Składanie komputera

Procesor: AMD Phenom II X4 955 Quad Core (AM3,125W)

Płyta główna: Gigabyte 880GMA-UD2H

Karta graficzna: Gigabyte GeForce GTX460 1GB DDR5/256b

Zasilacz do obudowy: OCZ ModXStream 600W

Pamięć: DDR3 Kingston 4GB PC1333 2x2GB CL9

Dysk twardy: Samsung 640GB HD642JJ 7200 SATAII 16MB

Obudowa: iBOX Piano 3393

Zgodnie z moim wcześniejszym wątkiem, zakupiłem dla kolegi ten sprzęcik. Dziś właśnie o 13-tej przyszedł i zaczęliśmy bawić się w składanie. Siedziałem tylko do 15-tej, złożony myślę trochę dalej niż do połowy. Ale już mam kilka problemów.

Zacznę od przedstawienia na jakim jestem etapie. Procesor razem z wiatrakiem BOX-owym siedzi na płycie, RAM-y również, zasilacz, grafika też. Przykręcona już do obudowy ta konstrukcja.

Pierwszy problem - w zestawie z obudową były tylko 3 śrubki dystansowe do płyty. Czy to się nie “gruchnie” jeśli płyta trzyma się na trzech śrubkach?

Druga sprawa dotyczy tej masy kabelków od przodu obudowy. Otóż z obudowy są tylko SPEAKER, HDD LED(i to dwa razy), RESET SW i POWER SW. Nie ma np. power led-a(aczkolwiek z zewnątrz wygląda jakby obudowa wcale nie miała lampki zasilania). No i bieguny… Na jednym z kabelków jest ±, tylko na jednym. Aczkolwiek na każdym z drugiej strony jest strzałka po boku. Sądząc po jednym kabelku z ±, strzałka wskazuje na +, więc tym się zasugerowałem i tak podpiąłem bieguny. Będzie dobrze? A jeśli coś by było źle to się nie zjara wszystko?

Trzecia sprawa: obudowa ma z przodu wiatrak 120mm. Z niego(tak podejrzewam) wychodzą kabelki z białymi końcówkami z nalepką FAN 1 i FAN 2, każdy ma 2 piny. Nie mają “dziurek”(nie wiem jak się to profesjonalnie nazywa) tylko piny z nich wystają… I nie mam zielonego pojęcia gdzie to podpiąć. SysFan na płycie sam ma piny, a na całej płycie nie znalazłem wejścia z “dziurkami” żeby można było to wpiąć. Czy obowiązkowe jest wpięcie tego aby wiatrak się kręcił? Czy wystarczą może 2 molexy wpięte do obudowy, bo tak jest.

A jak już jesteśmy przy molexach, to każdy z kabli wychodzących z obudowy tak jakby rozgałęzia się na dwa, wygląda jakby na żeńskie i męskie gniazdo. Z zasilacza podpinam te, które pasuje, nie trzeba podpinać tego drugiego(z takim wyjściem jak kabel z zasilacza)?

No i czwarta sprawa - z obudowy mam jeszcze kabelek z naklejką CPU, to chyba miernik temperatury, taki złoty. Z przodu obudowy jest mały ekran, i on wskazuje temperaturę. Tylko gdzie umiejscowić ten kabelek? Jakoś przyczepić przy procesorze, czy gdzie, nie mam pojęcia…

na trzech śrubach bedzie git

podpinanie kabli z twojej obudowy + instrukcja pł. gł. i mała dedukcja

wiatraczki - kup przejsciówki albo podczep do zasilania tak aby tam sie nigdy nie zrobiło zwarcie.

  1. kabelek - poszukaj w instrukcji płyty. zapewne ma wejście obok reszty - power, reset itd

Czy Ty w ogóle masz instrukcję? Jeśli nie to pobierz:

http://www.gigabyte.com/products/produc … 24&dl=1#dl

Swoją drogą, ta obudowa mocno “wyprzedza” konstrukcję samej płyty. Będziesz musiał mocno kombinować z podłączeniem, w szczególności tych wentylatorów, nie mówiąć już o czujniku temperatury.

3 śruby z dystansami nawet dla małej płyty głównej to zdecydowanie za mało… 6 to sensowne minimum, a 8 to optimum dla sztywności całości.

Na tych trzech śrubkach powiem, że trzyma się dość dobrze, zarwać się nie powinno. A z reszty wiele się nie dowiedziałem. Mam instrukcję, jednak tam nic nie ma o czujniku temperatury i jakichś dziwnych dwu-pinowych złączach. Nadal nie wiem, gdzie mam wsadzić ten czujnik temperatury, co zrobić z tym wiatrakiem(o co Ci chodziło jak mówiłeś “podczep do zasilania”?)i z jakiej racji są 2x HDD LED i nie ma PWR LED?

Dodane 25.08.2010 (Śr) 9:12

Właśnie tak sobie czytam i niektórzy mówią, żeby te FAN-y do molexa podpiąć. Jak to z tym jest?

Ze śrubkami bardziej chodzi o to aby płyta nie dotykała obudowy pod spodem bo to może przypadkiem prowadzić do zwarcia, no i po to aby nie wyginała się przy podłączaniu czegokolwiek do niej.

Dotykać nie dotyka, a przy wkładaniu podzespołów i kabli po prostu trzymam ją w miejscu gdzie nie ma śruby. Ale niech mi ktoś wreszcie odpowie co z tym wentylatorem, bo już zaraz jadę kończyć, a na razie znalazłem tylko to:

Cytat z http://forum.pcformat.pl/showthread.php?tid=32472