Sieciowa zagadka kanały

(k-9) #1

Hej,

Ostatnio bawiłem się ustawieniami kanałów na routerze i jedna rzecz mnie mocno zdziwiła...

Mam aktualnie kanał 10 tryb 11n 40mhz 150mbps. W programie inssider widzę, że nachodzę na swojego sąsiada (nawet na 2) a prędkość pobierania wychodzi mi ok 24mb

Natomiast gdy zmienię kanał na jakoś inny aby na nikogo nie wchodzić np. 7 to prędkość pobierania jest ledwo 6mb...

O co chodzi?? Raczej powinno być tak, że jakość sygnału powinna być lepsza gdy nikt na nikogo nie wchodzi i się nie zakłócają nawzajem...

(roobal) #2

Trzymaj się prawidłowych jednostek - MHz i Mbps, błędne podawanie jednostek może wprowadzać w błąd.

Pobierania, czy szybkość transmisji? Poza tym szybkość transmisji czy pobierania mierzy się w Mb/s, a tak nie wiadomo, czy chodzi Ci o milibity, czy może megabajty.

Prędkość pobierania, czy szybkość transmisji? Sprawdzałeś rzeczywistą szybkość transmisji, np. przesyłając plik z komputera na komputer? Programy podają tylko orientacyjną szybkość transmisji.

Pozdrawiam!

(luger) #3

Zmień z 40Mhz na 20MHz to będziesz zajmował tylko 5 kanałów i nie "zahaczysz" o sąsiada nadając na 10 kanale, poza tym przy 40MHz połączenie jest szersze co przekłada się na większą ilość bitów/s ale może, choć nie musi, być mniej stabilne.

Mogę się mylić ale wydaje mi się, że 40MHz ma sens tylko gdy router i karta Wi-Fi działają na 300Mbps.

P.S. Nie mam pewności jakimi jednostkami operujesz więc dodam, że 150 megabitów/s po przeliczeniu na megabajty/s to 150:8=18,75.

Oczywiście jeszcze dochodzi spadek szybkości transferu w zależności od odległości karty od routera, im dalej tym niższe transfery.

(Rovou5hou) #4

Nie tylko, urządzenia "n lite" (150 Mbps) również wykorzystują podwójną szerokość kanału do uzyskania swojego maksymalnego transferu. Co do reszty zgoda.

(k-9) #5

tak patrząc na ustawienia pojawił mi się pewien problemik...

Mam neta upc 25Mb/s dziele neta na 2 laptopy przez router wifi. Jeden z kompów ma tylko wifi G więc jestem zmuszony ustawić wifi na G aby wszyscy mieli internet.

Na G mogę max osiągnąć ok. 18Mb przy ustawieniach kanał 10 (na nim jakoś najlepiej wszytko mi działa) 20Mhz i 54Mbps

Natomiast na N idzie spokojnie 25Mb przy ustawieniach kanał 10 40Mhz 150Mpbs.

Odległość jest taka sama ok 6-7m... trochę dziwne jest to, że jakość sygnału na N jest lepsza od G mimo, że nie ruszam kompa z miejsca...

O co chodzi??

-- Dodane 26.12.2011 (Pn) 1:39 --

dodam, że test robiłem http://speedometer.pl/

Całkiem wiarygodne są wyniki...

(Rovou5hou) #6

Po co te kombinacje, router nie obsługuje automatycznego fall backu do b/g?

Co konkretnie w tym dziwnego? Przecież "n" jest nowsze i wydajniejsze?

(k-9) #7

keee? czego router nie obsługuje??

Co z tego, że N jest nowsze? zasięg powinien być taki sam jak na G... mam neta 25Mb/s to 54Mb/s też powinno wskazywać download 25mb jak w przypadku N...

(Rovou5hou) #8

Spróbuj ustawić na routerze tryb "n" z możliwością fall backu do "b/g" (opcja często nazywa się np. "n/g/b"). W wiekszości sprzętu najwyżej chwilowo "obniży taktowania" do 802.11g lub 80.11b po wykryciu klientów WiFi niekompatybilnych z nowszym protokołem.

Ale zdajesz sobie sprawę, że w prawdziwym życiu sprzęt WiFi nigdy nie osiąga nominalnych transferów? Po prostu w przypadku Twojego domowego neta masz doczynienia z prędkością graniczną. Limitem nie jest jednak łącze tylko sam sprzęt. Ponad 2 MB/s (18 Mbps) dla 802.11g to normalny, całkiem przyzwoity wynik. Szczególnie w sytuacji gdy po drodze są ściany itp.

(k-9) #9

przestawię i zobaczę... w moim przypadku (jestem nie mal w linii prostej od routera) przeszkodami jest tylko tv -drzwi z szybką -drzwi z szybką.

W 2 przypadku są tylko 2 ściany.

(Agatonster) #10

k-9 ,

Zapoznaj się z tematem i popraw tytuł tematu na konkretny, mówiący o problemie. W celu dokonania zaleconej korekty proszę użyć przycisku Edytuj przy poście otwierającym ten temat.

Zignorowanie zalecenia będzie skutkowało usunięciem tematu do Kosza.