Słaba nowa bateria mp3?

Witam.

Niedawno zakupiłem sobie mp3 Creative Zen Micro z nową nieformatowaną baterią. Dzisiaj widzę poziom naładowania baterii 40%, a jeszcze wczoraj było to 90%. Słuchałem muzyki nieznacznie, i trochę poszperałem po opcjach. Czy to szybkie rozładowanie to wynik słuchania muzyki czy może słabej (nowej) baterii?

PS: Co to znaczy że bateria jest nieformatowana?

Bateria nie formowana -w skrócie nie używana jeszcze i nie mająca w 100% swojej pełnej pojemności ,ale dzisiaj już podobno nie formuje się baterii,różne są zdania na ten temat- pozdrawiam :slight_smile:

formowanie -to ładowanie baterii non stop min. 13 godzin na wyłączonym urządzeniu 3 razy z rzędu

Czy bateria była naładowana na 100% na początku?

Formatowanie baterii wygląda mniej więcej tak:

  1. rozładowujesz baterie do wyłączenia

  2. Ładujesz baterie do końca

  3. Znowu ją wyładowujesz

  4. Ładujesz ponownie na 100%

Zależy też jaki to typ baterii, o formatowaniu są różne opinie - jedni twierdzą że pomaga a inni że nie. :expressionless:

A czy pierwsze ładowanie musi być 100%?

Nie ma to wielkiego znaczenia.

Formowanie jak kolega tomj napisał a nie formatowanie, formatować to można dysk twardy albo inny nośnik danych a nie baterię. Formowanie zaleca się szczególnie dla baterii Ni-Cd (niklowo-kadmowych), które charakteryzują się tzw. “efektem pamięci”, czyli jeśli baterii nie doładujesz lub ładujesz od jakiegoś poziomu naładowania to ona będzie miała pojemność tej różnicy, czyli baterie tego typu należy bezwzględnie rozładować/ładować do końca/pełna. Formowania mogą wymagać również baterie Ni-MH (niklowo-wodorowe). Formowania nie wymagają baterie Li-Ion (litowo-jonowe), nie wymaga się rozładowania ich do wyłączenia mogą być doładowywane. Bateria Li-Po (litowo-polimerowe) nie wymagają w ogóle formowania, baterie mogą być doładowywane, nie zaleca się pełnego rozładowania, gdyż bateria może przestać całkowicie działać, wręcz nie powinno się dopuszczać do pełnego rozładowania, gdyż może to skutkować uszkodzeniem baterii.

Ogólnie bateria coś słabo Ci trzyma, ja mam jakieś bateryjki Ni-MH 900mAh, które kupiłem jakieś 2 lata temu w Lidlu (4 szt. za 12zł) i trzymają mi ok. 4 dni a słucham muzyki dzień w dzień po ok. 2h albo i więcej. Czasami w pracy podłączam mp3 pod wieżę, jedna bateria starcza mi na ponad 8h ciągłego słuchania. Piszę tu o moim wysłużonym już Creative Muvo Tx 1GB.

Pozdrawiam!

Reguła mówi o 3 krotnym ładowaniu.

Wydaje mi się się jednak ma, szczególnie przy akumulatorach z efektem pamięci.

Na mojej baterii pisze: 3.7V Li-ion Polymer Baterry 680mAh.

Więc mam ją ‘formować’ czy nie?

I czy można ją wyładować od czasu do czasu całkowicie, że mp3 nie będzie działać?

To nie masz co się dziwić, że tak krótko trzyma, trochę małą pojemność ma ta bateria ale pewnie producent sobie założył, że bateria ma się ładować max. 2h anie 10h :slight_smile:

W przypadku tej baterii nie ma takiej potrzeby.

Pozdrawiam!

To teraz ogólnie jak długo mam ją ładować i czy mogę ją trzymać do rozładowania? Przepraszam za moje dość banalne pytania, ale akurat na tym się nie znam :wink:

Pisałem Ci na temat różnych rodzajów baterii kilka postów wyżej. Tą baterię, którą Ty masz nie musisz formować, nie musisz jej rozładowywać do końca, nie musisz też jej ładować do pełna , bo baterie tego typu nie wymagają jakiś szczególnych zabiegów, możesz od czasu do czasu ją rozładować do końca i podładować kilka godzin dłużej ale to głównie w celach regeneracyjnych ale bateria i tak będzie z biegiem czasu traciła na pojemności niezależnie od tego. Ja w swojej mp3 słucham muzyki do całkowitego wyładowania baterii, co jest logiczne, bo słucham dopóki bateria mi nie padnie, ładuje je 3h, mam ładowarkę czasową, która po naładowaniu przestaje je ładować i przełącza się na napięcie podtrzymujące naładowanie baterii ale czasami doładowuje baterie i nic im nie jest. Ten typ baterii nie cierpi na efekt pamięci.

Pozdrawiam!

Ok, dzięki za pomoc :slight_smile: