Skalowanie zdjęcia cyfrowego

Witam

posiadam zdjęcia cyfrowe - które obrobiłem odpowiednio w programie paint shop pro - i teraz chciałbym je wywołać - przy czym w taki sposób, aby fotolab nie uciął nic ze zdjęcia - bo tak ostatnio miałem

ponoć musi być odpowiedni stosunek długości boków dla zdjęcia chyba 3:2 no i właśnie wcześniej powinienem taki stosunek boków uzyskać. W jakim programie jest to możliwe - jeśli w Paint shop pro to gdzie znaję taką opcję ?

Czy skalując - w celu uzyskania odpowiedniego stosunku długości boków - nie dojdzie do zniknięcia części tego, co jest na zdjęciu ?

raczej do pomniejszenia/powiekszenia, co może wywołać pewne deformacje zdjęcia.

Powinna być taka opcja w irfanview (na vortalu) więc popróbuj.

Ewentualnie pogadaj jeszcze w fotografem w sklepie aby tak obrobił zdjęcia aby nic nie zostało ucięte ==> powinien to zrobić za darmo lub za grosze :wink:

Ja używam tego programu strina: http://ekot.dk/programmer/JPEGCrops/download.html

Pozwala na dopasowywanie wymiarów fotografii oraz jej rozdzielczości. Program darmowy do zastosowań domowych.

Pozdrawiam

zmień fotolaba - jeśli są zachowane pierwotne wymiary zdjęcia, które zrobiłeś aparatem, to nic nie musisz kombinować - dajesz zdjęcie i mają to wydrukować tak jak powinno być :!:

w końcu mają programy, które skalują automatycznie zdjęcie do żądanych rozmiarów. Weźmy pod uwagę np. “kioski” w których można z karty pamięci wydrukować odbidki bez żadnej znajomości wymiarów, stosunków boków etc. - wkładasz kartę, płacisz, drukujesz

Monczkin ma racje…

ale jezeli i tak chcesz wymiary, to:

format -> wymiary w pixelach

9x13 -> 255 x 369 pix

10x15 -> 283 x 425 pix

13x18 -> 369 x 510 pix

15x21 -> 425 x 595 pix

20x30 -> 567 x 850 pix

9,5x12,7 -> 269 x 360 pix

10,2x13,6 -> 289 x 386 pix

12,7x17 -> 360 x 482 pix

15,2x20,3 -> 431 x 575 pix

20x30 -> 567 x 850 pix

Dla standardowego zdjęcia analogowego przyjmuje się proporcje 2:3 (np. zdjęcia 10x15 cm)

Dla cyfrowego zazwyczaj 4:3 (np. odbitki 10,2x13,6 cm)

:wink:

BTW

Skalowanie np. w przypadku zmiany formatu z 4:3 na 2:3 lub inne bez zachowania proporcji zawsze będzie powodowało zniekształcenia!

…dlatego lepiej niewymiarowe obrazy wcześniej sobie odpowiednio skadrować (inaczej w niektórych fotolabach zrobią to za ciebie …albo co gorsza - nie zrobią i wyjdzie jakiś zniekształcony koszmarek). :wink: