Slackware 11.0 - Błąd podczas instalacji proftpd-1.3.1rc3


(Flaqu) #1

Witam,

Nie dawno zakupiłem serwer dedykowany, potrzebuje zainstalowac na nim serwer ftp apatcha php mysql. Podczas instalacji programu proftpd wystąpił błąd nie wiem za bardzo co mam teraz z tym zrobic bo w sprawie linuxa jestem jeszcze laikiem.

Postępowałem zgodnie z tumu instrukcjami: http://newbie.linux.pl/?id=article&show=17

Po rozmakowaniu wszedłem do katalogu w którym został zainstalowany program po czym wpisałem komende do konfiguracji:

./configure --prefix=/usr --sysconfdir=/etc --localstatedir=/var --enable-shadow --with-modules=mod_pam:mod_readme:mod_ratio:mod_ldap:mod_sql

i tutaj pojawił się błąd tupu: (screen w zalaczniku)

Może ktoś pomóc? Z góry dziękuje za pomoc

post-76662-13856533766962_thumb.jpg


#2

Nie masz zainstalowanego żadnego kompilatora w systemie. Musisz zainstalować GCC. Zresztą, wszystko jest na screenie który podałeś.


(matiit) #3
  1. Nie masz gcc i g++?

  2. Nie ma nigdzie paczki dla slacka?

  3. Paczki można znaleźć na http://linuxpackages.net


(Flaqu) #4

A z kąd mam wiedzieć że instalowany pakiet to włąsnie ten którego potrzebuje? nie znalazłem na tej stronie nic z kazwa gcc lub g++ :frowning:


#5

Bo te paczki znajdziesz w repozytoriach Slackware. W jakimkolwiek repozytorium. Jeżeli będziesz chciał poszukać, zacznij od strony domowej Slacka.


(Flaqu) #6

A czy jest system podobny do slacka (w konfiguracji) ktory posiada wszystkie paczki ?


(matiit) #7

Chodzi Ci po instalacji?

To slack.

Chodz Ci o oficjalne paczki?

To slack.

:arrow:

http://slackware.com/packages/

:arrow: http//linuxpackages.net/


(Flaqu) #8

Dzięki za pomoc. Mam już zainstalowane gcc i g++, znalazłem jeszcze paczke z proftpd zainstalowałem bez problemu. Jednak błąd znowu się pojawił podczac konfiguracji:

checking for c compiler default output file name.. configure: error: C compiler cannot create executable

coś takiego.


(Dla Www) #9

Slackware nie posiada zależności. Takie błędy będą ci się pojawiać cały czas, wtedy trzeba szukać brakujących programów i bibliotek (Może nie przy proftpd, ale przy wielu innych programach potrzebnych rzeczy nie znajdziesz w pakietach). Dzięki temu będziesz miał całkiem dobry obraz, co czego wymaga i "jak co działa". (Ceną tego jest "dodatkowa robota"). Możesz to uznać za zaletę, albo pomyśleć o innej dystrybucji... Jedyne rozwiązanie to googlo`ować:stuck_out_tongue: Jestem pewien, że jeśli się nie podasz to dzisiejszego dnia zobaczysz pewnie koło 10 podobnych błędów:)

Co do najnowszego błędu: mało trochę napisałeś (nie miałeś żadnego "See `XYZ' for more details"?) ale po "konsultacjach" z google spróbował bym zainstalować binutils.