Sieci asymetryczne, potwierdzenia ACK


(Ppowchowicz) #1

Witam,

 

mam takie o to pytanie: Dlaczego stosuję się łącza asymetryczne (w różnych technologiach). Czy jest to spowodowane tym, że zazwyczaj użytkownik więcej pobiera niż wysyła, czy też wpływ na to mają potwierdzenia ACK.

 

W ADSL wysyłanie jest mniejsze od pobierania bo jest to spowodowane technologią (szerokość pasma w uploadzie jest mniejszy niż download). Ale czy potwierdzenia ACK mają też jakiś wpływ np przy pracy z softami peer-to-peer


(roobal) #2

Łącza asymetryczne są przeznaczone głównie dla konsumentów, którzy mało wysyłają danych. Łącza symetryczne są po prostu za drogie dla zwykłej osoby. W sieciach gdzie wymagana jest wysoka wydajność stosuje się łącza symetryczne. Takie łącza stosuje się w sieciach szkieletowych, w serwerowniach, bo nie chodzi tylko o samo wysyłanie danych, ale o działanie wielu protokołów sieciowych. Gdyby w sieci szkieletowej, gdzie działa protokół routingu dynamicznego opartego na stanie łącza, np. OSPF były łącza asymetryczne, to taki protokół określałby źle trasy routingu (przykładowy OSPF swoją metrykę opiera między innymi na szerokości pasma). ACK nie ma tu nic do rzeczy. Poza tym nie potrzbujesz mieć 100Mb/s uploadu, aby wysłać segment z flagą ACK.