Skrypt ustawiający chmody

Witam. Potrzebuję skrypt, który będzie automatycznie ustawiał chmody plików i katalogów na wartość 777. Ma on działać tak, że jak utworzę nowy plik, to on dzięki skryptowi ma dostać od razu uprawnienia 777. Niestety jestem słaby w pisaniu skryptów dla Linuksa, więc prosiłbym najlepiej o gotowca i wytłumaczenie jak on działa. System to Debian 6.0

Z góry dziękuje za pomoc.

Można tak: http://www.cyberciti.biz/tips/understan … usage.html jeśli już musisz (choć jeśli to ma rozwiązać jakiś Twój problem, może raczej przedstaw go tu - być może jest lepsze rozwiązanie?)

Czyli chcesz zrobić system praktycznie bez podziału na konta,m dając wszystkim użytkownikom pełne uprawnienia.

Może tak?

#!/bin/sh


while [ 0 ]; do

        for i in *; do

                chmod 777 $i

        done

done

Skrypt działa w nieskończonej pętli (przynajmniej dopóki nie zakończysz działania skryptu) i na bieżąco zmienia uprawnienia wszystkim plikom w bieżącym katalogu, jeśli pojawi się nowy plik, jego uprawnienia również będą zmienione. Można ewentualnie napisać skrypt, który będzie wyszukiwał nowo utworzonych plików i zmieniał uprawnienia.

Pozdrawiam!

Hmmm a nie jest czasami tak że plik w danym katalogu dziedziczy uprawienia po nim? Wtedy nie było by sensu tworzyć skryptu do tego, wystarczyło by zrobić raz:

chmod -R 777 /katalog/nadrzędny/dla/plików

Dokładnie sprawa wygląda tak.

Na jednym dysku mam postawione NFS i Samba. Gdy utworzę folder pod NFS, domyślnie ma on uprawnienia 755. Ok. Teraz gdy wejdę na Sambę i chce usnąć ten folder, to wywali komunikat, że nie ma do niego uprawnień. Jak wbiję na serwer i zmienię mu chmody na 777, już ten problem nie występuje. I po to jest mi ten skrypt potrzebny.

Może gdzieś w NFS zmienia się domyślne uprawnienia ?

chmod 777 - czyli każdemu wolno wszystko. Tak robią początkujący Linuksiarze a potem płaczą, że coś się popsuło.

Polecam przyjrzeć się tematyce umask a nie jakieś skrypty jakie zapodał roobal. Twój skrypt może bardzo ładnie zawiesić serwer i zmieni uprawnienia tylko w bieżącym katalogu.

A co ja napisałem?

Wiadomo, że lepiej pobawić się umask ale skoro kolega chciał skrypt, to niech ma i sam decyduje.

Pozdrawiam!

Tylko, że taki skrypt ma ogromne ograniczenia. Może się wyłożyć przy katalogu który ma dużą ilość plików. Powinien działać z roota, jeżeli pliki tworzą inni użytkownicy etc. umask i już :smiley:

Skoro problematyczne pliki tworzone są przez sambę, to trzeba edytować /etc/smb.conf i dodać opcje

http://samba.org/samba/docs/man/manpage … CREATEMODE

http://samba.org/samba/docs/man/manpage … ECTORYMODE

do udziału, obie na 777 it o powinno załatwić sprawę. Albo można np. ustawić w NFS jako użytkownika ownera plików z samby w /etc/exports:

“/share/MDO_DATA/Qmultimedia” 192.168.1.*(rw,async,anonuid=500,anongid=100)

Oczywiście uid i gid należy zmienić na podstawi /etc/passwd i /etc/groups

Problematyczne pliki nie są tworzone przez Sambę, tylko przez NFS.

Wiem co robię.

A może chmod 700 + chown użytkownik:grupa?

Aha, chmod 700 to pełne prawa dla właściciela.