Słabe podkręcanie AMD Athlon XP 1800+ Palomino -> K7S6A

(system) #1

Jestem posiadaczem najgorszego procka w historii AMD (chodzi o Athlona XP z jądrem Palomino) oraz dość lipnej płyty ECS K7S6A (następcy K7S5A). Chciałbym podkręcić swój procek jeszcze bardziej niż mam (overclocking 3-4% w Evereście przy 137/137/34, 6-8% przy 143/143/37).

Otóż mam gazetę KŚ Ekspert 3/2004 i tam pisze że mój CPU można kręcić aż do 1750 MHz, co oczywiście nie jest możliwe.

Mam regulację FSB średnio co 4 MHz. Standardowa wartość CPU/RAM/PCI 133/133/33

Przy 137/137/34 było OK i mi procek dobrze działał.

Teraz mam 143/143/37 i coś jest nie tak bo od czasu do czasu mi się tnie.....

Chciałbym wykręcić chociaż na 147/147/.... (nie pamiętam) bądź jeszcze o jedno oczko wyżej. Mnożnik na poziomie 11.5 i jest zablokowany.

Nie podnosiłem napięć, w biosie (nie aktualizowany) pisze DEFAULT.

Czy żeby działał stabilniej mam podnosić napięcie ze standardow. (tak w gazecie pisało) 1,75V do 1,775V? Może wyżej?

I jaki program do sprawdzania temperatury i napięć polecacie żeby nie oszukiwał (nie SpeedFan)?

Dziękuję za odpowiedzi [-o<

(Karmazyn65) #2

Procesory AMD zawsze słabiej się podkręcały od Intela, bo już fabrycznie są podkręcone, żeby dotrzymać kroku Intelowi :slight_smile:

Zapasu w nich tele, żeby starczyło na ciepłe dni przez pierwsze 5 lat.

(Paweł0303) #3

Twoje problemy wiążą się z braku doświadczenia z o/c, ale trzeba wspomnieć ze Atki na jądrze Palomino kręcą się słąbo. Poszukaj w googlach poradników. Płyta też trochę lipna do kręcenia.

(system) #4

Cwany posiadacz Intela... Chcę wiedzieć czy podnosić napięcie i o ile :stuck_out_tongue:

(system) #5

Szukałem. Ale nie wiem czy to nie uszkodzi procka... i nie wiem o ile

A że to Palomino to ja wiem i że się słabo kręcą to wiem

(Karmazyn65) #6

Rzeczywiście posiadam Intela, ale komputerami zajmuję się od ponad 20 lat, więc mogłem się wiele razy przekonać o ułomności rozwiązań AMD.

Tym nie mniej cenię sobie tę firmę za wkład na polu walki cenowej z Intelem, bo dzieki temu, lepsze mam taniej, niż w sytuacji braku konkurencji.

W kwestii Twojego problemu, sugeruję pozostanie przy domyślnych ustawieniach.

Maksymalne przetaktowanie możilwe do uzyskania w typowych warunkach to ok. 10%, czyli nieodczuwalne, a stabilność spadnie bardzo odczuwalnie.

(Paweł0303) #7

myślę, że nie ma sensu się bawić w o/c na Twojej platformie, bo płyta jest słaba i proc nie najwyższych lotów. Podnoś napięcie stopniowo i sprawdzaj czy się uruchamia, ale też nie przesadź.

(system) #8

Wiesz dużo do wątku to nie wnosi. Zresztą sam kompami zajmuję się od.... 5-6 lat i przeszedłem na komy. A mam dopiero 14 lat. Kompa mam starego więc raczej mi go nie szkoda choć to mój pierwszy.

AMD robiło dobre procesory (386,486.....) kiedyś :stuck_out_tongue:

Ale przebija Intele swoim rozwiązaniem w AthonachXP - otóż + oznacza że ma mniejszą prędkość niż podawaną (1800+ std. 1533) ale + oznacza że jest porównywalny do P4 z zegarem 1800. Czasem lepszy.

Wiem że to Palomino ale nie chcę sobie kompa uszkodzić. Chcę znać program jak napisałem i czy jest sens podnosić napięcie

(system) #9

co do tego w tej starej gazecie pisało że max 2,1V może być więc jaką wstawisz max normę? A co do programu to jaki

(Paweł0303) #10

Człowieku przecież Pentium 4, pentium D to były padaki i Athlony je zjadały na śniadanie. Sytuacja się dopiero zmieniła w przypadku procków wielordzeniowych i na prowadzenie wyszedł Intel.

(system) #11

Czy jak podniosę napięcie z 1.75V do 1.775V to do w dużym stopniu odczuję? Będzie się mniej wieszać? I czy będę mógł ciągnąć wyżej?

(Paweł0303) #12

Program to Everest (ale i tak napięć idealnych nie poda, bo to miernikiem się sprawdza), temperatury jak czujnik jest sprawny poda dokładne.

(system) #13

Hmmm..... nie wiem podnosić ale czuję tą pokusę....

Czy jak wyzeruję CMOS (wyciągnę baterię) to i napięcie mi się wyzeruje i wróci na standardowe?

(Paweł0303) #14

będzie wyższa temperatura, to zależy od proca, czy tyle potrzebuje(każdy inaczej się podkręca i na innych napięciach).

Musisz sam próbować, bo każdy procesor się inaczej podkręca. Napięcia wyższego nie dawaj niz 2,0V

(system) #15

Dzięki za pomoc. Wieczorem spróbuję :smiley:

(Paweł0303) #16

Powinieneś mieć zworkę na płycie która zeruje ustawienia biosu(ClearCMOS). Szukaj w instrukcji obsługi płyty.

Możesz też baterię wyciągnąć, ale trzeba czekać trochę nawet do 20 minut, więc zworka szybciej.

(system) #17

nigdzie mi się nie spieszy :smiley: byle by procek był szybszy.

A po takich zmianach nie spali mi się?

(klopas) #18

żeby spalić procka trzeba się dużo namęczyć...

no chyba że masz jakiś słaby zasilacz to wtedy tak...

już fortron 350w powinien wystarczyć

(george32801) #19

Ja mam athlona XP 1700+ i podkręciłem go do 2400+ bez żadnego problemu. Nawet napięć nie podnosiłem :)Ale ja mam inną płytę główną i rdzeń.

(system) #20

szczęśliwy posiadacz słynnych Thoroughbred A/B :confused: też tak chcę :stuck_out_tongue: