Sieć WLAN na 2x LAN

(Pimpek22) #1

Witam,

Mam komputer (WIN XP HOME SP2) na którym jest internet radiowy WLAN.

Udostępniam połączenie na drugi komputer kartami sieciowymi realteka na WIN 98SE i wszystko działa. Mam też trzeci komputer (WIN XP PRO SP2 zintegrowana sieciowka). Gdy odłącze kabel z komputera 2 ?(WIN98SE) i podłącze na trzeci (XP PRO) z tymi samymi ustawieniami po prostu nie działa.

Podaję konfiguracje:

KOMPUTER 1 (XP HOME):

IP: 192.168.0.1

Maska: 255.255.255.0

Komputer 2 (WIN 98SE)

IP: 192.168.0.2

Maska: 255.255.255.0

Brama: 192.168.0.1

DNS: 194.204.159.1

194.204.152.34

Komputer 3 (XP PRO SP2):

Tak jak komputer 2

GRUPA ROBOCZA NA WSZYSTKICH TO: HOME

Lecz gdy odłączam kabel z 2 i podłączam do 3 to nie ma internetu i nie widze udostępnionych folderów.

PROSZĘ O POMOC :frowning:

(Ferdek31) #2

a nazwa komputera 2 jest taka sama jak 3?, oprócz grupy roboczej każdy komputer musi mieć swoją nazwę. Spróbu "spingować" oba komputery czy w ogóle się widzą w sieci.

(Pimpek22) #3

A musi być taka sama?

W tej chwili jest inna i na komputerze 1 nawet nieraz pokazuje komp. 3 tylko nie da się do niego wejść. Ustawiałem nazwę na komp. 3 taka jak ma komp. 2 i też nic:(

Ja już nie wiem co może być. Kiedyś jak laptopa chciałem podłączyć było to samo.

(Ferdek31) #4

ale spróbu czy dochodzą pingi między komputerem 1 i 3 żeby stwierdzić czy zostało w ogóle ustanowione połączenie między nimi, drugie jeżeli zaznaczyłeś opcję "Zezwalaj innym użytkownikom sieci na łączenie się poprzez połączenie internetowe tego komputera" na komp1 zaznacz niżej nazwę połączenia sieciowego związanego z kartą, za pomocą której udostępniasz to połączenie / czyli bezprzewodową / w jej zaawansowanych opcjach /. W 98 konfiguracja wygląda trochę inaczej jak w xp. Sprawdź w usługach czy masz włączoną na komp 3 usługę bramy warstwy aplikacji, usługę dostarczania sieci, usługę rozpoznawania sieci, usługę połączeń sieciowych, a najlepiej uruchom wszystkie usługi.

(Pimpek22) #5

Komputery się nie pingują, usługi są włączone.

"Zezwalaj innym użytkownikom sieci na łączenie się poprzez połączenie internetowe tego komputera"- to też jest włączone.

To jest jakieś dziwne... :frowning:

(Ferdek31) #6

no bardzo dziwne ale radziłbym Ci skonfigurować to na "żywo" tzn. przy połączonych kompach 1 i 3 i nie zapomnij

czyli na karcie, przez którą udostępniasz internet, to chyba najczęstszy błąd konfiguracyjny.

(Pimpek22) #7

Ustawiłem prędkość na kartach 10MB/s a nie 100MB/s tak jak jest standardowo i pingują się kompy i nawet komp. 3 pinguje "wp.pl"

Ale gdy włączam IE to nie działa internet. :?

PS: Niewiem o co Ci chodzi z tym zaznaczeniem połączenia bo nigdzie tego nie ma, ustwione jest na 1 komp. na polaczeniu z internetem bezprzewodowym udostępnienie i zezwolenie na łączenie przy użyciu tego połączenia innych komp. I przy poł. bezprzewodowym jest łapka (co oznacza że jest udostępniony)

(Ferdek31) #8

a dns-y na 3 kompie wpisałeś? Na 1 i 3 widać teraz udostępnione pliki i foldery? Ponadto wyłącz zaporę na obu kompach i włącz wszystkie protokoły we właściwościach połączenia lokalnego / na sieciówkach /.

(Pimpek22) #9

no więc...

DNS-y są wpisane na 3 komp. czy "192.168.0.1" czy "194.204.159.1

194.204.152.34" nie działa. Na komputerach widać udostępnione pliki ale dziwnie sie zachowują jak się tam wchodzi, tzn. strasznie wolno... Zapory nie blokują bo na wyłączonych też nie działa... Protokoły zainstalowałem wszystkie.

Zalamka... :frowning:

(Ferdek31) #10

nie załamka tylko na 1 i 3 od nowa przeprowadź konfiguracje / po prostu usuń widoczne połączenia / i skonfiguruj od zera oba kompy, windows czasem jest "pamiętliwy", nie zapomnij o zinstalowaniu sterów do płyty głównej i sieciówek.

(Pimpek22) #11

Problem rozwiązałem następująco:

Kupiłem kartę sieciową PLANET Realtek taka jak na 2 kompie i wszystko działa :slight_smile: Próbowałem na Intelowskiej karcie sieciowej i chodziło tylko na 10MB/s a nie na 100MB/s.

Dzięki wszystkim za pomoc.

(Ferdek31) #12

czyli karty się "gryzły" rzadko ale zdarza się no ale to ostatnie wyjście bo się wiąże z wydatkiem chociaż niewielkim.