Sieciowa zagadka kanały

Hej,

Ostatnio bawiłem się ustawieniami kanałów na routerze i jedna rzecz mnie mocno zdziwiła…

Mam aktualnie kanał 10 tryb 11n 40mhz 150mbps. W programie inssider widzę, że nachodzę na swojego sąsiada (nawet na 2) a prędkość pobierania wychodzi mi ok 24mb

Natomiast gdy zmienię kanał na jakoś inny aby na nikogo nie wchodzić np. 7 to prędkość pobierania jest ledwo 6mb…

O co chodzi?? Raczej powinno być tak, że jakość sygnału powinna być lepsza gdy nikt na nikogo nie wchodzi i się nie zakłócają nawzajem…

Trzymaj się prawidłowych jednostek - MHz i Mbps, błędne podawanie jednostek może wprowadzać w błąd.

Pobierania, czy szybkość transmisji? Poza tym szybkość transmisji czy pobierania mierzy się w Mb/s, a tak nie wiadomo, czy chodzi Ci o milibity, czy może megabajty.

Prędkość pobierania, czy szybkość transmisji? Sprawdzałeś rzeczywistą szybkość transmisji, np. przesyłając plik z komputera na komputer? Programy podają tylko orientacyjną szybkość transmisji.

Pozdrawiam!

Zmień z 40Mhz na 20MHz to będziesz zajmował tylko 5 kanałów i nie “zahaczysz” o sąsiada nadając na 10 kanale, poza tym przy 40MHz połączenie jest szersze co przekłada się na większą ilość bitów/s ale może, choć nie musi, być mniej stabilne.

Mogę się mylić ale wydaje mi się, że 40MHz ma sens tylko gdy router i karta Wi-Fi działają na 300Mbps.

P.S. Nie mam pewności jakimi jednostkami operujesz więc dodam, że 150 megabitów/s po przeliczeniu na megabajty/s to 150:8=18,75.

Oczywiście jeszcze dochodzi spadek szybkości transferu w zależności od odległości karty od routera, im dalej tym niższe transfery.

Nie tylko, urządzenia “n lite” (150 Mbps) również wykorzystują podwójną szerokość kanału do uzyskania swojego maksymalnego transferu. Co do reszty zgoda.

tak patrząc na ustawienia pojawił mi się pewien problemik…

Mam neta upc 25Mb/s dziele neta na 2 laptopy przez router wifi. Jeden z kompów ma tylko wifi G więc jestem zmuszony ustawić wifi na G aby wszyscy mieli internet.

Na G mogę max osiągnąć ok. 18Mb przy ustawieniach kanał 10 (na nim jakoś najlepiej wszytko mi działa) 20Mhz i 54Mbps

Natomiast na N idzie spokojnie 25Mb przy ustawieniach kanał 10 40Mhz 150Mpbs.

Odległość jest taka sama ok 6-7m… trochę dziwne jest to, że jakość sygnału na N jest lepsza od G mimo, że nie ruszam kompa z miejsca…

O co chodzi??

Dodane 26.12.2011 (Pn) 1:39

dodam, że test robiłem http://speedometer.pl/

Całkiem wiarygodne są wyniki…

Po co te kombinacje, router nie obsługuje automatycznego fall backu do b/g?

Co konkretnie w tym dziwnego? Przecież “n” jest nowsze i wydajniejsze?

keee? czego router nie obsługuje??

Co z tego, że N jest nowsze? zasięg powinien być taki sam jak na G… mam neta 25Mb/s to 54Mb/s też powinno wskazywać download 25mb jak w przypadku N…

Spróbuj ustawić na routerze tryb “n” z możliwością fall backu do “b/g” (opcja często nazywa się np. “n/g/b”). W wiekszości sprzętu najwyżej chwilowo “obniży taktowania” do 802.11g lub 80.11b po wykryciu klientów WiFi niekompatybilnych z nowszym protokołem.

Ale zdajesz sobie sprawę, że w prawdziwym życiu sprzęt WiFi nigdy nie osiąga nominalnych transferów? Po prostu w przypadku Twojego domowego neta masz doczynienia z prędkością graniczną. Limitem nie jest jednak łącze tylko sam sprzęt. Ponad 2 MB/s (18 Mbps) dla 802.11g to normalny, całkiem przyzwoity wynik. Szczególnie w sytuacji gdy po drodze są ściany itp.

przestawię i zobaczę… w moim przypadku (jestem nie mal w linii prostej od routera) przeszkodami jest tylko tv -drzwi z szybką -drzwi z szybką.

W 2 przypadku są tylko 2 ściany.

k-9 ,

Zapoznaj się z tematem i popraw tytuł tematu na konkretny, mówiący o problemie. W celu dokonania zaleconej korekty proszę użyć przycisku Edytuj przy poście otwierającym ten temat.

Zignorowanie zalecenia będzie skutkowało usunięciem tematu do Kosza.