Składak do 1300, jaka pamiec?

Witam. Składam komputer do 1300 zł bez monitora (autocad, corel, jakieś gierki). Pisałem jakiś czas temu, ale odbiło się bez większego echa :evil:

Kupiłem już:

płyta: GIGABYTE GA-P35-S3G

procek: E5200

dysk: SAMSUNG 320GB HD321KJ

karta graf: PALIT GeForce 9600GT 512MB DDR3/256bit

zasilacz: MODECOM MC400ATX

DVD: PIONEER DVR-215BK

obudowa: całkiem fajny tracer za 50 zł :smiley:

razem: 1150,-

Potrzebuję jeszcze pamięci i moje pytanie jest następujące: czy lepiej kupić 2 GB szybszej, z jakimś chłodzeniem pasywnym do podkręcenia, czy 4GB tańszej, np GoodRam?

2GB:

OCZ Reaper Heatpipe CL5 (2 x 1 GB) 1066Mhz ~170zł

KINGSTON HyperX 2GB DDR2 1066 CL5 2x1GB ~136zł

4GB:

albo GoodRAM (2 x 2 GB) 800Mhz ~166zł

KINGSTON DDR2 4096MB PC800 DUAL ~175zł?

Musze tez karte wi-fi zakupić. Czytałem gdzieś że do PC lepsze są PCI, niż pod USB. Jaką firme: pentagram czy TP link czy realtek?

Z góry dzięki.

Pozwolę sobie odświeżyć temat nie używając opcji edytuj, w celu przesunięcia go w stronę bardziej aktualnych wątków, które są jeszcze czytane 8)

Pamięć Patriot LLK 2GB (130zł) lux 2x2 GB ( 250zł )

Obudowa : CoolerMaster Elite 311 Silver Black RC-311 a nie żaden tracer :stuck_out_tongue:

Jak masz 64x system to sobie możesz kupić 2x2GB. Jak 86x - 2x1GB.

A mówiąc bardziej dla Ciebie zrozumiale to jak chcesz mieć 2x2Gb musisz mieć system 64 bit jak nie to 32bit.

Propozycje PawQo , ale pamiętaj, że w systemie 32bitowym będziesz mógł wykorzystać maksymalnie 3GB z kawałkiem z tych 4GB, przy 64bitach będziesz miał pełne 4GB.

Ok, ok rozumiem jaka jest różnica między systemem 64 bitowym a 32bit i wiem ze do 32bit da się wpakować niewiele ponad 3 GB, ale nie o to chodzi. Pytałem raczej o to co będzie dla mnie bardziej wydajne:

2GB 1066Mhz CL5- które powiedzmy delikatnie podkręcę (na 32 albo 64 bitowym systemie) za około 160-180zł

czy może 4GB 800Mhz CL4- których nie podkręcę (bo się popalą albo co) (na systemie 64 bitowym) za około 160-180zł

Jak wezmę dajmy na to te kości właśnie: 2GB 800Mhz CL4 czy będzie to to samo (albo podobne wydajnościowo do) kości Patriot 2GB 1066Mhz CL5 (plus: szersza szyna, minus: większe opóźnienia)

Mam nadzieję że jasno sformułowałem moje zapytanie tym razem^^

Te Patrioty się dobrze podkręcają, ale do tego procesora i tak nie będziesz potrzebował wysokich częstotliwości by pamięci łaziły 1:1 z procesorem, więc nie ma co brać 1066MHz.

zawaliłeś jeśli ją kupiłeś… ale dobra…

:x

nie no… od kiedy to wiek ma jakieś znaczenie?? ja mam 13lat i jakoś mam sporą wiedzę na temat kompów (software jak i hardware)

Wiele osób mi to powtarza, ale czy rzeczywiście potrzebna mi obudowa za 120 czy 150 zł?

Składam komputer niskobudżetowy i jeśli 120 zł przeznaczę na obudowę, 150 na zasilacz (i na inne urządzenia peryferyjne- dysk 140, dvd 80 itp) to w końcu zostanie mi mniej kasy na podzespoły bazowe niż na całą resztę :stuck_out_tongue: Zasilacz 400W w końcu okaże się, że nie będzie miał czego zasilać.

IMHO obudowa to pudło na wszystkie flaki, które trzyma je w kupie. Przykładowo mój tracer za 50 zł: jest gdzie zamontować płytę główną-ok. Miejsce na dysk, zasilacz, napęd optyczny, wszystko pasuje!.. ale zaraz zaraz przecież to właśnie m.in. ustala standard ATX który w tej chwili posiada 95% obudów na rynku. Tracer za 50zł ma go tak samo jak i COOLER MASTER za 300zł. Więc bez obaw! Obudowy z całą pewnością różnią się jakością wykonania, jedne lepiej tłumią dźwięki inne gorzej… Mój tracer jest dosyć masywny, raczej nie buja się na prawo i lewo, także efektu pudła rezonansowego nie powinienem zaobserwować. Co by tam jeszcze napisać, żeby Was powku****ć? :smiley: Nie posiadał żadnych wiatraków i całe szczęście. Dokupię sobie 2 sztuki: nr 1-120mm i nr 2-80mm i zamontuje odpowiednio w miejscach 1 i 2. Nr 3 to tunel pod CPU. Z pomocą zasilaczowatowego wiatraczka myślę, że osiągnę efekt opływu powietrza jak na rysunku poniżej.

obudowauq1.jpg

Ok, czyli rozumiem, że nie ma sensu brać szybszych niż te 800 bo i tak ich nie wykręcę skoro częstotliwość szyny procesora=800Mhz, lepiej postawić na niższe opóźnienia…

Btw czy stosunek musi wynosić 1:1 (czy to jakieś optymalne ustawienie?). Czy mogę te osiemsetki wykręcić na 900+/-parę herców i bedzie wszystko grało?

wszystko przykręcane na śrubki (napędy, dyski, karty po lewej :wink: ), z tyłu mogą być 2 wetntyle 80mm zamiast jednego porządnego 120mm, wykonanie to jakiś tanie aluminium i z przodu tani plastik, więcej wpada kurzu do kompa (częściej musisz czyścić), wymiary szerokości pewnie takie że nawet żaden scythe nie wejdzie :stuck_out_tongue: no i jeszcze do wielu rzeczy można się doczepić…

dlatego coolermaster elite 331/333 :wink: