Skonfigurowanie QoS ?(Podział łącza)

(Wades2345) #1

Witam , otóż borykam się od dłuższego czasu z poważnym problemem .. Chodzi tu konkretnie o to że podczas korzystania z internetu (mam radiówkę 2 mb) w tym samym czasie co mój brat (pokój obok) który przegląda tylko internet a ja jeszcze lubie sobie pograć w gry typu league of legends itp. (kto zna tą grę to wie że stały niski ping to podstawa) i ja mam poważne skoki pingu i on , czyli po prostu przeszkadzamy sobie nawzajem . Dzisiaj kolega mi powiedział o tym że jest taka opcja aby podzielić łącze co zniweluje skoki pingu , w moim przypadku to będzie podział taki : 

(Veers) #2

Kolega cię wprowadził w błąd.

(Wades2345) #3

A mógł byś bardziej ambitnie odpowiedzieć ?

(roobal) #4

To, że QoS i limitowanie pasma to dwie różne rzeczy. Samo limitowanie pasma nic Ci nie, bo w Twoim przypadku trzeba nadać priorytety pakietom, a z tym jest trochę zabawy. Na tym routerze cudów nie zdziałasz. Musisz dogadać się z bratem.

(Veers) #5

(no to się napisałem - ale roobal ujął to celnie :slight_smile: więc: ciach ) i dodam tylko, że oprócz dogadywania się z bratem, możesz rozważyć zmianę łącza z radiowego na kablowe (wiem, wiem, łatwiej pewnie napisać niż zrobić …)

(bachus) #6

Jak wspomnieli koledzy, dużo nie zdziałasz; w teorii ten router obsługuje alternatywne oprogramowanie (DD-WRT).

(Wades2345) #7

Czyli mam rozumieć że nic się nie da zrobić ?

(bachus) #8

Da się zrobić, ale potrzebujesz trochę więcej wiedzy:

(Wades2345) #9

Jakbyś mógł napisać mi jakąś małą instrukcję to może dam radę , wiem jak wgrać oprogramowanie do routera , chyba że wgrywa się inaczej niż aktualizacje firmware , najgorzej z konfiguracją .

(bachus) #10

Zbyt dużo rzeczy to objęcia tematem, nie sądzę, że sobie poradzisz… Zacznij od sprawdzenia dokładnie modelu routera (z tyłu na naklejce poza modelem jest dokładnia versia (np. version 3). Od tego też zależy.

(Others) #11

W niektórych routerach Qos masz już na oficjalnym firmware producenta. W takim wypadku nie musisz się znać, aż tak bardzo aby wszystko poustawiać, ale wiąże się to z wydatkiem na nowy sprzęt. Screen poniżej:

1.jpg