Skład gazety

(Serek Pl) #1

Witam szukam jakiegoś programu do składania gazet. (rozmieczczania textu w kolunach, numerowanie stron itd.) Mile widziany darmowy lub z tanią licencją.

(vanderneels) #2

PageMaker. Niestety płatny.

(pysiu) #3

http://www.dobreprogramy.pl/index.php?dz=1&t=32

tu może znajdizesz :wink: :wink:

(system) #4

Nie napisałeś dokładnie, co to ma być za gazeta - jakiego typu teksty (np. czy z wprowadzanymi tabelami, wykresami, zdjęciami itp.), czy ma być kolorowa (jeśli tak, to jaki ich układ - np. 1 + 1 czy 4 + 4), czy finalnie ma to być naświetlane itd.

Darmowe programy mają tylko tę zaletę, że są darmowe. W większości zastosowań - jeśli do składania gazety podchodzi się profesjonalnie - po prostu się nie sprawdzają.

Dlatego rację ma - zresztą po części - vanderneels: szukaj czegoś ze "stajni" Adobe. Choć i tu trzeba uważać: niektóre wydawnictwa zapierają się przy użyciu QuarkXPress, choć bez wątpienia Adobe InDesign bije go na głowę. PageMakera używałem od wersji 4.0 do 7.0 i bardzo go sobie chwaliłem, zwłaszcza przy robieniu prostych gazet i książek - jest bardzo szybki i ma naprawdę duże możliwości.

A tak więcej z mojego doświadczenia - jeśli robi się gazety, czasopisma czy książki trzeba mieć cały kombajn: Adobe InDesign (dla mniej skomplikowanych prac wystarcza PageMaker, ale Adobe wypuścił ostatnią wersję 7.0 i wycofał się z jego rozwijania), Adobe Photoshop, Adobe Illustrator i Adobe Acrobat Distiller. Do tego dochodzi zestaw fontów - najlepiej w formacie Type 1 lub Open Type. Dobrze jest mieć programik zarządzający fontami typu Adobe Type Manager Deluxe. Do tego - choć może to zabrzmieć śmiesznie - nie od rzeczy jest mieć jeszcze CorelDRAW, bo wiele ilustracji, które trzeba zamieszczać, pochodzi z tego programu, a dobrze jest móc jeszcze czasem w nie ingerować.

Uff, to chyba tak z grubsza wszystko, co można powiedzieć o oprogramowaniu do DTP.

A jak chcesz dowiedzieć się czegoś więcej - podaj szczegóły.

Pozdrawiam

(Serek Pl) #5

To ma być gazeta wydawana przez dom kultury, w ramach warsztatów dzinikarskich. W skrócie coś tam piszą i chcą to wydać. Pierwszy numer ma być xerowany, więc będzie czarno-biały, jak będzie z następnymi to nie wiem. Gazeta zbyd rozbudowanej strony graficznej nie będzie posiadać.

I potrzebuje jakiegoś programu do tego bardziej zawansowanego niż np. MS Word. I liczy się również niski koszt gdyż dom kultury jak "państwówka" nie ma zbytnio funduszy na coś profesjonalnego, czyli im taniej tym lepiej.

(Czapnik) #6

Do takiego zastosowania zdecydowanie CorelDraw. Widziałem nawet taką wersję do małego "DTP", ale nie pamiętam ile kosztuje - i tak nieporównywalnie mniej od tych "triendy" Adobów. A QuarkXPress to do Wyborczej, oni się go trzymają.

(Serek Pl) #7

Witam ponownie :slight_smile: Sorry za odkopanie tematu, ale nie chcę śmieci.

Gazeta się już okazuję :D. Składam w MS Pubisher 2003 z pakietu MS Office 2003.

Teraz mam takie inne pytanko, mianowicie jak przerobić pliki*.pub na *.pdf ?

Istnieje do tego jakiś program ?

(Bartekviper) #8

Próbowałeś PDF Creator

(system) #9

Czapnik - czy Ty kiedykolwiek łamałeś gazetę? I czy masz choćby blade pojęcie, jak by wyglądało to w Corelu? Obawiam się, że nie wiesz, co mówisz. Pewnie zacznie radzić innym, żeby pisali listy w AutoCadzie, a nie "triendy" Wordzie...

A na serio - kombajn Adobe to w tej chwili standard DTP, i nie ma znaczenia, czy jest "triendy" czy nie. W każdym razie na pewno pracuje się w nim o wiele lepiej, niż w zalecanym przez Ciebie do tego celu Corelu.

A co do Quarka - osobiście go nie lubię, ale używa go naprawdę dużo więcej redakcji niż sobie wyobrażasz.