Skąd wziąć wirusy? :)

Jak @Radek68 napisał, Eicar to ‘bezpieczna’ próbka znana każdemu szanującemu się programowi AV. W korpo ciągle to podrzucane na serwery w celu weryfikacji podstawowych mechanizmów zabezpieczeń, alertów itd.

Gorzej jak trafisz na takiego, co potrafi wydostać się z wirtualki do systemu hosta :slight_smile:

Ciekawe jak i czy w ogóle system na to zareaguje:

X5O!P%@AP[4\PZX54(P^)7CC)7}$EICAR-STANDARD-ANTIVIRUS-TEST-FILE!$H+H*

Skopiuj ten tekst powyżej i zapisz go w notatniku jako “bulba.txt”
:slight_smile:

To przecież jest to samo.

Różnica jest kolosalna. ‘Wirusy komputerowe’ praktycznie już nie istnieją - są to jedynie wyrafinowane ataki celowane w instytucje, szczególnie bankowe, elektrownie…
Może zacytuję Wiki:

Wirus komputerowy – program posiadający zdolność powielania się tak jak prawdziwy wirus stąd jego nazwa.

Czyli np. coś ‘łapiesz’ a to zaczyna szukać kolejnych ofiar, np. dokleja się do wszystkich plików wykonywalnych na komputerze.

Widzę na PL wiki, że wrzucają do jednego wora z Malware. Nie jest to prawdą. Wszedłem na definicję EN. Już jakby przeczytać definicję po angielsku (Wiki), zaczyna być to oddzielane:

The term “virus” is also commonly, but erroneously , used to refer to other types of malware. “Malware” encompasses computer viruses along with many other forms of malicious software, such as computer “worms”, ransomware, spyware, adware, trojan horses, keyloggers, rootkits, bootkits, malicious Browser Helper Object (BHOs), and other malicious software.

2 polubienia

Dzięki za informację.

Heh no jest kilka stron
CleanMx
Malc0de
Vxvault
Itd

1 polubienie

Wydzielono 2 posty tworząc nowy wątek: Skąd wziąć wirusy?

Jeszcze można szukać for z działami do testowania - oczywiście na swoją odpowiedzialność (archiwa zip mają najczęściej blokadę na hasło).

Niestety nazwy mi wyleciały z głowy.

Włam się do CDC tam mają ponoć zmilitaryzowane wersje najgorszych chorób w tym przenoszone przez wirusy… dobra ja już więcej nie pije :wink:

PS. Kiedyś (kilkanaście lat temu) miałem wirusa co niszczył sprzęt komputerowy tj uszkadzał BIOS płyty co kiedyś było nieodwracalne, na szczęście po usunięciu kilkuset zarażanych plików zdążyłem przed tragedią.