkolnego. Tak czy inaczej muszę przynajmniej kosztorys przygotować na wtorek.

Bez możliwości zdefiniowania określonego przydziału pasma dla każdego użytkownika podłączonego do sieci WiFi, kilka osób “zje łącze” i sieć praktycznie nie będzie działać. Pomijam fakt, że bez określonej wiedzy i oprogramowania brak zarządzania siecią po określonych usługach - chociażby blokowanie p2p przyniesie podobne konsekwencje. Z innej beczki- wystarczy, że dowolny komputer podpięty do szkolnej sieci zacznie rozsyłać spam a może skończyć się to problemami dla całej sieci w postaci blokowania poczty wychodzącej z tego adresu (szkolnego serwera) przez zewnętrzne serwery pocztowe.

Budowa i zarządzanie taką ogólnodostępną siecią WiFi wymaga zaangażowania, wiedzy i jeszcze raz wiedzy.

W innym przypadku jedyne co sieć generuje to problemy i koszty.