Słaba wydajnośc komputera

Zmieniłem zasik\lacz na chieftec 620 watt. Parametry komputera:

core2 duo 1,86ghz

x1950pro Gigabyte

1GB ram corsair 800mhz

chieftec 620

Mój poprzedni wynik w 3d marku wynosił 3675 punktów. Na stronach z testami wychodziło z takiej samej konfiguracji o 1000 punktów więcej. Zmieniłem zasilacz z modecoma 400watt na 620. Efekt jest tragiczny: 3427 punktów a na ekranie nie było widac animacji , tylko jakieś zamazane fioletowe tło. :frowning: Co mam złego w tym komputerze???

Przyczyn może być bardzo wiele ,począwszy od źle skonfigórowanego biosu po zasyfiony system , brak odpowiednich sterowników do płyty gł. , bądź nakładania nowych sterowników na stare do karty graficznej.

system jest niezasyfiony a raczej odsyfiany regularnie. Dysk zdefragmentowany. Nie ma wirusów.

No i z tym biosem to niewiem zupełnie. Jak sprawdzic czy mam dobrze lub żle skonfigurowany?

Raczej mam nowe sterowniki, stare skasowałem.

Jeszcze moje obserwacje dotyczące gry Medieval Total war2. Otóż uruchamiam gre i w menu napisy są zamazane, zupełnie rozmyte. W kampani też raz były rozmyte, a raz nie. Napisy wyglądają jak chińskie znaczki wytarte niedokładnie gumką, a w niektórych miejscach są normalne literki.

directaX masz najnowszego? Jak nie to zainstaluj.

Najnowszego. I sterowniki najnowsze. I zasilacz dobry. No problem jest z tą wydajnością. Niewiem czemu ale jeden procesor więcej pracuje od drugiego. A ten program speed fan nie oddaje rzeczywistych napięc, bo nowy zasilacz 620 watt a on pokazuje skoki napiec. W biosie napięcia są dobre. :slight_smile: No i sęk w tym że nadal niewiem co mam złego w tym komputerze?

core duo osiąga pełną wydajność przy aplikacji napisanej pod ten procesor lub kilku niezależnych aplikacjach, a 3dmark raczej do nich nie należy, chociaż o wyniku w tym przypadku decyduje głównie karta graficzna, a procesor trochę mniej, wrzuć screena z everesta dot. konfiguracji płyty głównej, może tam będzie coś widać gdzie jest wąskie “gardło”.

sorry ale co to jest? Udało mi się osiągnąc stary wynik 3d marku ale ekran nadal jest fioletowy w 2 testach.

Everest to taki program diagnostyczno-informacyjny, znajdziesz go w googlach albo tutaj w dziale programy.

Zainstalowałem ten program. Niewiem czemu ale on też pokazuje napięcie 12V jako 10,5V , jakby zasilacz był za słaby. No ale chiefteca 620 watt to niemoże byc za słaby! Mam raport całkowity, zajmuje 330kb. Mogę chyba zainstalowac na rapidshare i podac linka w poście?

A propo karty graficznej to kombinowałem z wtyczkami , bo są dwie, ale ta druga wcale nie pomogła. A jeszcze do kiarty graficzne dołączono gę Call of Juarez. Wszystko dałem na maksa 1280*1024 i:

Gra ma średnio 23 fps jak się biega, Jak się odwróce o 180 stopni to jest przez sekundę 10 fps, w dodatku jak:

1.Gra była włączona, poszedłem na 20 minut od kompa. Przed odejściem było 25 fpsów jak stałem. Wracam do kompa po 20 minutach, wszystko tak samo ale 12 fps. No i czym to może byc spowodowane? Jakby karta się męczyła, ale ma dobre chłodzenie : zasilacz , wiatrak, wiatrak od procesora i od karty. Co może by winne?

na te napięcia nie zwracaj uwagi, bo napięcia podawane przez różnego rodzaju programy są dalekie od rzeczywistości, tylko pomiar miernikiem jest wiarygodny, nie wierzę aby Chieftec tej mocy nie wyrabiał, sam mam 350 W Chiefteca i to naprawdę dobra marka. Co do raportu to wrzuć tylko screena z konfiguracji płyty głównej / to co Ci się wyświetli po kliknięciu płyta główna po lewj stronie / Możesz też dodać z karty grafiki. W biosie masz ustawione PCIx16 tak jak karta obsługuje? Jaką masz płytę główną no i monitor? Spróbuj jaki będzie wynik w mniejszej rozdzielczości bo tu na maxa wyśrubowałeś.

No wiesz co do tego 3d marka to niech ich licho, bo mogą sobie przecież wyniki sfałszowac ale co do tej gry to już gorsza sprawa. Zamieszczam linka do tej konfiguracji płyty ale niewiem czy o tą chodziło:

53cac1fc39eabf74m.jpg

Aha monitor mam 19 cali Samsung SyncMaster913N a płytę główną Asus P5B-E

ja tym wynikom z 3d marka publikowanym na stronach do końca bym nie wierzył, bo rzecz polega na tym, że ktoś ma taką samą konfigurację jak Ty ale podkręci procesor, pamięci, szynę to wynik wiadomo będzie wyższy. Gra, o której piszesz to jest chyba 3d, a monitory LCD jak mówią użytkownicy /popatrz na opinie/ w grach trochę ustępują klasycznym CRT, wynika to chociażby z ograniczenia częstotliwości odświeżania do 75 Hz, zwłocznością plamki itp. Gdybyś miał monitor CRT można by porównać jakość obrazu. Ten Everest jeśli tylko tyle pokazał tzn., że nie rozpoznaje płyty bo jest za nowa w stosunku do jego bazy danych. Spróbuj jak Ci napisałem wyżej w mniejszej rozdzielczości. Sprawdź też w biosie czy PCI-E masz ustawione / jeśli jest taka opcja / x16 stosownie do Twojej grafiki, dobra konfiguracja biosu, wyłączenie zbędnych. komponentów potrafi podnieść wydajność nawet o kilkanaście procent ale to na forum nie da się wszystkiego napisać. Możesz także zaglądnąć do opcji sterownika karty grafiki, tam też można trochę “udoskonalić”.

cos masz zle w biosie ustawione…

procek i pamieci chodza na 533 a powinny spokojnie na 800 i wiecej

w biosie ustaw fsb/ram 1:1 i cl4 ,fsb na 800mhz, procek na normal/oc (?)

jak nie wstanie-podwyzsz vcpu i vmem- choc nie powinno byc problemow na standartowych

nie wiem ,jaka masz plyte, ale jak na nv to ustaw jak najnizszy cl dla pamieci,a jak na 965/975 to mozesz dac nawet cl5- tu wazna jest czestotliwosc, w przeciwienstwie do nv

No rzeczywiście! Nie zauważyłem tego a jednak pamięć wolno pracuje! Ale zainstalowałem sterowniki asusa( cały komplet bo niewiem do czego są) i skasowałem antywirusa Nod32 i teraz się trochę poprawiło, zamiast 20fps w grze to mam 40 w jednym momencie. Do ilu mogę tą pamięć podkręcić z 533mhz to chyba mogę ponad 900mhz wycisnąć bo pamieć ma standartowo 800mhz.

zalezy ,ktory c2d masz…

jak e4300, to daj fsb 800 i fsb/ram 1:1 ,powinno hulac, e43 ma mnoznik wysoki,wiec nie musi miec wysokiego fsb;

jak e6300, to daj fsb 1066 i fsb/ram 3:2,ze wzgledu na nizszy mnoznik- wyzsze fsb,ale… vcpu i vmem trzeba podniesc,co do pamieci ,mozesz zobaczyc czy rusza na 1:1 z podniesionym vmem,ale tu musisz fsb podnosic co 10mhz lub mniej i testowac na stabilnosc-prime,memtest,superpi itp.

poczytaj jakis faq o podkrecaniu-bedzie szybciej

A możecie mi to jakoś prościej wyjaśnic? Fsb mam ustawione na 800mhz a pomimo tego ten program wskazuje że mam 533. Mam core E6300. I co to jest ten stosunek 1:1 lub 3:2 bo niewiem gdzie to ustawic?

w biosie poszukaj opcji fsb/ddr ratio (?) i ustaw 1:1 tzn,ze pamieci beda chodzily tak ,jak fsb,czyli 800mhz

skoro przestawiles fsb na 800 a pamieci dalej sa 533,znaczy fsb/ram masz na 3:2,przy okazji zobacz jaki masz timingi na pamieciach,pewnie musisz recznie przestawic,na jakie ? nie wiem-zobacz w manualu … pewnie 4-4-4-12,albo cos w ten desen

Szukałem takiej opcji ale w biosie są tylko napięcia pamięci i jakieś ustawienia pci-express. Zauważyłem że jak mam procesor ustawiony na 7*266 i go podkręcam to pamięc się automatycznie podkręca. Czemu tak się dzieje? A co do tego stosunku 1:1 to jest jakiś prosty w obsłudze program do ustawienia tego typu zadań z biosa?

Złączono Posta : 07.03.2007 (Sro) 19:34

No to jest jakiś program do zmiany stosunku? :frowning: