Skype, problem z mikrofonem i kartą dźwiękową

Komputer koleżanki, nie działa mikrofon ze słuchawkami w Skype, więc poszłam zobaczyć dlaczego. Nic nie wymyśliłam, chyba coś pokopane ze sterownikami, albo nadają się do reinstalacji, albo coś nie tak ustawione w Xear3D. Wcześniej przygotowałam się do “wizyty” szukając w necie rozwiązań, odpisałam to i owo, ale nie znam tego programu do karty i prawdę mówiąc nie wiedziałam jak ustawić poprawnie parametry.

Ma podłączone do karty 2 głośniki (i coś jak wzmacniacz z radiem, wszystko to stanowi komplet głośników). Skype skonfigurowany poprawnie jak i ustawienia dźwięku a mikrofon nie działa, słychać w rozmowie testowej głos spikera, ale nagrania swojego głosu już nie. Raz mi się to udało, ale znowu zniknął głos w głośnikach po odłączeniu słuchawek, a na koniec wyleciały w kosmos dźwięki systemowe.

Zrobiłam test DxDiag, znalazłam taki błąd:

Sound Test Result: Failure at step 19 (User verification of software): HRESULT = 0x00000000 (error code)

Podaję konfig kompa

Typ procesora AMD Athlon XP, 2000 MHz (15 x 133) 2400+ 

		Nazwa płyty głównej: Epox EP-8RDA3(I)/8RDAE(I) (5 PCI, 1 AGP, 3 DDR DIMM, Audio) 

		Mikroukład płyty głównej: nVIDIA nForce2 Ultra 400

Karta dźwiękowa: nVIDIA MCP2 - Audio Codec Interface

Proszę o sugestie w rozwiązaniu, bo nie mam pomysłu od czego zacząć.

Pytanie przed podpięciem słuchawek 3 gniazda karty dźwiękowej (3 z ilu) rozumiem były zajęte ?

Karta zintegrowana, ma tylko 3 wejścia, odłączyłam głośniki, podpięłam w mikrofonowe ( oczywiście mikrofon) i zamiast głośnika słuchawki. Próbowałam różnych wersji, nawet z samym tylko mikrofonem, bez słuchawek, ale były straszne szumy z głośników, nie mogło tak zostać. W programie do karty chciałam uaktywnić opcję mikrofonu, ale z tym mam problem, a koleżanka będzie miała jeszcze większy, bo nie ma żadnego pojęcia o konfiguracji czegokolwiek na kompie. Zresztą raczej w tym przypadku odpada ciągłe przełączanie w karcie mikrofonu na głośniki i odwrotnie, sądzę, że sobie z tym nie poradzi. Dlatego też zabrałam do niej moje słuchawki do sprawdzenia i tylko sam mikrofon, bo tu byłoby to prostsze, ale było straszne sprzężenie. Jeśli może to mieć jakieś znaczenie, to ma jeszcze podłączoną kamerkę internetową .

Nie rozumiem czemu jeśli ustawi się na głośniki w Xear3D to zaznaczają się one jako kwadrofoniczne i tylko wtedy grają, czy tak jest ok?

Może ktoś zna jakąś stronkę z objaśnieniami ustawień w tym programie, bo nie dość, że po ang. to nie widzę tam połowy funkcji, o których czytałam w necie, np. nie ma w zakładce Mixer w Outpout 2/0 stereo, w Option nie widzę nic takiego jak “Auto gain control” itp. Nie wiem np. czy instalacja nowych kodeków coś może zmienić lub nowych sterowników? Nie mam żadnego pomysłu co z tym zrobić, oprócz formatu.