Skaner działa świezo po instalacji, przestaje po restarcie

Witam.

Mam pytanie do użytkowników forum, może ktoś spotkał się już z takim problemem.

Zakupiłem ostatnio urządzenie multifunkcyjne (drukarka, skaner, kopiarka, faks) Brother MFC-260C.

Drukarka działa jak należy - problem jest ze skanerem. Działa jak należy od razu po instalacji, wystarczy jednak zrestartować system, aby skaner nie łączył się z komputerem.

Dzieje się tak na jednym komputerze (Vista 32 Business), na innym wszystko gra (Vista 64 Ultimate).

Orientujecie się co może być problemem? Wiem, że niektórzy miewali takie problemy już na XP (szukałem długo odpowiedzi na pytanie w necie) - niestety nie znalazłem rozwiązań kłopotu.

Opiszę niżej przebieg instalacji i sam problem …

Przed pierwsząinstalacją drukarki sprawdziłem na stronie solutions.brother.com czy nie ma nowszych sterowników i oprogramowania niż te na płycie CD dostarczonej razem z drukarką … nie ma, w obydwu przypadkach zamieszczono identyczną wersję (jedyną, jaka wyszła - ‘A’). OK, w takim razie mam najnowsze sterowniki i oprogramowanie - czas na instalację. Zainstalowałem drukarkę zgodnie z instrukcją (bez żadnych odstępstw od niej) na komputerze z 32-bitową Vistą … działa. Nie sprawdzałem faksu, ale poza tym pełna współpraca z komputerem - urządzenie drukuje, skanuje, system reaguje na przyciśnięcie przycisków na drukarce. Uruchomiłem system ponownie, pojawia się niestety okno diagnostyczne, w którym widnieje informacja o braku połączenia ze skanerem. W oknie tej aplikacji drukarka oznaczona jest jako urządzenie podłączone - jedynie skaner nie mógł nawiązać komunikacji. OK …

Przeinstalowałem oprogramowanie drukarki i skanera (komplet) - działa. Po restarcie znów ten sam problem - skaner nie łączy się z komputerem.

Ściągnąłem ze strony Brother aplikację odinstalowującą (aby wyczyścić *.inf), odinstalowałem sterowniki, zainstalowałem je na nowo … znów to samo (skaner działa od razu po instalacji, nie działa po restarcie).

Sprawdziłem usługi, WIA jest włączone, skanowanie działa na innej drukarce multifunkcyjnej, którą podłączyłem dla próby do komputera (HP PSC 1410) i to bez żadnych problemów. Po podłączeniu Brothera, jego skaner nie jest wykrywany i nie działa.

Odinstalowałem znów sterowniki, zainstalowałem je ‘automatycznie’ z Windows Update. Skaner działa, po restarcie nie działa. Grr.

Odinstalowałęm sterowniki, zainstalowałem ‘wersję angielską’ (nie różnią się chyba nawet niczym, już nie pamiętam czy sprawdzałem pliki wg zawartości - ale to nieistotne). Skaner działa, po restarcie nie działa.

OK, w międzyczasie podłączyłem Brothera pod komputer z Vistą 64, zainstalowałem wszystko jak na komputerze z Vistą 32. Skaner działa, od razu po instalacji ale też po restarcie działa - wszystko gra. Na komputerze z Vistą 32 wciąż ten sam problem.

Sprawdziłem usbscan.sys - doszedłem do wniosku, że on może być odpowiedzialny za problem. Dostępny był w System32\Drivers , DriverStore\FileRepository (w 2 katalogach), w WinSxs\x86_sti.inf_… - są tam generalnie dwie jego wersje (jedna z 2006 roku, druga z 2008 roku). Wyszło mi na to, że Vista w 2006 roku chyba jeszcze nie istniała - może to starsza wersja usbscan.sys stwarza problemy? Zmieniłem nazwy tej starszej wersji na *.Oryginal, aby nie było do niej dostępu, w jej miejsce wrzuciłem nowszą wersję. Nic się nie zmieniło, wciąż to samo. Kombinowałem na różne sposoby, sprawdzałem usługi - nie widzę źródła ‘zła’.

Macie może jakieś pomysły? :slight_smile:

Będę wdzięczny za pomoc.

Edycja:

Zapomniałem napisać o kilku sprawach - uprzedzę więc pytania.

  • próbowałem uruchomień z różnymi wariantami, wyłączałem i włączałem również skaner - a nie tylko komputer.

  • sterowniki instalowałem przy wyłączonych wszystkich aplikacjach, wyłączyłem też uruchamianie usług NOD32, aby przypadkiem nie zakłócił instalacji jakiegoś pliku.

  • uruchamiałem system (do instalacji, ale również po niej) w trybie “nie wymagaj podpisów cyfrowych od sterowników”.

  • w menedżerze urządzeń skaner jest dostępny i “funkcjonuje” zawsze (niezależnie od tego czy ma połączenie z komputerem, czy nie).

  • w panelu sterowania w zakładce “Skanery i aparaty fotograficzne” skaner jest obecny świeżo po instalacji, ale nieobecny po restarcie …