Slackware 11.0 - nie mogę odpalić fdisk-a ani cfdisk-a

Postanowiłem zainstalować Slackware 11.0 na laptopie do celów edukacyjnych. Nie mogę jednak odpalić programu fdisk, ani cfdisk:

Po wpisaniu polecenia cfdisk pojawia się komunikat:

FATAL ERROR: Cannot open disk drive

Press any key to exit cfdisk

natomiast po wpisaniu fdisk pojawia się komunikat, żeby wybrać odpowiedni parametr. Próbowałem już różne opcje i zawsze kończy się to komunikatem, takim jak np:

Unable to open /dev/hda

Jakiej opcji mam użyć jeśli mój dysk to (wyświetlane przez debian info):

SCSI1 (0,0,0) (sda) - 80.0 GB ATA TOSHIBA MK 8037GS

Spróbuj zamiast hda wpisać sda.

To samo choć inaczej :wink:

Unable to open /dev/sda

Podaj wynik polecenia

fdisk -l

Wpisz je oczywiście jako root.

A tak w ogóle, to czy te programy odpalałeś jako root?

Tak, odpalałem jako root.

Jeśli chodzi o wynik polecenia

fdisk -l

to nie pojawia się nic.

Opisz dokładnie, krok po kroku jak to robisz, bo to że nic się nie pojawia to bardzo dziwne.

No więc odpalam instalator Slackware. Gdy się pojawia napis:

boot:

wciskam ENTER. Podobnie przy:

Enter 1 to select a keyboard map:

. Gdy pojawia się:

slackware login:

wpisuje root i znów daje ENTER. Pojawia się:

root@slackware:/#

no to wpisuję: fdisk -l /dev/sda wciskam ENTER i zaraz w następnej linijce znów pojawia się:

root@slackware:/#

Zresztą tak samo się dzieje w wypadku spisania fdisk -l

Już nie pamiętam ale nie trzeba wpisać setup czasem?

Nie wiem jak teraz, ale we wcześniejszych wersjach Slacka trzeba było zabootować płytkę z jądrem obsługującym SATA, bo to standardowe tego nie potrafiło. Poczytaj dokumentację (na płytce powinieneś znaleźć plik z opisem jąder z których możesz wystartować).

matiit , trzeba, ale potem nie masz w slackware możliwości edytowania partycji, tylko wybierasz, która ma być na / a która na SWAP.

areh , w tej chwili restartowałem laptopa i po boot wpisałem sata.i. Dalej sytuacja się powtarza.

Szarex , to może spróbuj podzielić dysk innym narzędziem (np. GParted - dostępny jako samodzielna minidystrybucja, albo na płytach licevd wielu dystrybucji, np. Ubuntu) i zobacz czy instalator będzie widział partycje.

może spróbuj ze slackiem 12 (jądro z 11 może nie obsługuje Twojego kontrolera?)

hugesmp ma na 100% wsarcie dla wieelu…

Spróbowałem przy pomocy Arch 0.8. cfdisk wchodzi i widzi stare partycje, fdisk nie wchodzi. Chyba zrobię tak, że utworzę partycje korzystając z cfdisk-a w Arch, wyjdę z cfdisk-a, zmienię płytę na Slackware, zrestartuję laptopa i spróbuje wykorzystać utworzone w Arch partycje :slight_smile:

Złączono Posta : 20.08.2007 (Pon) 19:16

Próbowałem już tworzyć te partycje przy pomocy instalatorów innych distr jednak za każdym razem po odpaleniu instalatora Slackware system twierdzi, że nie może znaleźć partycji na system główny ani SWAP.

Chyba powrócę do OpenSUSE.