Skype i dziwny transfer w tle

Zauważyłem że Skype od czasu do czasu tworzy połączenie w tle. Wygląda to tak jakby komputer był pośrednikiem między dwoma IP. Zjawisko to występowało na różnych wersjach Windowsa i Skype’a. Czyżby twórcy Skype wykorzystywali nasze komputery jako serwery proxy? Spotkał się ktoś z podobnym problemem? Zaznaczam z góry że przeskanowałem komputer wieloma programami antywirusowymi i nic nie znalazły.

Dokładnie to robi program, przeczytaj umowę licencyjną.

Fragment licencji Skype:

3.3 Wykorzystanie komputera użytkownika: Oprogramowanie Skype może wykorzystywać procesor i przepustowość łącza komputera (lub innego stosownego urządzenia) wyłącznie w celu realizacji połączeń pomiędzy użytkownikiem a stronami trzecimi. Firma Skype użyje uzasadnionych względami handlowymi metod w celu ochrony poufnego charakteru i nienaruszalności zasobów komputerowych (lub innego stosownego urządzenia) oraz treści komunikacji użytkownika. Jednakże firma Skype nie może w tym względzie udzielić żadnych gwarancji.

Czytając ten fragment nie powiedział bym że chodzi o połączenia przechodzące przez mój komputer, lecz o połączenia między mną a kimś z kim aktualnie rozmawiam.

Ale tak to jest, jak kiedyś czytałem w PCWK:

Skype wykorzystuje Twój transfer, by pani Halince z Zakopnaego lepiej rozmawiało się z panią Zdzisią z Gdańsk (tak było napisane). Po za tym Skype ma jakieś powiązania z EBay i na dysku magaynowane są dane tymczasowe z tego serwisu. Dlatego nie korzystam z tego czegoś.