Skład gazety

Witam szukam jakiegoś programu do składania gazet. (rozmieczczania textu w kolunach, numerowanie stron itd.) Mile widziany darmowy lub z tanią licencją.

PageMaker. Niestety płatny.

http://www.dobreprogramy.pl/index.php?dz=1&t=32

tu może znajdizesz :wink: :wink:

Nie napisałeś dokładnie, co to ma być za gazeta - jakiego typu teksty (np. czy z wprowadzanymi tabelami, wykresami, zdjęciami itp.), czy ma być kolorowa (jeśli tak, to jaki ich układ - np. 1 + 1 czy 4 + 4), czy finalnie ma to być naświetlane itd.

Darmowe programy mają tylko tę zaletę, że są darmowe. W większości zastosowań - jeśli do składania gazety podchodzi się profesjonalnie - po prostu się nie sprawdzają.

Dlatego rację ma - zresztą po części - vanderneels: szukaj czegoś ze “stajni” Adobe. Choć i tu trzeba uważać: niektóre wydawnictwa zapierają się przy użyciu QuarkXPress, choć bez wątpienia Adobe InDesign bije go na głowę. PageMakera używałem od wersji 4.0 do 7.0 i bardzo go sobie chwaliłem, zwłaszcza przy robieniu prostych gazet i książek - jest bardzo szybki i ma naprawdę duże możliwości.

A tak więcej z mojego doświadczenia - jeśli robi się gazety, czasopisma czy książki trzeba mieć cały kombajn: Adobe InDesign (dla mniej skomplikowanych prac wystarcza PageMaker, ale Adobe wypuścił ostatnią wersję 7.0 i wycofał się z jego rozwijania), Adobe Photoshop, Adobe Illustrator i Adobe Acrobat Distiller. Do tego dochodzi zestaw fontów - najlepiej w formacie Type 1 lub Open Type. Dobrze jest mieć programik zarządzający fontami typu Adobe Type Manager Deluxe. Do tego - choć może to zabrzmieć śmiesznie - nie od rzeczy jest mieć jeszcze CorelDRAW, bo wiele ilustracji, które trzeba zamieszczać, pochodzi z tego programu, a dobrze jest móc jeszcze czasem w nie ingerować.

Uff, to chyba tak z grubsza wszystko, co można powiedzieć o oprogramowaniu do DTP.

A jak chcesz dowiedzieć się czegoś więcej - podaj szczegóły.

Pozdrawiam

To ma być gazeta wydawana przez dom kultury, w ramach warsztatów dzinikarskich. W skrócie coś tam piszą i chcą to wydać. Pierwszy numer ma być xerowany, więc będzie czarno-biały, jak będzie z następnymi to nie wiem. Gazeta zbyd rozbudowanej strony graficznej nie będzie posiadać.

I potrzebuje jakiegoś programu do tego bardziej zawansowanego niż np. MS Word. I liczy się również niski koszt gdyż dom kultury jak “państwówka” nie ma zbytnio funduszy na coś profesjonalnego, czyli im taniej tym lepiej.

Do takiego zastosowania zdecydowanie CorelDraw. Widziałem nawet taką wersję do małego “DTP”, ale nie pamiętam ile kosztuje - i tak nieporównywalnie mniej od tych “triendy” Adobów. A QuarkXPress to do Wyborczej, oni się go trzymają.

Witam ponownie :slight_smile: Sorry za odkopanie tematu, ale nie chcę śmieci.

Gazeta się już okazuję :D. Składam w MS Pubisher 2003 z pakietu MS Office 2003.

Teraz mam takie inne pytanko, mianowicie jak przerobić pliki*.pub na *.pdf ?

Istnieje do tego jakiś program ?

Próbowałeś PDF Creator

Czapnik - czy Ty kiedykolwiek łamałeś gazetę? I czy masz choćby blade pojęcie, jak by wyglądało to w Corelu? Obawiam się, że nie wiesz, co mówisz. Pewnie zacznie radzić innym, żeby pisali listy w AutoCadzie, a nie “triendy” Wordzie…

A na serio - kombajn Adobe to w tej chwili standard DTP, i nie ma znaczenia, czy jest “triendy” czy nie. W każdym razie na pewno pracuje się w nim o wiele lepiej, niż w zalecanym przez Ciebie do tego celu Corelu.

A co do Quarka - osobiście go nie lubię, ale używa go naprawdę dużo więcej redakcji niż sobie wyobrażasz.